24-02-2024 23:13

Ο ΑΟ Θήρας πήρε ρεβάνς από τον Άρη με σούπερ ανατροπή

Ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο κόντρα στον Άρη, καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει τη νίκη στο κλειστό της Σαντορίνης με 3-2 σετ.
Ο ΑΟΘ μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και κύπελλο στο τάι μπρέικ, επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα και παράλληλα πήρε ρεβάνς από τον Άρη για τον αποκλειστό στο κύπελλο Ελλάδος.

Με τη Ναταλία Φερνάντες ως βασική κεντρική αντί της Α. Πόπιτς, ο Α.Ο. Θήρας ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε 8-6 με την Μερκάδο. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικές εκμεταλλευόμενες λάθη των γηπεδούχων και άσο της Σόουζα προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι 14-13. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι to 17-17, αλλά στο σημείο εκείνο μπλοκ άουτ της Θεοδοσίου και επίθεση της Σόουζα οι «κίτρινες» ξέφυγαν με +2 , 19-17. Από άουτ σερβίς της Σαβάρ, η πρώην ομάδα της Καναδέζας της Σαντορίνης ξέφυγε 22-20, η Χριστοδούλου μείωσε στον πόντο, 22-21 αλλά ο Άρης τελικά μετά από δύο σετ μπολ κατέκτησε με άουτ επίθεση της Φιγιοκ 25-23.

Με ανεβασμένη ψυχολογία ο Άρης μπήκε δυναμικά στο 2ο σετ και πιέζοντας με το σερβίς της Ξανθοπούλου την υποδοχή του Ά.Ο. Θήρας προηγήθηκε 4-0. Στο 10-4 η Χαντζή πέρασε αντί της Σαβάρ, την οποία «σημάδευε» με την ομάδα της Θεσσαλονίκης από 3 άσους της Μπάκα, ανέβασε τη διαφορά στο +10, 14-4. “ Με το πόδι στο γκάζι» οι «κίτρινες» διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας 16-6, ωστόσο ο Α.Ο. Θήρας με τη Σαβάρ,  που έμοιαζε απελπιστικά μόνη της στην επίθεση, μείωσε με ένα επί μέρους σερί 19-13. Καλύτερος όμως ο Άρης και με την Μπάκα να βοηθάει επιθετικά τη Νεσίμοβιτς χωρίς να απειληθεί, ζευγάρωσε με 25-16 τα κερδισμένα του σετ, 2-0 από υπέρβαση της Χριστοδούλου, από μία ακόμη κακή υποδοχή.

Στο 3ο σετ ο Α.Ο. Θήρας αντέδρασε, προηγήθηκε με τη Μερκάδο 4-1, ο Άρης μείωσε 4-2 με Νεσίμβιτς και από εκεί και πέρα με τη Μερκαδο στο σερβίς, έφτασε με 3 άσους στο +10, με 12-2. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων προσπάθησε με αλλαγές να βελτιώσει την υποδοχή του, αλλά οι γηπεδούχες έχοντας σταθερά το προβάδισμα μπήκαν πρώτες στην τελική ευθεία με 20-11. Οι Θεσσαλονικιές με ένα σερί και μία φάση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του Α.Ο. Θήρας μείωσαν προσωρινά σε 21-17, αλλά οι γηπεδούχες με ένα σερί 4-1, έκαμψαν τελικά με 25-18 την αντίσταση του Άρη και με τη Σαβάρ μείωσαν σε 2-1 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να θέλουν να το κατακτήσουν για διαφορετικούς λόγους. Ο Α.Ο. Θήρας για να ισοφαρίσει και να στείλει τη διεκδίκηση στο τάι μπρέικ ενώ ο Άρης για να «καθαρίσει» το τρίποντο. Μετά λοιπόν από εκατέρωθεν χαμένα σερβίς  η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με την Μερκάδο και λάθος των αντιπάλων της 10-7. Με καλό μοίρασμα της Ξανθοπούλου και σερβίς της Μπάκα, ο Άρης ισοφάρισε μετά από ώρα 15-15. Από συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις των φιλοξενούμενων ο Α.Ο. Θήρας ξέφυγε ξανά 19-17. Διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας η ομάδα της Σαντορίνης με πρωταγωνίστρια την Μερκάδο κατάφερε με 25-23 να ισοφαρίσει βάζοντας έτσι τις βάσεις για την ανατροπή.

Στο 5ο σετ η νησιώτικη ομάδα του Ματέο Φρέσκι προηγήθηκε 3-1 με τη Σαβάρ και, από το καλό σερβίς της Κιουτσιούκη, έφτασε τη διαφορά με 4 πόντους της Φίγιοκ στο +5, 10-4. Μπλοκ της Φερναντες έκανε το double score 12-6 για να ολοκληρώσει με 15-9 της Σαβάρ ο Α.Ο. Θήρας μια επική ανατροπή και με 3-2 να πάρει έτσι «άτυπη» ρεβάνς από τον Άρη για τον αποκλεισμό του Κυπέλλου.

Διαιτητές: Πρέντζας, Κουτσής, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Χατζηδούκας, Μουζακίτη, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 3-8, 6-16, 13-21, 16-25
3ο σετ: 8-2, 16-7, 21-16, 25-18
4ο σετ: 8-7, 15-16, 21-18, 25-18
5ο σετ: 5-3, 10-4, 12-6, 15-9

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 16-25, 25-18, 25-18, 15-09)σε 128'