20-01-2016 00:59

Ο Τζούριτς έσβησε τις ελπίδες του ΠΑΟΚ

O Δημήτρης Τζούριτς ήταν ασταμάτητος και οδήγησε στη νίκη την Τρεντίνο, σβήνοντας τις ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Έλληνας διαγώνιος είχε 21 πόντους στο 3-0 της ομάδας που της χάρισε την πρώτη θέση του ομίλου.
Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει μόνο μαθηματικές ελπίδας για να λάβει το τελευταίο εισιτήριο που οδηγεί στο CEV Cup. Θα πρέπει να νικήσει στον τελευταίο αγώνα την γαλλική Τουρ στην Πυλαία με 3-0 ή 3-1 και να συνηγορήσει το... σύμπαν σε άλλους τέσσερις ομίλους ώστε να μην υπάρξει ομάδα από τον 2ο, 4ο, 5ο και 6ο όμιλο που θα φτάσει στους 7 βαθμούς.

Ο δικέφαλος προσπάθησε να πάρει το 3ο σετ όταν και ισοφάρισε από 24-21 σε 24-24 με μπλοκ του Ντίνα πάνω στον Ούρναουτ αλλά δεν κατάφερε. Ο Τζούριτς ήταν εκεί για την ομάδα του και πήρε τους πόντους που της έδωσαν το σετ και τη νίκη. Την τελευταία αγωνιστική στις 26 Ιανουαριου θα παίξουν ΠΑΟΚ - Τουρ και Νόλικο Μαασέικ - Τρεντίνο.

Στο πλευρό των «ασπρόμαυρων» και οι ηρωικοί φίλαθλοι της ομάδας που ταξίδεψαν από το Αννόβερο και από άλλες περιοχές της Γερμανίας και της Ιταλίας για να συμπαρασταθούν και να χειροκροτήσουν τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυνατά και με πίεση από τη γραμμή του σερβίς προηγήθηκε άσο του Κουρνέτα σε 15-16. Μια σειρά από λάθη όμως στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στη γηπεδούχο ομάδα που είχε σε κέφια τους Τζούριτς , Λάνζα να φθάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18.

Με τον ΠΑΟΚ να έχει προβλήματα στην υποδοχή και την άμυνα οι οικοδεσπότες ξέφυγαν στο δεύτερο σετ με 16-13 εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την κούραση των Κουβανών. Πιο αποτελεσματικοί σε μπλοκ και επίθεση οι Ιταλοί διαμόρφωσαν το 25-20.

Απίστευτο ως προς την εξέλιξη ήταν το τρίτο σετ αφού αν ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 12-7 και 16-11, με την διαδοχική είσοδο των Τερζή , Ντίνα, Εφραιμίδη και Σαμπάνη στη θέση των βασικών οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν σε 24-24. Οι Ιταλοί χρειάστηκαν τέσσερα ματς μπολ για να φθάσουν στην κατάκτηση του με τον Τζούριτς να τελειώνει τις δύο επιθέσεις στο τέλος για το 27-25.

Διαιτητές: Αράρτε - Ραΐκοβιτς