20-08-2016 21:43

Τρίτο σερί μετάλλιο για τις ΗΠΑ (photos)

Για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων, οι ΗΠΑ κατακτούν μετάλλιο στο γυναικείο τουρνουά. Στον μικρό τελικό του Ρίο επικράτησαν με 3-1 της Ολλανδίας και φεύγουν από τη Βραζιλία με το χάλκινο μετάλλιο.

Πλέον οι Αμερικανίδες έχουν δύο ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια σε επίπεδο Ολυμπιακών Αγώνων. Στην τρίτη θέση είχαν κατακτήσει και στη Βαρκελώνη.

Η Ολλανδία του Γκουΐντέτι πραγματοποίησε μια εξαιρετική πορεία στο Ολυμπιακό τουρνουά κατακτώντας την 4η θέση που είναι ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η χώρα αφού στις άλλες δύο συμμετοχές της είχα καταλάβει την Πέμπτη θέση το 1996 στην Ατλάντα και την 6η το 1992 στη Βαρκελώνη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ολλανδία δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στο καλό σερβις των Αμερικανίδων και μοιραία δέχθηκε 13 μπλοκ. Ωστόσο το ματς ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε στο τρίτο σετ.  Στο 21-21 μια επίθεση της Χιλ και ένας άσσος της Λόυου έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στις Αμερικανίδες. Μάλιστα η Χίλ ήταν αυτή που τελείωσε το σετ με άλλη μία επίθεση και έναν άσσο.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 27-25, 22-25, 19-25)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Γκουϊντέτι): Μπελιέν 5, Πλακ 11, ντε Κρόιφ 11, Πιέτερσεν 9, Σλότιες 15, Ντικέμα 2 / Σταμ (λ), Στόλενμποργκ, Γκρότιες, Στένμπέργκεν 1, Σχοτ, Μπούις 15
ΗΠΑ (Κίραλι): Γκλας 2, Ανταμς 15, Λάρσον 15, Μέρφι 7, Χιλ 19, Ακινραντέγουο 16 / Μπάνγουορθ (λ), Τόμσον, Λόιντ, Ντίτζεν Ρόμπινσον, Λόου 5