Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου
Γυμναστήριο Λευκόβρυσης, Κοζάνη
21.00 Μολδαβία - Ελλάδα 1-3 (25-22, 27-29, 17-25, 21-25)
Διαιτητές: Χέκφορντ (Αγγλία), Ντερμπιντέλεν (Τουρκία)

*Οι δύο ομάδες συνεχίζουν εντατικά το ζέσταμα τους, λίγα λεπτά πριν από το πρώτο σερβίς της αναμέτρησης.
*Μεγάλη η προσέλευση του κόσμου και σήμερα που έχει σχεδόν γεμίσει το κλειστό της Λευκόβρυσης στην Κοζάνη

Με τον Ανδρέα Φράγκο αντί του Θανάση Πρωτοψάλτη η βασική εξάδα της Εθνικής. Διαγώνιος ο Δημήτρης Τζούριτς, πασαδόρος ο Θάνος Τερζής, στο κέντρο ο Γιώργος Πετρέας με τον Ανδρέα Ανδρεάδη, δεύτερος ακραίος ο Ραφαήλ Κουμεντάκης και λίμπερο ο Δημήτρης Γκαράς

1ο σετ: Η Μολδαβία στο πρώτο σερβίς της αναμέτρησης, 0-1 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης, 0-2 πλασέ του Τζούριτς, 1-2 άουτ σερβίς Κουμεντάκης, 2-2 άουτ επίθεση του Κουμεντάκη, 3-2 κακή επίθεση του Τζούριτς, 4-2 άσσος του του Ντιντόρτσιουκ, 5-2 μπλοκ άουτ Πρίντιους, 6-2 στο φιλέ η επίθεση του Τζούριτς και 6-0 σερί των Μολδαβών που αναγκάζει τον Σωτήρη Δρίκο να καλέσει τάιμ άουτ, 6-3 αντένα του Μπάχοφ, 7-3 επίθεση Μπάχοφ, 7-4 άουτ σερβίς Τσίμιλι, 8-4 Πρίντιους (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-5 άουτ σερβίς Πρίντιους, 9-5, 10-5 μπλοκ του Μοτσάνου στον Κουμεντάκη, 10-6 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Τζούριτς, 11-6 πάιπ του Μπάχοφ, 11-7 Πετρέας σε πρώτο χρόνο, 12-7 Ντίντορτσιουκ, 13-7 άσσος του Λέσκοφ και για πρώτη φορά η Μολδαβία στο +6, 14-7 άουτ επίθεση του Τζούριτς και γρήγορα ο Σωτήρης Δρίκος καλεί δεύτερο τάιμ άουτ, 14-8 άουτ σερβίς Λέσκοφ, (αλλαγή πασαδόρου με τον Στιβαχτή αντί του Τερζή), 14-9 άουτ επίθεση Ντίντορτσιουκ, 14-10 ο Τζούριτς μειώνει, 15-10, 16-10 διπλό μπλοκ στον Κουμεντάκη (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-11 πλασέ του Τζούριτς, 16-12 άουτ ο πρώτος χρόνος του Τσίμιλι, 17-12 μπλοκ στον Φράγκο, 17-13 δυνατό καρφί του Τζούριτς, 17-14 Πετρέας σε πρώτο χρόνο, 17-15 υπέρβαση των Μολδαβών και η διαφορά στους δύο μετά από αρκετή ώρα, 18-15 μπλοκ άουτ Πρίντιους, 18-16 άουτ το σερβίς του Πρίντιους, 18-17 τριπλό μπλοκ στον Μπάχοφ και η διαφορά στον πόντο, (τάιμ άουτ Μολδαβία), 19-17 πάιπ του Μπάχοφ, 20-17 μπλοκ του Μοτσάνου σε επίθεση πρώτου χρόνου από τον Πετρέα, 20-18 άουτ σερβίς Μπάχοφ, 21-18 Ντίντορτσιουκ, 21-19 πλασέ Τζούριτς, 22-19 Πρίντιους και η διαφορά μένει στους 3, 23-19 άουτ επίθεση Κουμεντάκης (ο Πρωτοψάλτης στη θέση του Κουμεντάκη), 23-20 στο φιλέ το σερβίς του Λέσκοφ, 24-20 σετ μπολ για τη Μολδαβία με τον Μπάχοφ, 24-21 εντυπωσιακή επίθεση του Τζούριτς ενώ προηγήθηκε εντυπωσιακή άμυνα του Πρωτοψάλτη, 24-22 μπλοκ του Ανδρεάδη στον Μπάχοφ, 25-22 ο Πρίντιους κερδίζει το μπλοκ άουτ και η Μολδαβία προηγείται με 1-0

2ο σετ: 1-0 πρώτος χρόνος Τσίμιλι, 1-1 έξυπνο πλασέ του Τζούριτς, 2-1 άουτ το σερβίς του Ανδρεάδη, 2-2 μπλοκ του Τζούριτς στον Μπάχοφ, 3-2 άουτ σερβίς Τζούριτς, 3-3 μπλοκ του Πετρέα, 4-3 στο φιλέ το σερβίς του Φράγκου, 4-4 ισοφαρίζει ο Πρωτοψάλτης, 5-4 Μπάχοφ, 5-5 άουτ σερβίς Λέσκοφ, 6-5 Ντίντορτσιουκ, 7-5 σημαδεύει την αντένα ο Τζούριτς, (Τζιουμάκας αντί του Τζούριτς), 7-6 μπλοκ των Ανδρεάδη-Πρωτοψάλτη, 8-6 άουτ σερβίς του Πρωτοψάλτη που τα βάζει με τον εαυτό του (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-7 πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη, 8-8 άουτ επίθεση του Πρίντιους, 9-8 στο φιλέ το σερβίς του Ανδρεάδη, 9-9 φιλέ σερβίς Πρίντιους, 10-9 μπλοκ στον Φράγκο, 10-10 εντυπωσιακή πάιπ του Πρωτοψάλτη, 11-10 στο φιλέ το σερβίς του Φράγκου, 12-10 πολύ άουτ το καρφί του Πρωτοψάλτη, (στον πάγκο ο Φράγκος, ο Κουμεντάκης στη θέση του), 13-10 άουτ Πρωτοψάλτης, (τάιμ άουτ Ελλάδα), 13-11 επίθεση του Τζιουμάκα, 14-11 άουτ σερβίς Πετρέας, 14-12 εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Ανδρεάδη σε επίθεση πάιπ, 15-12 Πρίντιους, 15-13 νέο μπλοκ του Ανδρεάδη στον Μπάχοφ, 16-13 νέο λάθος από το σερβίς για την Εθνική μας (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-14 άουτ σερβίς της Μολδαβίας, 17-14 Μπάχοφ, 17-15 καρφί του Τζιουμάκα που πάει και στη γραμμή του σερβίς, 17-16 μπλοκ του Πετρέα στον Μπάχοφ, 17-17 ισοφαρίζει ο Τζιουμάκας με τον Στιβαχτή να τον βγάζει χωρίς μπλοκ, 18-17 στο φιλέ το σερβίς του Τζιουμάκα, 18-18 Κουμεντάκης, 18-19 εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Στιβαχτή και η Ελλάδα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 19-19 άουτ επίθεση Κουμεντάκης, 19-20 νέος πόντος του πολύ θετικού Τζιουμάκα (ψηλώνει το μπλοκ ο Δρίκος με τον Σουλτανόπουλο αντί του Στιβαχτή), 20-20 Ντίντορτσιουκ, 20-21 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Πρωτοψάλτης, 21-21 Ντίντορτσιουκ σπαέι το μπλοκ, 21-22 μπλοκ άουτ Τζιουμάκας, 21-23 εκπληκτική επίθεση στην ευθεία από τον Τζιουμάκα (τάιμ άουτ Μολδαβία), 22-23, 23-23 φιλέ του Ανδρεάδη υποδεικνύει ο δεύτερος διαιτητής του αγώνα (τάιμ άουτ Ελλάδα), 23-24 Κουμεντάκης και σετ μπολ για την Ελλάδα, 24-24 δεν εκμεταλλεύτηκε την κόντρα η Ελλάδα, 24-25 άουτ επίθεση Μπάχοφ και νέα ευκαιρία (τάιμ άουτ Μολδαβία), 25-25 σερβίς φιλέ Τζιουμάκας,26-25 άσσος Μπάχοφ και σειρά της Μολδαβίας για σετ μπολ, 26-26 ισοφαρίζει ο Κουμεντάκης, 27-26 ρισκάρει στο σερβίς ο Κουμεντάκης και δεν δικαιώνεται, 27-27 δεν αστοχεί ο Τζιουμάκας και νέα ισοπαλία, 27-28 μπλοκ του Πρωτοψάλτη και τρίτο σετ μπολ, 27-29 ο Ανδρεάδης μπλοκάρει τον Τσίμιλι και η Ελλάδα ισοφαρίζει σε 1-1

3ο σετ: Αλλαγή λίμπερο για την Εθνική ο Στεφάνου αντί του Γκαρά στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, 0-1 άουτ σερβίς για τη Μολδαβία, 1-1 μπλοκ άουτ Ντίντορτσιουκ, 2-1 μπλοκ στον Πρωτοψάλτη, Χωρίς... προπονητή θα είναι για λίγη ώρα η Μολδαβία, με τον Αρτούρ Ρομασκάν να αποχωρεί για... τσιγάρο, 2-2 επίθεση Τζιουμάκα, 3-2 Πρίντιους, 3-3 λάθος του Λέσκοφ που ακουμπάει την μπάλα ενώ αυτή κατέληγε άουτ, 4-3, 5-3 Μπάχοφ, 5-4 μειώνει ο Κουμεντάκης, 6-4 πλασέ Μπάχοφ, 7-4 Ντίντορτσιουκ, 8-4 εντυπωσιακός άσσος του Μπάχοφ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-5 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Τζιουμάκας, 8-6 μπλοκ του Ανδρεάδη στον Μπάχοφ, 8-7 Ανδρεάδης στην κόντρα επίθεση και η διαφορά στον πόντο με σερί 3-0, 9-7 Πρίντιους μπλοκ άουτ, 9-8 άουτ σερβίς Μοτσάνου, 9-9 μονό μπλοκ του Τζιουμάκα που συνεχίζει να είναι εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση, 10-9, 10-10 άουτ σερβίς Λέσκοφ, 11-10 πάιπ του Μπάχοφ, 11-11 (τάιμ άουτ Μολδαβία), 12-11 μπλοκ άουτ Μπάχοφ, 12-12 καρφί του Τζιουμάκα, 12-13 άουτ επίθεση Μπάχοφ και η Ελλάδα περνάει μπροστά, 12-14 νέο λάθος για την Μολδαβία, 12-15 παράβαση για την Μολδαβία και σερί 4-0 για την Ελλάδα, 12-16 Τζιουμάκας (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 13-16 σταματάει στο 5-0 το σερί της Εθνικής μας με τον Πρίντιους να καρφώνει, 14-16, 14-17 άουτ σερβίς Πρίντιους, 14-18 άουτ επίθεση πρώτου χρόνου από τον Μοτσάνου, 15-18 δέχεται το μπλοκ ο Πρωτοψάλτης, 15-19 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης, 15-20 μπλοκ άουτ Τζιουμάκας, 15-21 πάιπ του Πρωτοψάλτη και για πρώτη φορά στο +6 η Ελλάδα, 16-21, 16-22 νέο μπλοκ άουτ με τον Κουμεντάκη, 16-23 άσσος του Κουμεντάκη, 16-24 πρώτος χρόνος Ανδρεάδης, 17-24, 17-25 μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη και η Ελλάδα προηγείται πλέον με 2-1 σετ

4ο σετ: 0-1 Πρωτοψάλτης, 0-2 μπλοκ του Πρωτοψάλτη, 0-3 υπέρβαση του Τάλπα, 1-3 σερβίς φιλέ Κουμεντάκης, 1-4 Πρωτοψάλτης, 1-5 νέο μπλοκ του Πρωτοψάλτη που έχει όλους τους πόντους της Εθνικής στο τέταρτο σετ, 2-5, 2-6 άουτ σερβίς Σίντοφ, 3-6, 4-6 Μπάχοφ, 4-7 πρώτος χρόνος Πετρέας, 5-7 Πρίντιους, 6-7 άουτ επίθεση Τζιουμάκας, 6-8 άουτ σερβίς της Μολδαβίας (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 7-8 Σίντοφ, 8-8, 8-9 δυνατό καρφί του Τζιουμάκα, 9-9 επίθεση Σίντοφ, 10-9 άουτ η πάιπ του Πρωτοψάλτη, (τάιμ άουτ Ελλάδα), 10-10 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 10-11 μπλοκ άουτ Πρωτοψάλτης, 11-11, 11-12 Κουμεντάκης, 11-13 μπλοκ του Τζιουμάκα στον Μπάχοφ, 12-13, 12-14 πάιπ Κουμεντάκης, 13-14 λάθος των Στεφάνου-Κουμεντάκη που δεν συνεννοήθηκαν, 13-15 πρώτος χρόνος του Πετρέα, 14-15 πάιπ Μπάχοφ, 14-16 σερβίς φιλέ της Μολδαβίας (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 15-16 πρώτος χρόνος Τσίμιλι, 16-16 άουτ επίθεση Κουμεντάκης, 16-17 σερβίς φιλέ Λέσκοφ, 17-17, 17-18 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 17-19 πάιπ του Κουμεντάκη στην κόντρα επίθεση, (τάιμ άουτ Μολδαβία), 17-20 εντυπωσιακή επίθεση του Πρωτοψάλτη στην ευθεία και το γήπεδο τραγουδάει το όνομα του, 17-21 πλασέ του Κουμεντάκη και συγκλονιστικές άμυνες από Στεφάνου και Πρωτοψάλτη, 18-21 δέχεται το μπλοκ ο Τζιουμάκας, 19-21, (τάιμ άουτ Ελλάδα), 19-22 πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη, 19-23 μπλοκ του Πετρέα, 19-24 άσσος Ανδρεάδης, 20-24 άουτ σερβίς Ανδρεάδης, 21-24 άσσος του Πρίντιους, 21-25 μπλοκ του Πετρέα και η Ελλάδα παίρνει την πρώτη της νίκη στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος