Αναλυτικά οι όμιλοι:
Α' όμιλος (Ιταλία, Μπολόνια, Περούτζια, Ανκόνα): Ιταλία, Βέλγιο, Γερμανία, Εσθονία, Ελβετία, Σερβία
Β' όμιλος (Βουλγαρία, Βάρνα): Βουλγαρία, Ισπανία, Σλοβενία, Ουκρανία, Φινλανδία, Κροατία
Γ' όμιλος (Βόρεια Μακεδονία, Σκόπια): Βόρεια Μακεδονία, Δανία, Μαυροβούνιο, Ολλανδία, Πολωνία, Τσεχία
Δ' όμιλος (Ισραήλ, Τελ Αβίβ): Ισραήλ, Ελλάδα, Γαλλία, Τουρκία, Ρουμανία, Πορτογαλία.
Α' όμιλος
Δευτέρα 28 Αυγούστου Βέλγιο-Ιταλία 0-3 (17-25, 18-25, 15-25)
Τετάρτη 30 Αυγούστου Γερμανία-Εσθονία 3-0 (25-22, 25-19,2 5-19) Ελβετία-Σερβία 0-3 (19-25, 16-25 19-25)
Πέμπτη 31 Αυγούστου Σερβία-Βέλγιο 3-1 (25-22, 18-25, 25-20, 25-20) Εσθονία-Ιταλία (17-25, 22-25, 19-25)
Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου Γερμανία-Ελβετία 3-0 (25-14, 25-16, 25-21) Σερβία-Ιταλία 0-3 (15-25, 19-25, 21-25)
Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 19:00, Εσθονία-Ελβετία 22:00, Βέλγιο-Γερμανία
Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 19:00, Σερβία-Εσθονία 22:00, Ιταλία-Ελβετία
Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 19:00, Βέλγιο-Εσθονία 22:00, Γερμανία-Σερβία
Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου 19:00, Ελβετία-Βέλγιο 22:00, Γερμανία-Ιταλία
Βαθμολογία Α' ομίλου
1.Ιταλία 3 νίκες-0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-0 σετ, 225-163 πόντοι
2.Γερμανία 2 νίκες-0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-0 σετ, 150-111 πόντοι
3.Σερβία 2 νίκες-1 ήττα, 6 βαθμοί, 6-4 σετ, 223-216 πόντοι
4.Βέλγιο 0 νίκες-2 ήττες, 0 βαθμοί, 1-6 σετ, 137-168 πόντοι
5.Εσθονία 0 νίκες-2 ήττες, 0 βαθμοί, 0-6 σετ, 118-150 πόντοι
6.Ελβετία 0 νίκες-2 ήττες, 0 βαθμοί, 0-6 σετ, 105-150 πόντοι
Β' όμιλος
Τρίτη 29 Αυγούστου Ισπανία-Βουλγαρία 3-1 (25-17, 25-21, 21-25, 25-19)
Τετάρτη 30 Αυγούστου Σλοβενία-Ουκρανία 3-1 (23-25, 25-22, 25-20, 25-20) Φινλανδία-Κροατία 3-0 (25-19, 25-19, 25-22)
Πέμπτη 31 Αυγούστου Ουκρανία-Κροατία 2-3 (25-17, 22-25, 25-20, 15-25, 13-15) Φινλανδία-Βουλγαρία 1-3 (26-28, 25-27, 25-15, 16-25)
Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου Φινλανδία-Σλοβενία 0-3 (21-25, 19-25, 22-25) Κροατία-Ισπανία 3-0 (25-19, 25-20, 25-22)
Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου 17:30, Σλοβενία-Ισπανία 20:30, Βουλγαρία-Ουκρανία
Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 17:30, Ισπανία-Φινλανδία 20:30, Βουλγαρία-Κροατία
Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 17:30, Ουκρανία-Φινλανδία 20:30, Κροατία-Σλοβενία
Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 17:30, Ισπανία-Ουκρανία 20:30, Σλοβενία-Βουλγαρία
Βαθμολογία Β' ομίλου
1.Σλοβενία 2 νίκες-0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-1 σετ, 173-149 πόντοι
2.Κροατία 2 νίκες-1 ήττα, 5 βαθμοί, 6-5 σετ, 237-236 πόντοι
3.Βουλγαρία 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 4-4 σετ, 177-188 πόντοι
4.Ισπανία 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 3-4 σετ, 157-157 πόντοι
5.Φινλανδία 1 νίκη-2 ήττες, 3 βαθμοί, 4-6 σετ, 229-230 πόντοι
6.Ουκρανία 0 νίκες-2 ήττες, 1 βαθμός, 3-6 σετ, 187-200 πόντοι
Γ' όμιλος
Τετάρτη 30 Αυγούστου Βόρεια Μακεδονία-Δανία 3-1 (22-25, 25-22, 25-19, 25-22)
Πέμπτη 31 Αυγούστου Μαυροβούνιο-Ολλανδία 0-3 (19-25, 18-25, 22-25), Πολωνία-Τσεχία 3-0 (25-17, 25-20, 25-20)
Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου Δανία-Τσεχία 1-3 (15-25, 25-23, 27-29, 22-25) Ολλανδία-Πολωνία 1-3 (25-23, 13-25, 19-25, 22-25)
Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου 18:00, Ολλανδία-Τσεχία 21:00, Βόρεια Μακεδονία-Μαυροβούνιο
Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 18:00, Δανία-Μαυροβούνιο 21:00, Πολωνία-Βόρεια Μακεδονία
Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 18:00, Δανία-Ολλανδία 21:00, Τσεχία-Μαυροβούνιο
Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 18:00, Βόρεια Μακεδονία-Ολλανδία 21:00, Πολωνία-Δανία
Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου Μαυροβούνιο-Πολωνία Βόρεια Μακεδονία-Τσεχία
Βαθμολογία Γ' ομίλου
1.Πολωνία 2 νίκες-0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-1 σετ, 173-136 πόντοι
2.Βόρεια Μακεδονία 1 νίκη-0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-1 σετ, 97-88 πόντοι
3.Ολλανδία 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 4-3 σετ, 154-157 πόντοι
4.Τσεχία 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 3-4 σετ, 159-164 πόντοι
5.Δανία 0 νίκες-2 ήττες, 0 βαθμοί, 2-6 σετ, 177-199 πόντοι
6.Μαυροβούνιο 0 νίκες-1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 59-75 πόντοι
Δ' όμιλος
Τρίτη 29 Αυγούστου Ισραήλ-Ελλάδα 3-2 (25-17, 27-29, 21-25, 25-21, 15-13)
Τετάρτη 30 Αυγούστου Τουρκία-Γαλλία 0-3 (20-25, 28-30, 25-27) Ρουμανία-Πορτογαλία 0-3 (19-25, 18-25, 23-25)
Πέμπτη 31 Αυγούστου Γαλλία-Πορτογαλία 3-1 (25-21, 25-27, 25-19, 25-15) Ρουμανία-Ισραήλ 2-3 (25-27, 25-12, 25-21, 22-25, 8-15)
Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου Ρουμανία-Τουρκία 3-2 (25-22, 18-25, 25-21, 23-25, 17-15) Πορτογαλία-Ελλάδα 2-3 (25-22, 25-19, 20-25, 16-25, 12-15)
Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου 17:30, Τουρκία-Ελλάδα 20:30, Ισραήλ-Γαλλία
Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 17:00, Ελλάδα-Ρουμανία 20:00, Ισραήλ-Πορτογαλία
Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 17:00, Γαλλία-Ρουμανία 20:00, Πορτογαλία-Τουρκία
Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 17:00, Ελλάδα-Γαλλία 20:00, Τουρκία-Ισραήλ
Βαθμολογία Δ' ομίλου
1.Γαλλία 2 νίκες-0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-1 σετ, 182-155 πόντοι
2.Ισραήλ 2 νίκες-0 ήττες, 4 βαθμοί, 6-4 σετ, 213-110 πόντοι
3.Πορτογαλία 1 νίκη-2 ήττες, 4 βαθμοί, 6-6 σετ, 255-266 πόντοι
4.Ελλάδα 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 5-5 σετ, 211-211 πόντοι
5.Ρουμανία 1 νίκη-2 ήττες, 3 βαθμοί, 5-8 σετ, 273-283 πόντοι
6.Τουρκία 0 νίκες-2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ, 181-190 πόντοι
*Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν οι 4 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας