03-08-2023 21:56

Εθνική ανδρών: Πρεμιέρα με νίκη 3-2 στο πρώτο φιλικό με την Ελβετία

Νικηφόρο ήταν το πρώτο τεστ της Εθνικής ανδρών με την Ελβετία στο κλειστό της Γλυφάδας. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 2-0 σετ με σωστές επιλογές στην επίθεση, αλλά η Ελβετία αντέδρασε και χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ. Την Παρασκευή στις 18.00 οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου στο «Μάκη Λιούγκας».
Στο πρώτο σετ τα καλά σερβίς του Βουλκίδη μας επέτρεψαν να ξεφύγουμε με 6-3, αλλά οι Ελβετοί απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (7-8 με άσσο) για ξεφύγουν με 8-10 και να διατηρήσουν αυτό το +2 μέχρι το 12-14. Με άσσο του Γαλιώτου ισοφαρίσαμε (14-14) και το 14-15 έγινε 18-15 με συνεχόμενες επιθέσεις του Πρωτοψάλτη. Οι Ελβετοί εκμεταλλευόμενοι τα λάθη μας επέστρεψαν στο ματς (20-20), αλλά στο 24-23 μπλοκ του Γαλιώτου έκλεισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ η εθνική από νωρίς πήρε το προβάδισμα (7-5) χωρίς να απειλείται από την Ελβετία (16-12 ατομικό μπλοκ Πρωτοψάλτη και 20-15 με δικό του άσσο) που μπόρεσε να μειώσει προς το τέλος (23-20, 24-22).

Στο τρίτο σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 10-10, όμως εκεί κολλήσαμε επιθετικά και με επιμέρους σκορ 2-8 η Ελβετία έφτασε στο 12-18. Οι Έλληνες διεθνείς ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 19-21, αλλά εκεί χάθηκε κόντρα επίθεση, με τους Ελβετούς να ξεφύγουν ξανά (19-22) και να μειώσουν σε 2-1.

Η Ελβετία στο δ' σετ με εξαιρετικές άμυνες και πετυχημένες κόντρες μετέτρεψε το 6-6 σε 6-9 και να διατηρει μαι διαφορά 33-4 πόντων μέχρι το 15-18 όπου με άσσο του Μούχλια το σκορ έγινε 17-18 και με δική του επίθεση φτάσαμε στο 20-20. Οι Ελβετοί πήραν τάιμ άουτ και επιστρέφοντας έτρεξαν σερί 0-3 (άουτ επιθέσεις Ράπτη, Μούχλια) και παρόλο που μειώσαμε σε 23-24 (άσος Ράπτη) το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Εκεί υπήρχε απόλυτη ισορροπία μέχρι το 6-6, αλλά Πρωτοψάλτης και Μούχλιας μα έφεραν στο +2 (8-6) και λίγο αργότερα το μπλοκ του Λινάρδου και η κόντρα του Πρωτοψάλτη διαμόρφωσαν το 11-7. Οι Ελβετοί με άσσο πλησίασαν σε 12-10, αλλά ακολούθησαν δύο δικά τους λάθη για να τελειώσει το σετ στο 15-11 με επίθεση Μούχλια.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-22, 22-25, 23-25, 15-11) σε 119'

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Ελβετίας προήλθαν από 3 άσσους, 69 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 12 (11/19 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (10/26 επ.), Βουλκίδης 5 (5/8 επ.), Γαλιώτος 7 (2/2 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ράπτης 15 (12/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 3% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 19% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 67% υπ. - 36% άριστες), Μούχλιας 9 97/12 επ., 2 άσσοι), Λινάρδος 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μάριο Μπόμα): Ούλριχ 10 (10/29 επ., 69% υπ. - 31% άριστες), Ζίγκερ 1 (1 άσσος), Ζέλερ 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 23% άριστες), Βον Μπουργκ 1 (1/2 επ.), Βέισιγκ 28 (27/41 επ., 1 μπλοκ), Λενγκβέιλερ 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ) / Μούλερ (λ, 62% υπ. - 12% άριστες), Χάρκσεν 2 (2/2 επ.), Ζούκιτς 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Μπίρτσλερ, μαγκ 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Πέρεζιτς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίγκε 4 (4/12 επ.).