11-08-2016 23:43

«Μαραθώνιο» σετ με... ήρωα Κούρεκ (photos)

Η Πολωνία νίκησε την Αργεντινή με 3-0 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στην 8αδα του Ολυμπιακού τουρνουά των ανδρών.

Μπορεί να μην έχασε ούτε ένα σετ η Πολωνία, ωστόσο ήταν ένα σκληρό ματς και ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό 3ο σετ που διήρκησε 38 λεπτά και αποτέλεσε την μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Αργεντινής να ξαναμπεί στο ματς. Οι λατινοαμερικάνοι έχασαν 7 σετ μπολ, ενώ ο ήρωας του σετ ήταν ο Μπάρτοζ Κούρεκ που έβγαλε μία εξαιρετική άμυνα πριν τελειώσει το ματς με ένα μπλοκ άουτ που το κέρδισε με τη βοήθεια του βίντεο. Πολύ καλός ήταν ο Πέπε Γκονζάλες που ήρθε από τον πάγκο για να πάρει 13 πόντους για την Αργεντινή

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 37-35)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά): Κούρεκ 12, Κλος 14,Λόμαζ 2, Κούμπιακ 10, Μίκα 9, Μπιένιεκ 10 / Ζατόρσκι (λ), Νοβακόφσκι, Μπούσζεκ 6

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Βελάσκο): Πογκλαχέν 6, Κόντε 13, Σολέ 8, Λίμ 4, Κρερ 1, ντε Τσέκο / Αλέξις Γκονζάλες (λ), Μπρούνο 4, Ντέμιαν Γκονζάλες, Πέπε Γκονζάλες 13, Παλάσιος 1