27-02-2022 00:51

Ακλόνητος στην κορυφή ο Παναθηναϊκός με Κωνσταντίνου, 3-1 την μαχητική ΑΕΚ

Την 16η συνεχόμενη νίκη του και 22η στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του Αγίου Θωμά, καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 3-1 σετ.

Ήταν ένας ιδιαίτερος αγώνας για τη διαγώνια του Παναθηναϊκού Μαργαρίτα Στεπανένκο καθώς το σώμα της ήταν στο Μαρούσι ωστόσο το μυαλό της είναι στην Ουκρανία, στη χώρα που γεννήθηκε και μεγάλωσε που πλήττεται από τον πόλεμο που ξεκίνησε πριν λίγες ημέρες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ανάρτησαν ένα πανό που έγραφε στα Αγγλικά «Σταματήστε τον πόλεμο, Μαργαρίτα μείνε δυνατή» θέλοντας να δώσουν κουράγιο στην Μαργκαρίτα Στεπανένκο, η οποία γεννήθηκε στην Ουκρανία και έχει δικούς της ανθρώπους στην εμπόλεμη χώρα.

Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε στο σκορ στο πρώτο σετ, όμως με πρωταγωνίστρια την Τζένιφερ Κρος κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με μπλοκ της Γκρόθες να κάνει το 1-0 σετ.

Η ΑΕΚ έκανε τη δική της αντεπίθεση στο δεύτερο σετ, βρήκε λύσεις στην επίθεση, κυρίως με την Τερέλη και ισοφάρισε με τη Βάντερ για το 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από την Κωνσταντίνου και πήρε διαφορά επτά πόντων (14-7) με πλασέ της Παπαφωτίου. Η Ένωση μείωσε αλλά το σετ βάφτηκε «πράσινο» με 25-21.

Με ψυχολογία ο Παναθηναϊκός «έχτισε» διαφορά από την αρχή (8-3, 14-9) με πρωταγωνίστρια την Κωνσταντίνου. Η Ένωση πλησίασε ξανά αλλά τα λάθη της Τέρελ στην επίθεση σε συνδυασμό με το μπλοκ του ΠΑΟ έκριναν το σετ και το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

Παρέλαβε το βραβείο της η KYANA MVP Τζένιφερ Κρος

Το δεύτερο φετινό της βραβείο KYANA MVP παρέλαβε η Καναδή κεντρική του Παναθηναϊκού Τζένιφερ Κρος. Την απονομή του επάθλου και το δώρο της χορηγού εταιρείας ΚΥΑΝΑ στην Τζένιφερ Κρος έκανε η πρώην αθλήτρια της Εθνικής και του Παναθηναϊκού Ελένη Φραγκιαδάκη.

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Θέλω να δώσω πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στη Μαργαρίτα. Δεν καταλαβαίνετε τι περνάει, να είναι εδώ και να σκέφτεται την οικογένειά της που είναι στην Ουκρανία. Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά και μας πίεσε στο σέρβις. Είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα μου γιατί με το που χάσαμε το 2ο σετ αντιδράσαμε και ανεβήκαμε σε όλους τους τομείς. Πρέπει να μπορείς να διαχειριστείς και το κακό σετ ειδικά όταν παίζεις με καλές ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους με σένα».

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής ΑΕΚ): «Παίξαμε δύο καλά σετ πήραμε ένα. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε δύο καλά σετ και πήρε τρία. Όταν χαλάει η υποδοχή μας υστερούμε στην επίθεση. Προσπαθούμε να βελτιωθούμε όσο περισσότερο μπορούμε για τα πλέι οφ».

Διαιτητές: Ονόπας, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σπίγγου, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 25-22
2ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-21
4ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.,

Τα σετ: 3-1 (25-22, 20-25, 25-21, 25-16) σε 103'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (8/17 επ.), Κρος 12 (8/15 επ., 4 μπλοκ), Στεπανένκο 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ), Γκρόθες 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 9 (7/22 επ., 1΄ασσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες) / Ρόγκα (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου 15 (12/28 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (8/26 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 43% άριστες), Βάντερ 12 (7/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 38% άριστες), Τερέλ 28 (25/57 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βεργίδου, Καββαδία 7 (3/14 επ., 4 μπλοκ), Μπράουν 7 (7/14 επ.) / Μπελιά (λ, 24% υπ. - 20% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 47% υπ. - 40% άριστες), Διώτη 1 (1/3 επ.), Παπά, Τσοχατζή 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο.