20-07-2023 21:45

Ευρωπαϊκό Κ17 αγοριών: Πρώτη νίκη για την Εθνική, 3-0 το Μαυροβούνιο

Την πρώτη της νίκη στον Α' όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεαι στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου πανηγύρισε η Εθνική Παμπαίδων που νίκησε με 3-0 το Μαυροβούνιο για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μελανό σημείο της σημερινής νίκης ο τραυματισμός του Σταύρου Μούχλια στις αρχές του γ' σετ καθώς στο 7-6 έκανε υπερπροσπαθεια για να βγάλει την άμυνα και χτύπησε το γόνατο του στις διαφημιστικές πινακίδες. Συνεχίσε για 2-3 πόντους αλλά αποχώρησε έχοντας ένα μικρό πρήξιμο και η κατάσταση του, εν όψει της αναμέτρησης με την Σλοβενία (21/7, 16:00), θα εκτιμηθεί αύριο το πρωί.

Το ματς

Στο πρώτο σετ και μέχρι το 16-15 καταφέρναμε να χάνουμε τις διαφορές που πέρναμε (8-6, 11-8, 11-10, 16-12, 16-15), αλλά σε εκείνο το σημείο τρέξαμε ένα καλό σερί με πετυχημένες κόντρες που έφεραν το σκορ στο 20-15. Οι Μαυροβούνιοι με συνεχόμενα μπλοκ μείωσαν σε 22-20, αλλά έχασαν την ευκαιρία να ρίξουν τη διαφορά στον πόντο για να φτάσουμε στο 25-20.

Ανάλογο το σκηνικό και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και την Ελλάδα να έχει το προβάδισμα (5-5, 9-5, 12-7) και τους Μαυροβούνιους να ισοφαρίζουν σε 15-15 και να προηγούνται 17-18. Εκεί όμως ανακτήσαμε άμεσα το προβάδισμα (19-18) κι αφού είχαμε ντέρμπι μέχρι το 21-20 ξεφύγαμε με 24-20 και φτάσαμε στο 2-0.

Στο τρίτο σετ η Ελλάδα ξέφυγε με 10-6, αλλά εκεί έχασε τον Μούχλια. Παρά την απώλεια του Εβρίτη άσου, η ελληνική ομάδα διαχειρίστηκε αυτή τη φορά με σύνεση το προβάδισμα της και στο 20-17 με επιμέρους σκορ 5-1 έφτασε στο 25-18 και στη νίκη με 3-0.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 10-16, 17-21, 18-25

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 18-25) σε 73'

*Οι πόντοι του Μαυροβουνίου προήλθαν από 4 άσσους, 27 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ντάρκο Πρεμπιράτσεβιτς): Στανόγιεβιτς 8 (8/19 επ., 29% υπ. - 24% άριστες), Σουνέβαριτς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντρέσιτς 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λόγιτς 17 (12/41 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μιλοσάβλεβιτς 4 (4/7 επ.), Κονάταρ / Ράντιτς (λ, 44% υπ. - 22% άριστες), Μάροβιτς (λ), Σέμπεκ (13% υπ. - 7% άριστες), Πετρίτσεβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Γρηγόρης Ρουσάκης): Αραπάκης 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Αρμάος 7 (4/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 22% άριστες), Μαντελίδης 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Λανίτης 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μούχλιας 12 (10/16 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. - 11% άριστες), Μπόνιας 3 (3/5 επ.) / Γκρίλλας (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Γκοτσίδης (λ), Αναγνωστάκης 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Παρασκευόπουλος 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μανίκας.

Γρηγόρης Ρουσάκης: «Σημαντική νίκη για την ψυχολογία μας»

«Πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη, για βαθμολογικούς αλλά και ψυχολογικούς λόγους, την οποία χρειαζόμασταν καθώς είμαστε μια άπειρη ομάδα σε τέτοιες δοκιμασίες συγκριτικά με τις άλλες ομάδες. Δεν υπάρχει εύκολο ματς σ' ένα Ευρωπαϊκό κι αυτό φαίνεται σε κάθε παιχνίδι», είπε αρχικά ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γρηγόρης Ρουσάκης και συμπλήρωσε: «Αύριο έχουμε ένα εξίσου δύσκολο ματς με τη Σλοβενία και πρέπει να ξεκουραστούμε για να είμαστε έτοιμοι. Προσπαθούμε να είναι όλα τα παιδιά ετοιμοπόλεμα για να έχουμε λύσεις όταν κάτι δεν πάει καλά»