25-02-2024 01:32

Πρώτος μετά από 14 χρόνια ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον Ολυμπιακό που «αυτοκτόνησε» στο 4ο σετ

Χρειάστηκε να περάσουν 14 χρόνια για να πάρει ο Παναθηναϊκός την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Κάνοντας μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις και με όπλο το σερβίς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου νίκησε τον Ολυμπιακό 3-1 σετ και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον Μίλωνα αλλά δε μπορεί πλέον να καλύψει τη διαφορά των 5 βαθμών. Αντίθετα, εάν κατάφερνε να πάρει το 4ο σετ όπου προηγήθηκε 19-14 τότε με τρίποντο επί του Μίλωνα θα κατακτούσε την πρώτη θέση στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό.

Όπως και να έχει ο Παναθηναϊκός έκανε έναν άθλο βγαλμένο από τα παλιά. Με μεγάλο ρίσκο στο σερβίς που του απέφερε 12 άσσους και του κόστισε 25 χαμένα σερβίς ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ανέβηκε στους 44 βαθμούς και ο Ολυμπιακός έμεινε στους 39 και στη 2η θέση.

Ο Παναθηναϊκός κατακτάει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο μετά τη σεζόν 2009-10, δηλαδή, μετά από 14 χρόνια.

Οι πράσινοι έκαναν μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις παρότι έχασαν 25 σερβίς, έναντι 22 του Ολυμπιακού.

Από τους μεγάλους πρωταγωνιστές ήταν ο Ερνάντεζ που σημείωσε 22 πόντους και με τα σερβίς του γύρισε το 4ο σετ από 15-19, ο Βουλκίδης που έσπασε τα κοντέρ με 6 άσσους από τους 12 συνολικά που σημείωσε ο Παναθηναϊκός και ο Πρωτοψάλτης που κράτησε την υποδοχή.

Καθοριστικό ήταν το φινάλε του 3ου σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Στερν 24-23 αλλά είχε μοιραίο παίκτη τον Ιντάλγκο. Ο Κοβάρ πήρε μπλοκ άουτ από τον Ιντάλγκο και ισοφάρισε 24-24 και στην επόμενη φάση ο Βουλκίδης έκανε μπλοκ στον Ιντάλγκο για το 25-24. Ετσι ο Πετρέας που μπήκε αλλαγή από τον Ανδρεόπουλο δικαίωσε τον προπονητή του και πήρε άσσο. Χρειάστηκε το video check για να φανεί πως η μπάλα ήταν τελικά «μέσα» και έτσι έγινε το 26-24 και το 2-1 σετ.

Κρίσιμο ήταν και το 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 19-13 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα ώστε να πάρει το σετ. Εάν ο Ολυμπιακός ισοφάριζε θα είχε πολλές ελπίδες να πάρει την πρώτη θέση την τελευταία αγωνιστική όπου οι πράσινοι θα έχουν ρεπό.Ο Παναθηναϊκός παρά το -6 κατάφερε με το σερβίς του Ερνάντεζ να πάρει 2 άσσους και να κάνει συνολικό σερί 6-0 για το 19-19. Το 14-19 έγινε με λάθος του Ιντάλγκο, το 15-19 με κόκκινη κάρτα στον Παγιένκ, το 16-19 με επίθεση του Ερνάντεζ, το 17-19 με άσσο του Ερνάντεζ, το 18-19 με επίθεση του Ερνάντεζ και το 19-19 πάλι με άσσο του Κουβανού διαγωνίου του Παναθηναϊκού.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός με καλύτερη ψυχολογία προηγήθηκε 22-20 με τον Ερνάντεζ και μπλοκ του Κοβάρ στον Στερν. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 23-23 αλλά το χαμένο σερβίς του Τζούριτς και το μπλοκ του Ερνάντεζ στον Κουμεντάκη έκαναν το 25-23 εν μέσω αποθέωσης.

Ο Παναθηναϊκός παρά το -6 κατάφερε με το σερβίς του Ερνάντεζ να πάρει 2 άσσους και να κάνει συνολικό σερί 6-0 για το 19-19.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ονόπας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-19

2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 26-24

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 12 άσσοι, 50 επιθέσεις (49% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων (25 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-23) σε 117΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 14π. (10/25επ., 3 μπλοκ 1 άσσοις, 60%υπ., 44%αρ.), Ιερεζουέλο 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/9επ.), Ερνάντεζ 22 (17/32επ., 2 μπλοκμ 3 άσσοι), Βουλκίδης 12 (5/8επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι), Πρωτοψάλτης 12 (11/23επ., 1 άσσος, 38%υπ., 14%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 50%υπ. 32%αρ.), Κασαμπαλής, Πετρέας 1 (1 άσσος), Μάρκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 9π. (6/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (10/19επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 9 (8/15επ., 1 άσσος, 44%υπ., 19%αρ.), Τράβιτσα 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (4/8επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 12%επ., 12%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 36%υπ., 29%υπ.), Ζουπάνι, Δαλακούρας 1 (1/2επ.).