08-11-2015 22:16

Ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα, ο Φοίνικας πήρε τη νίκη

Ο Παμβοχαϊκός είχε στο προβάδισμα σε όλα τα σετ αλλά ο Φοίνικας Σύρου είχε την ουσία και νίκησε με 3-1 σετ το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής που έγινε στο κατάμεστο «Δ.Βικέλας». Πρωταγωνιστής του Φοίνικα ο Τόμισαλ Ντόκιτς που στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα του Παμβοχαϊκού. Ο Σέρβος διαγώνιος σημείωσε 29 πόντους εκ των οποίων 6 άσσοι.

Ο Φοίνικας Σύρου πήρε το πολύτιμο τρίποντο και συνεχίζει χωρίς απώλειες μετά τις δύο αγωνιστικές που έχουν παιχτει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Ο αγώνας ήταν νευρικός και οι δύο ομάδες συναγωνίστηκαν στα λάθη, όμως, ο Φοίνικας ήταν αποτελεσματικός στα τελειώματα των σετ παρότι κυνηγούσε στο σκορ τον Παμβοχαϊκό.

Η ομάδα του Βραχατίου είχε πρόβλημα στην υποδοχή και δε μπόρεσε να εκμεταλευτεί το προβάδισμα που είχε με 21-20 τόσο στο 1ο όσο και στο 3ο σετ. Συγκεκριμένα στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν μπροστά 23-21, 24-22 αλλά ο Φοίνικας επικράτησε. Στο 3ο σετ ο Παμβοχαικός είχε τρία σετ μπολ αλλά και πάλι ο Φοίνικας με αποτελεσματικό σερβίς κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα και να επικρατήσουν.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε από τον Φοίνικα και ο Χαραλαμπίδης στο μπλοκ αλλά και ο Καντγουελ με τον Λάππα (μπήκε στο 2ο σετ στη θέση του Παπαδόπουλου) και μαζι με τον πρώην λίμπερο του Παμβοχαϊκού Δημήτρη Ζήση κράτησαν την υποδοχή σε κρίσιμα σημεία.
Ο Παμβοχαϊκός που γνώρισε την πρώτη του ήττα στην πρώτη έξοδο μακριά από το Βραχάτι, είχε πρώτους σκόρερ τους Κάιο, Ροντρίγκο αλλά υστέρησε σε σερβίς και μπλοκ.

Διαιτητές: Γεροθοδωρος - Νικολόπουλος