02-06-2019 14:18

Συνάντηση κορυφής μεταξύ Ελλήνων στην Τσεχία

Στο Μπρνο της Τσεχίας συναντήθηκαν τέσσερις γνωστοί του ελληνικού βόλεϊ και έβγαλαν μαζί αναμνηστική φωτογραφία.

Με την ευκαιρία του αγώνα του Ευρωπαϊκού Λιγκ γυναικών στην κατηγορία γκόλντεν η Τσεχία νίκησε την Ουκρανία με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι που πιθανότατα να κρίνει και την πρώτη θέση στον Α΄όμιλο. Προπονητής της Τσεχίας είναι ο Γιάννης Αθανασόπουλος (πρώτος από αριστερά) που συνεχίζει στην Εθνική Τσεχίας μετά την επιτυχημένη σεζόν στην Στουτγκάρδη.

Δίπλα του είναι ο στατιστικολόγος της Εθνικής Φινλανδίας και ο «γκουρού» των σκάουτινγκ Παναγιώτης Κουντουρίδης (δεύτερος από αριστερά). Συναντήθηκαν με τον Μιχάλη Θεμελή που ήταν πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης Τσεχία - Ουκρανία και «οικοδεσπότης» όλων ο Χρήστος Μπατιανίδης που είναι μεταξύ άλλων αντιπρόσωπος της Gala αλλά και μόνιμος κάτοικος Τσεχίας.

Η Τσεχία νίκησε με 3-1 (25-14, 27-29, 25-18, 25-17) και σε 3 αγώνες έχει 7 βαθμούς, 2 νίκες και 8-4 τα σετ.

Ακολουθεί η Τσεχία με 3 αγώνες, 6 βαθμούς, 2 νίκες και 7-3 σετ.

Κοντά είναι και η Σλοβακία που σε 3 αγώνες έχει 5 βαθμούς, 2 νίκες και 6-5 σετ.

Τελευταία είναι η Σουηδία που σε 3 αγώνες δεν έχει βαθμό, 3 ήττες και 0-9 σετ.