Στον Α όμιλο η Ρωσία και η Εθνική μας είναι στην πρώτη θέση. Στον Γ όμιλο η Τουρκία και η Βουλγαρία μάχονται για την πρόκριση, ενώ τον Δ όμιλο, προβάδισμα έχουν η Ιταλία και το Βέλγιο. Στον Ε όμιλο, το Αζερμπαϊτζάν και η Ολλανδία θα διεκδικήσουν την πρώτη θέση, ενώ στον Ζ όμιλο το φαβορί είναι η Γερμανία.
Τα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά:
-νίκες
-βαθμοί
-συντελεστής σετ
-συντελεστής πόντων
-αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες
Α' όμιλος (Όσιεκ - Κροατία)
Τετάρτη 31 Μαΐου - 1η αγωνιστική
Ρωσία - Αυστρία 3-0 (25-14, 25-13, 25-15)
Ελλάδα - Ουγγαρία 3-2 (25-18, 20-25, 20-25, 25-21)
Γεωργία - Κροατία 0-3 (26-28, 11-25, 18-25)
Πέμπτη 1 Ιουνίου - 2η αγωνιστική
Αυστρία - Ουγγαρία 3-2 (27-29, 25-22, 25-18, 11-25, 15-12)
Ρωσία - Γεωργία 3-0 (25-08, 25-06, 25-13)
Κροατία - Ελλάδα 0-3 (21-25, 23-25, 18-25)
Παρασκευή 2 Ιουνίου - 3η αγωνιστική
16.00: Γεωργία - Αυστρία
18.30: Ελλάδα - Ρωσία
21.00: Ουγγαρία - Κροατία
Σάββατο 3 Ιουνίου - 4η αγωνιστική
16.00: Γεωργία - Ελλάδα
18.30: Ρωσία - Ουγγαρία
21.00: Αυστρία - Κροατία
Κυριακή 4 Ιουνίου - 5η αγωνιστική
16.00: Ουγγαρία - Γεωργία
16.30: Ελλάδα - Αυστρία
21.00: Κροατία - Ρωσία
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Ν | Η | Σετ | Β |
1. | Ρωσία | 2 | 2 | 0 | (6-0) | 6 |
2. | Ελλάδα | 2 | 2 | 0 | (6-2) | 5 |
3. | Κροατία | 2 | 1 | 1 | (3-3) | 3 |
4. | Αυστρία | 2 | 1 | 1 | (3-5) | 2 |
5. | Ουγγαρία | 2 | 0 | 2 | (4-6) | 2 |
6. | Γεωργία | 2 | 0 | 2 | (0-6) | 0 |
Β' όμιλος (Βαρσοβία - Πολωνία)
Τρίτη 23 Μαΐου - 1η αγωνιστική
Σλοβακία - Τσεχία 1-3 (25-18, 15-25, 17-25, 16-25)
Σερβία - Ισλανδία 3-0 (25-13, 25-15, 25-9)
Κύπρος - Πολωνία 0-3 (14-25, 17-25, 15-25)
Τετάρτη 24 Μαΐου - 2η αγωνιστική
Τσεχία - Σερβία 0-3 (19-25, 18-25, 24-26)
Κύπρος - Σλοβακία 0-3 (15-25, 13-25, 10-25)
Πολωνία - Ισλανδία 3-0 (25-16, 25-5, 25-18)
Πέμπτη 25 Μαΐου - 3η αγωνιστική
Σερβία - Κύπρος 3-0 (25-10, 25-12, 25-15)
Ισλανδία - Τσεχία 0-3 (6-25, 7-25, 13-25)
Σλοβακία - Πολωνία 1-3 (19-25, 15-25, 28-26, 19-25)
Σάββατο 27 Μαΐου - 4η αγωνιστική
Κύπρος - Ισλανδία 3-0 (25-20, 26-24, 25-21)
Σλοβακία - Σερβία 0-3 (8-25, 14-25, 18-25)
Πολωνία - Τσεχία 2-3 (35-33, 14-25, 25-14, 22-25, 9-15)
Κυριακή 28 Μαΐου - 5η αγωνιστική
Ισλανδία - Σλοβακία 0-3 (11-25, 21-25, 11-25)
Τσεχία - Κύπρος 3-0 (25-18, 25-14, 25-15)
Σερβία - Πολωνία 3-0 (25-15, 25-16, 25-15)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Ν | Η | Σετ | Β |
1. | Σερβία | 5 | 5 | 0 | (15-0) | 15 |
2. | Τσεχία | 5 | 4 | 1 | (12-6) | 11 |
3. | Πολωνία | 5 | 3 | 2 | (11-7) | 10 |
4. | Σλοβακία | 5 | 2 | 3 | (8-9) | 6 |
5. | Κύπρος | 5 | 1 | 4 | (3-12) | 3 |
6. | Ισλανδία | 5 | 0 | 5 | (0-15) | 0 |
Γ' όμιλος (Σόφια - Βουλγαρία)
Τετάρτη 31 Μαΐου - 1η αγωνιστική
Τουρκία - Κόσοβο 3-0 (25-5, 25-13, 25-10)
Βουλγαρία - Ελβετία 3-0 (25-8, 25-9, 25-20)
Ρουμανία - Μαυροβούνιο 3-0 (25-23, 25-15, 25-16)
Πέμπτη 1 Ιουνίου - 2η αγωνιστική
Ελβετία - Τουρκία 0-3 (16-25, 11-25, 17-25)
Μαυροβούνιο - Κόσοβο 3-0 (25-20, 25-07, 25-05)
Ρουμανία - Βουλγαρία 0-3 (23-25, 15-25, 21-25)
Παρασκευή 2 Ιουνίου - 3η αγωνιστική
15.00: Κόσοβο - Ελβετία
17.30: Βουλγαρία - Μαυροβούνιο
20.00: Τουρκία - Ρουμανία
Σάββατο 3 Ιουνίου - 4η αγωνιστική
15.00: Μαυροβούνιο - Ελβετία
17.30: Βουλγαρία - Τουρκία
20.00: Ρουμανία - Κόσοβο
Κυριακή 4 Ιουνίου - 5η αγωνιστική
15.00: Τουρκία - Μαυροβούνιο
17.30: Ελβετία - Ρουμανία
20.00: Κόσοβο - Βουλγαρία
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Ν | Η | Σετ | Β |
1. | Τουρκία | 2 | 2 | 0 | (6-0) | 6 |
2. | Βουλγαρία | 2 | 2 | 0 | (6-0) | 6 |
3. | Μαυροβούνιο | 2 | 1 | 1 | (3-3) | 3 |
4. | Ρουμανία | 2 | 1 | 1 | (3-3) | 3 |
5. | Ελβετία | 2 | 0 | 2 | (0-6) | 0 |
6. | Κόσοβο | 2 | 0 | 2 | (0-6) | 0 |
Δ' όμιλος (Κορτράικ - Βέλγιο)
Τετάρτη 31 Μαΐου - 1η αγωνιστική
Ισπανία - Λευκορωσία 0-3 (14-25, 20-25, 13-25)
Βελγιο - Λετονία 3-0 (25-17, 25-13, 25-12)
Βοσνία - Ιταλία 0-3 (12-25, 12-25, 13-25)
Πέμπτη 1 Ιουνίου - 2η αγωνιστική
Ισπανία - Βέλγιο 0-3 (21-25, 18-25, 14-25)
Λευκορωσία - Ιταλία 0-3 (12-25, 24-26, 22-25)
Λετονία - Βοσνία 1-3 (11-25, 21-25, 27-25, 12-25)
Παρασκευή 2 Ιουνίου - 3η αγωνιστική
16.00: Ιταλία - Λετονία
18.30: Βέλγιο - Λευκορωσία
21.00: Βοσνία - Ισπανία
Σάββατο 3 Ιουνίου - 4η αγωνιστική
16.00: Λευκορωσία - Λετονία
18.30: Ισπανία - Ιταλία
21.00: Βέλγιο - Βοσνία
Κυριακή 4 Ιουνίου - 5η αγωνιστική
16.00: Λετονία - Ισπανία
18.30: Βοσνία - Λευκορωσία
21.00: Ιταλία - Βέλγιο
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Ν | Η | Σετ | Β |
1. | Ιταλία | 2 | 2 | 0 | (6-0) | 6 |
2. | Βέλγιο | 2 | 2 | 0 | (6-0) | 6 |
3. | Λευκορωσία | 2 | 1 | 1 | (3-3) | 3 |
4. | Βοσνία | 2 | 1 | 1 | (3-4) | 3 |
5. | Λετονία | 2 | 0 | 2 | (1-6) | 0 |
6. | Ισπανία | 2 | 0 | 2 | (0-6) | 0 |
Ε' όμιλος (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)
Τρίτη 30 Μαΐου - 1η αγωνιστική
Δανία - Ολλανδία 0-3 (12-25, 13-25, 9-25)
Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία 3-0 (25-15, 25-10, 25-6)
Ισραήλ - Ουκρανία 0-3 (22-25, 20-25, 11-25)
Τετάρτη 31 Μαΐου - 2η αγωνιστική
Ολλανδία - Νορβηγία 3-0 (25-11, 25-14, 25-13)
Ουκρανία - Αζερμπαϊτζάν 0-3 (17-25, 17-25, 21-25)
Δανία - Ισραήλ 0-3 (22-25, 19-25, 18-25)
Πέμπτη 1 Ιουνίου - 3η αγωνιστική
Νορβηγία - Ουκρανία 1-3 (21-25, 25-22, 14-25, 17-25)
Αζερμπαϊτζάν - Δανία 3-0 (25-12, 25-14, 25-14)
Ισραήλ - Ολλανδία 1-3 (19-25, 11-25, 25-22, 15-25)
Παρασκευή 2 Ιουνίου - 4η αγωνιστική
14.00: Δανία - Νορβηγία
16.30: Ισραήλ - Αζερμπαϊτζάν
19.00: Ολλανδία - Ουκρανία
Σάββατο 3 Ιουνίου - 5η αγωνιστική
14.00: Νορβηγία - Ισραήλ
16.30: Αζερμπαϊτζάν - Ολλανδία
19.00: Ουκρανία - Δανία
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Ν | Η | Σετ | Β |
1. | Αζερμπαϊτζάν | 3 | 3 | 0 | (9-0) | 9 |
2. | Ολλανδία | 3 | 3 | 0 | (9-1) | 9 |
3. | Ουκρανία | 3 | 2 | 1 | (6-4) | 6 |
4. | Ισραήλ | 3 | 1 | 2 | (4-6) | 3 |
5. | Νορβηγία | 3 | 0 | 3 | (1-9) | 0 |
6. | Νορβηγία | 3 | 0 | 3 | (0-9) | 0 |
Ζ' όμιλος (Βιάνα - Πορτογαλία)
Τετάρτη 31 Μαΐου - 1η αγωνιστική
Γερμανία - Σλοβενία 3-0 (25-18, 25-20, 25-22)
Πορτογαλία - Γαλλία 3-2 (25-21, 13-25, 23-25, 27-25, 15-13)
Φινλανδία - Εσθονία 1-3 (17-25, 25-17, 23-25, 20-25)
Πέμπτη 1 Ιουνίου - 2η αγωνιστική
Γαλλία - Σλοβενία 0-3 (17-25, 15-25, 16-25)
Πορτογαλία - Φινλανδία 3-2 (25-23, 27-29, 17-25, 25-22,15-12)
Εσθονία - Γερμανία 0-3 (18-25, 19-25, 20-25)
Παρασκευή 2 Ιουνίου - 3η αγωνιστική
17.00: Φινλανδία - Γαλλία
19.30: Γερμανία - Πορτογαλία
22.30: Σλοβενία - Εσθονία
Σάββατο 3 Ιουνίου - 4η αγωνιστική
17.00: Φινλανδία - Γερμανία
19.30: Πορτογαλία - Σλοβενία
22.30: Γαλλία - Εσθονία
Κυριακή 4 Ιουνίου - 5η αγωνιστική
17.00: Σλοβενία - Φινλανδία
19.30: Γερμανία - Γαλλία
22.30: Εσθονία - Πορτογαλία
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Ν | Η | Σετ | Β |
1. | Γερμανία | 2 | 2 | 0 | (6-0) | 6 |
2. | Πορτογαλία | 2 | 2 | 0 | (6-4) | 4 |
3. | Σλοβενία | 2 | 1 | 1 | (3-3) | 3 |
4. | Εσθονία | 2 | 1 | 1 | (3-4) | 3 |
5. | Φινλανδία | 2 | 0 | 2 | (3-6) | 1 |
6. | Γαλλία | 2 | 0 | 2 | (2-6) | 1 |