04-07-2023 00:06

Βαλκανικό Κ17: Πολύ σκληρή για να χάσει η εθνική μας, 3-2 την Τουρκία και ημιτελικό με Σερβία

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ και με την Τουρκία να έχει ματς μπολ, η Εθνική παγκορασίδων έκανε μια εκπληκτική ανατροπή και επικράτησε με 3-2 σετ για την 3η αγωνιστική του Β' ομίλου του Βαλκανικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην πόλη Βρίνιατσκα Μπάνια της Σερβίας.

Μ' αυτήν τη νίκη τα κορίτσια του Κώστα Γκούντα κατέλαβαν την 1η θέση στον όμιλο και αύριο Τρίτη (4/7) αντιμετωπίζουν στον ημιτελικό την Σερβία (2η στον 1ο όμιλο) με το πρώτο σερβίς να δίνεται στις 21:00.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που βρέθηκε να χάνει με μεγάλες διαφορές (1-4, 2-7, 6-13) για να μπορέσουμε να πλησιάσουμε σε 10-14. Όχι όμως για πολύ καθώς η Τουρκία έφτασε πάλι στο +8 (13-21) και έκλεισε το σετ στο 19-25.

Στο δεύτερο σετ και πάλι η Τουρκία κατάφερε να ξεφύγει μετατρέποντας το 5-5 σε 5-11 και παρόλο που πλησιάσαμε σε 13-16, η διαφορά άνοιξε ξανά (14-19) για να φτάσουμε στο 17-24. Εκεί οι Τουρκάλες άρχισαν τα λάθη και σε συνδυασμό με τις πετυχημένες κόντρες από τη δική μας ομάδα, πλησιάσαμε στον πόντο (23-24) για να χαθεί η ευκαιρία να ισοφαρίσουμε μ' ένα εύκολο λάθος σε προσπάθεια για άμυνα που διαμόρφωσε το τελικό 23-25.

Παρά την απώλεια του σετ η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο τρίτο όπου προηγήθηκε με 6-2 και μετέτρεψε το 9-6 σε 14-6. Μέχρι το 18-10 η εθνική είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ωστόσο η πίεση της Τουρκίας στο σερβίς έφερε τη μείωση του σκορ (19-14) και παρόλο που φτάσαμε στο 22-16, 23-19 και 24-21 η Τουρκία με σερί 0-4 έφτασε σε ματς μπολ. Το όποιο έσβησε με χαμένο σερβίς για να προηγηθούμε ξανά με 26-25 και 27-26 και τελικά να κλείσουμε το σετ στο 28-26.

Η εκκίνηση όμως στο δ' σετ ήταν πολύ άσχημη (0-4), αλλά μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Γκούντα απαντήσαμε με ένα σερί 6-0 και στο 10-9 καταφέραμε να ξεφύγουμε με 15-10 για να φτάσουμε στο 20-11. Η Τουρκία προσπάθησε να επιστρέψει μειώνοντας σε 20-15, αλλά η ελληνική ομάδα δεν έκανε το ίδιο λάθος με το τρίτο σετ και το πήρε με 25-18 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί το 2-3 υπέρ της Τουρκίας έγινε 6-3 για την Ελλάδα, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα για το 7-7, που έγινε και πάλι όμως 10-7 υπέρ μας.  Κι αυτή τη φορά δεν αφήσαμε να έρθει η ανατροπή καθώς με επιμέρους σκορ 5-2 φτάσαμε στο 15-9 και τη νίκη.

1ο σετ: 2-8, 10-16, 13-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-16, 28-26
4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-18
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 15-9

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Τουρκίας προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 23-25, 28-26, 25-18, 15-09) σε 134'

ΕΛΛΑΔΑ Κ17 (Κώστας Γκούντας): Δρέμπελα, Καραγιάννη 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κατσάλη 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τικμανίδου 5 (4/21 επ., 1 μπλοκ), Νάνου 29 (23/63 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 20% άριστες), Δαγρέ 13 (10/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπιτσακτσή (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Δημητρίου, Παπαθανασίου 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πρινιωτάκη 9 (9/27 επ., 55% υπ. - 25% άριστες)

ΤΟΥΡΚΙΑ Κ17 (Ρασίτ Ινάντς): Κακμάζ 15 (10/18 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τιρπάντσι 12 (7/17 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιλμάζ 8 (6/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Ιρμάκ 1 (1/1 επ.), Κουγιάν Τσέιντα 9 (9/30 επ., 56% υπ. - 23% άριστες), Κουγιάν Τσέιλιν 21 (20/56 επ., 1 άσσος) / Αλτίντας (λ, 57% υπ. - 26% άριστες), Ντερινσού 4 (4/8 επ., 57% υπ. - 29% άριστες), Κάγια 1 (1 άσσος), Οζερόλ 1 (1/1 επ.), Πάγιτς 1 (1/4 επ.).