27-04-2018 20:52

«Λεβέντικη» νίκη με Ουτσίκοφ

Με πρωταγωνιστή τον Νικολάι Ουτσίκοφ ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα με 3-0 τον Φοίνικα και έκανε το 2-0 στην μεταξύ του ημιτελική σειρά της Volley League. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Δευτέρα στη Σύρο με τον «δικέφαλο» να θέλει τη μία νίκη για να προκριθεί στον τελικό.

Μεταξύ άλλων, στις εξέδρες βρέθηκε ο πρόεδρος της Ένωσης Κεντρώων, Βασίλης Λεβέντης.

Ο Φοίνικας Σύρου είχε κακή υποδοχή, δεν είχε ενέργεια και παρακολούθησε το σκορ μόνο στο πρώτο μισό του 3ου σετ. Η σειρά μεταφέρεται στη Σύρο όπου την Δευτέρα θα γίνει ο τρίτος αγώνας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να παλεύουν πόντο πόντο. Με δύο πόντους του Ουτσίκοφ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 10-8, ενώ λίγο αργότερα με νέο σερί του Βούλγαρου διαγωνίου από ένα μπλοκ και δύο επιθέσεις άνοιξε τη διαφορά στο 18-13. Μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά με επίθεση του Σαφράνοβιτς και μπλοκ του Γκιόν και με άστοχο σερβίς του Γάτση ύστερα από πόντο του Ίλιτς το σετ έκλεισε 25-18.

Με το σερβίς του Βάλκιερς να ανοίγει δρόμους ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-1 στο 2ο σετ και μπήκε νωρίς στη θέση του οδηγού. Ο Φοίνικας προσπάθησε να ισορροπήσει, αλλά στο 13-8 με το άσσο του Σαφράνοβιτς και άλλους τρεις έμεσους πόντους ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 17-8. Ο Ουτσίκοφ με άσσο έκανε το 20-10 και η διαφορά πήρε διαστάσεις θριάμβου με το σετ να κλείνει 25-14 από το χαμένο σερβίς του Σούρδι ύστερα από πόντο του Πεντίδη.

Ο Φοίνικας φάνηκε μόνο στο πρώτο μισό του 3ου σετ. Κρατήθηκε κοντά στο σκορ, προσπέρασε και με 11-10 από την επίθεση του Γιορντάνοφ αλλά στο 16-16 πάλι το σερβίς του Βάλκιερς έκανε τη διαφορά. Ο δικέφαλος έκανε σερί 4-0 ξεφεύγοντας 20-16. Ακολούθησε το σερί του Γκιόν για το 24-18, ο Στεφανίδης μείωσε αλλά έχασε και το σερβίς και τελείωσε ο αγώνας 25-18.

Διαιτητες: Παπαδογούλας - Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-18
2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-11, 25-14
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-19

οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λαθη αντιπαλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-18 ,25-14, 25-19) σε 73'

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 20 (18/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Βάλκιερς 5 (1/1 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (2/9 επ, 1 άσσος, 80% υπ -40% άριστες), Γκιόν 11 (8/12 επ, 3 μπλοκ, 63% υπ -42% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ -29% άριστες), Τερζής, Σωτηρίου

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 1 (1/3 επ), Μαρούλης , Λινζ 2 (2/5 επ, 18% υπ -9% άριστες), Γιορντάνοφ 7 (7/23 επ), Πέτερλιν 9 (9/20 επ, 50% υπ -31% άριστες), Γάτσης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 56% υπ -44% άριστες), Στεφανίδης 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 70% υπ -50% άριστες), Στεφανίδης 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 70% υπ -50% άριστες)