13-01-2016 22:12

Άνοιξε λογαριασμό στη Μίκρα ο Ηρακλής, άτυχος ο Χατζηηλιάδης

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη εντός έδρας σημείωσε ο Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για την παραμονή στην κατηγορία. Ο «γηραιός» μετά από σκληρή μάχη επικράτησε της Ορεστιάδας 3-2 σετ σημειώνοντας και δεύτερη νίκη (3-0 στον Α΄γύρο) επί της ομάδας του Έβρου.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα της Ορεστιάδας και τον Ηρακλή να ακολουθεί από κοντά στο σκορ. Με τον Μίλιτς κυρίαρχο οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι μέχρι το 16-16 όπου ο Ηρακλής ισοφάρισε. Ο «γηραιός» άρχισε να χτίζει διαφορά στο σκορ, με τους Παλέντζα, Στίγγα και Χατζηηλιάδη κι ενώ είχε ανεβάσει ρυθμό (22-18) καρδιοχτύπησε για να κερδίσει τελικά το σετ καθώς η Ορεστιάδα μείωσε σε 23-22, 24-24.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος της Ορεστιάδας που είχε κορυφαίους τους Μίλιτς, Αμπουίλα. Από το 7-5 η Ορεστιάδα έκανε σερί 10-0. Ο Ηρακλής με τον Χατζηηλιάδη αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με Mίλιτς, Καρντόσο και μπλοκ επικράτησαν 25-08 για το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με εκατέρωθεν χαμένους πόντους (από σερβίς) με τον Ηρακλή να παίρνει σιγά σιγά προβάδισμα και να ανεβάζει στροφές όπως και ο Δημήτρης Χατζηηλιάδης που ξεχώρισε σ’ αυτό το σετ για τον Ηρακλή. Μετά το 9-7 ο Ηρακλής έκανε ένα μικρό σερί 3-0 (Χατζηηλιάδης, Παλέντζας και μπλοκ Στίγγα-Παλέντζα)  που  του έδωσε όμως φτερά για τη συνέχεια καθώς δεν άφησε περιθώρια στην Ορεστιάδα (14-9, 16-11, 18-15) με τον Τάσο Γάτση έκανε το 24-22, ο Μίλιτς μείωσε σε 24-22 αλλά ο Αμπουίλα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καρντόσο.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ. Η Ορεστιάδα προηγήθηκε από την αρχή και το τεχνικό τάιμ άουτ τη βρήκε μπροστά με 8-5. Ο Ηρακλής με σερί 5-0 και δύο άσσους από τον Τσόνο Πέντσεφ έκανε το 12-8 ενώ με τους Γάτση και Παλέντζε ανέβασε το σκορ σε 15-12. Ο Καρντόσο κράτησε όμως την Ορεστιάδα μέσα στο παιχνίδι, με συνεχόμενους δικούς του πόντους (18-16, 19-18). Λάθη από τον Ηρακλή επέτρεψαν στην ομάδα του Πλάμεν Κριστόν να προσπεράσει (19-20, 21-24). Οι γηπεδούχοι με τους Παλέντζα και Γάτση ισοφάρισαν σε 24-24 και έκαναν  το +1 με μπλοκ των Παλέντζα και Στίγγα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Η Ορεστιάδα πήρε πόντο από μπλοκ άουτ (26-27) ο Στίγγας ισοφάρισε με πλασέ και έπειτα η οι φιλοξενούμενοι με τους Βουκασίνοβιτς και Χήρα έκαναν το 2-2 στα σετ (27-29).

Το πέμπτο σετ ήταν πιο εύκολη υπόθεση για τον Ηρακλή που πήρε διαφορά +4 (8-4) την ανέβασε (13-8) και κράτησε το προβάδισμα με πολύ καλούς τους Στεφανίδη και Παλέντζα, που με δικό του πόντο τέλειωσε και το παιχνίδι (15-11). Άτυχος στάθηκε ο Δημήτρης Χατζηηλιάδης που στο 13-8, τραυματίστηκε με τις πρώτς εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για διάστρεμμα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Βασιλειάδης