Σάββατο 25 Ιουνίου
Γυμναστήριο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, Θεσσαλονίκη
21.00 Ελλάδα - Κατάρ 0-3 (21-25, 17-25, 24-26)
Διαιτητές: Τσενγκ (Κινεζική Ταϊπέι), Γκρίντερ (Ελβετία)

*** Οι παίκτες της Εθνικής έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση στον αγωνιστικό χώρο, 50 λεπτά περίπου πριν την έναρξη της αναμέτρησης με το Κατάρ
*** Ο Δημήτρης Τζούριτς δεν ξεπέρασε ακόμα την ίωση που τον ταλαιπωρεί και παρέμεινε στο ξενοδοχείο
*** 10 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα οι ομάδες ολοκληρώνουν το ζέσταμα τους
*** Υπενθυμίζουμε ότι με νίκη η Ελλάδα κλειδώνει από σήμερα μία θέση στο φάιναλ-4

Χωρίς εκπλήξεις η αρχική εξάδα της Ελλάδας. Πασαδόρος ο Θάνος Τερζής, στο κέντρο ο Γιώργος Πετρέας με τον Ανδρέα Ανδρεάδη, στα άκρα ο Ανδρεάς Φράγκος με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, διαγώνιος ο Άκης Ασπιώτης και λίμπερο ο Δημήτρης Γκαράς

1ο σετ: ανοίγει λογαριασμό η Ελλάδα με τον Ασπιώτη 1-0, 1-1 άουτ το σερβίς του Κουμεντάκη, 1-2 δέχεται το μπλοκ ο Ασπιώτης, 2-2 άουτ σερβίς για το Κατάρ, 2-3 Ντζούκιτς, 3-3 άουτ σερβίς Ντάχι, 3-4 επίθεση Ντάχι, 4-4 στο φιλέ το σερβίς του Ντζούκιτς, 4-5 κακό σερβίς του Φράγκου, 4-6 Τσίγκμπο σε πρώτο χρόνο, 5-6 λάθος σερβίς του Κατάρ, 6-6 τέσσερις μπάλες για το Κατάρ, 6-7 άουτ σερβίς από τον Πετρέα, 7-7 πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη, 7-8 πλασέ του Ρέναν (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 8-9 στο φιλέ το σερβίς του Κουμεντάκη, 9-9 επίθεση του Ασπιώτη στην ευθεία, 10-9 λάθος στο φιλέ από τον Ντάχι, 11-9 άουτ επίθεση του Ντάχι και πρώτη φορά στο +2, 12-9 λάθος του Κατάρ και τάιμ άουτ από τον Ρομπέρτο Πιάτσα (4-0 σερί της Ελλάδας με τα σερβίς του Ανδρεάδη), 12-10 πρώτος χρόνος Ιμπραχίμ, 13-10 άουτ σερβίς Ρενάν, 14-10 άσσος του Ασπιώτη και η διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 14-11, 15-11 πάτησε τη γραμμή του σερβίς ο Ντζούκιτς, 15-12 τριπλό μπλοκ στον Κουμεντάκη, 15-13 άσσος του Ιμπραχίμ, 15-14, 16-14 καρφί του Κουμεντάκη (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-15 Ρέναν,16-16 ο Ρέναν ισοφαρίζει μετά από χαλασμένη υποδοχή από πλευράς Ελλάδας, 17-16 δυνατό καρφί του Ασπιώτη, 17-17 Γουαντίντι, 18-17 πάιπ του Φράγκου, 18-18 Γουαντίντι, 18-19 λάθος του Φράγκου και το Κατάρ περνάει ξανά μπροστά και αναγκάζει τον Σωτήρη Δρίκο να καλέσει τάιμ άουτ, 18-20 μπλοκ του Ιμπραχίμ στον Φράγκο, (Στιβαχτής αντί του Τερζή), 19-20 ο Φράγκος μειώνει, 19-21 μπλοκ άουτ Ντζούκιτς, 20-21 μπλοκ άουτ Ασπιώτης, 20-22 άουτ σερβίς του Ασπιώτη (τάιμ άουτ Ελλάδα), 20-23 δέχεται το μπλοκ ο Ασπιώτης και το Κατάρ στο +3, 20-24 τριπλό μπλοκ στον Φράγκο και σετ μπολ για το Κατάρ, 21-24 σερβίς φιλέ του Αμπουναμπότ, 21-25 πρώτος χρόνος του Ιμπραχίμ και το Κατάρ παίρνει το πρώτο σετ

2ο σετ: 1-0 με επίθεση του Φράγκου ξεκινάει το δεύτερο σετ, 1-1 πρώτος χρόνος Ιμπραχίμ, 1-2 άουτ επίθεση Φράγκος, 2-2 ισοφαρίζει ο Φράγκος, 2-3 άουτ το σερβίς του Ασπιώτη, 3-3 νέα επίθεση του Φράγκου που έχει πάρει όλες τις επιθέσεις μέχρι στιγμής στο δεύτερο σετ, 3-4 άουτ σερβίς του Φράγκου, 4-4 πρώτος χρόνος του Πετρέα, 4-5 μπλοκ άουτ Ντζούκιτς, 5-5 άουτ σερβίς του Ντζούκιτς, 6-5 ωραίο πλασέ του Φράγκου και ακόμα πιο εντυπωσιακή η άμυνα του Στιβαχτή, 6-6, 7-6 δυνατό καρφί του Ασπιώτη, 7-7 Γουαντίντι, 8-7 πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8 πρώτος χρόνος Τσίγκμπο, 8-9 δέχεται το μπλοκ ο Φράγκος, 8-10 κακή συνεργασία μεταξύ Στιβαχτή και Πετρέα (τάιμ άουτ Ελλάδα), 8-11 άσσος του Ρέναν (Πρωτοψάλτης αντί του Φράγκου), 9-11 ο Πρωτοψάλτης καρφώνει και μειώνει για την Ελλάδα, 9-12 άουτ σερβίς του Ασπιώτη, 9-13 δέχεται το μπλοκ ο Πρωτοψάλτης και ο Σωτήρης Δρίκος καλεί το δεύτερο τάιμ άουτ του, 9-14 νέο μπλοκ του Κατάρ στον Πρωτοψάλτη, (Τερζής αντί του Στιβαχτή και ο Δαλακούρας αντί του Ασπιώτη), 10-14 Πετρέας σε πρώτο χρόνο, 11-14 άουτ επίθεση του Γουαντίντι, 11-15 Γουαντίντι, 11-16 άσσος του Γουαντίντι (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 12-16 πάιπ του Πρωτοψάλτη, 12-17 άουτ σερβίς του Πετρέα, 12-18 δέχεται το μπλοκ ο Κουμεντάκης, 12-19 στο +7 το Κατάρ με τον Γουαντίντι να κάνει μεγάλη ζημιά στην Ελλάδα, 12-20 ο Ανδρεάδης δέχεται το μονό μπλοκ από τον Ιμπραχίμ, 13-20 στο φιλέ το σερβίς του Ντζούκιτς, 14-20 επίθεση του Κουμεντάκη, 15-20 επίθεση του Δαλακούρα (τάιμ άουτ Κατάρ), 15-21 Ρέναν (επιστρέφει ο Στιβαχτής με τον Ασπιώτη και οι Τερζής, Δαλακούρας περνούν στον πάγκο), 16-21 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 16-22 άουτ το σερβίς του Κουμεντάκη, 16-23 άουτ επίθεση του Πρωτοψάλτη δίνει ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης και προκάλεσε τον εκνευρισμό του Ανδρεάδη που δέχεται την κίτρινη κάρτα (Παπαλεξίου στη θέση του εκνευρισμένου Ανδρεάδη), 16-24 ο Ασπιώτης δέχεται το μπλοκ από τον Ιμπραχίμ, 17-24 μπλοκ άουτ Πρωτοψάλτης, 17-25 πρώτος χρόνος του Ιμπραχίμ και το Κατάρ κάνει το 2-0 στα σετ

Τεράστια διαφορά στα μπλοκ, 13 για το Κατάρ κανένα για την Ελλάδα

3ο σετ: Με τον Φράγκο διαγώνιο η Εθνική και Πρωτοψάλτη, Κουμεντάκη στα άκρα, 0-1 μπλοκ άουτ, 0-2 μπλοκ από τον Γουαντίντι, 0-3 με τον Τζούκιτς, 1-3 μπλοκ άουτ, 1-4 μπλοκ από τον Ιμπραχίμ, 2-4 λάθος επίθεση, 2-5 λάθος σερβίς Φράγκος, 3-5 μειώνει ο Κουμεντάκης, 3-6 πρώτος χρόνος του Ιμπραχίμ, 4-6 πρώτο μπλοκ για την Ελλάδα με τον Πετρέα, 4-7 άουτ επίθεση Κουμεντάκης, 5-7 πάιπ του Πρωτοψάλτη, 5-8 Γουαντίντι (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 5-9 άουτ επίθεση του Κουμεντάκη (τάιμ άουτ Ελλάδα), 6-9 επίθεση του Φράγκου, 7-9 άσσος του Κουμεντάκη, 7-10 πρώτος χρόνος του Ιμπραχίμ, 8-10 άουτ επίθεση του Ντζούκιτς, 8-11, 8-12 άσσος του Γουαντίντι, 9-12 Πρωτοψάλτης, 9-13, 10-13 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης, 10-14 πρώτος χρόνος Ιμπραχίμ, 11-14 άουτ σερβίς Ιμπραχίμ, 12-14 επίθεση του Φράγκου, 13-14 μπλοκ άουτ του Φράγκου και στο -1 η Ελλάδα, 14-14 άσσος του Πετρέα και τάιμ άουτ για το Κατάρ, 14-15, 15-15 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης, 16-15 Κουμεντάκης μετά από χαλασμένη (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-16 Ρέναν, 17-16 άουτ σερβίς του Ρέναν, 17-17 άουτ επίθεση του Πρωτοψάλτη, 18-17 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 18-18 πρώτος χρόνος Ιμπραχίμ, 19-18 στο φιλέ το σερβίς του Γουαντίντι, 20-18 άσσος του Φράγκου, 20-19 στο φιλέ αυτή τη φορά το σερβίς του Φράγκου, 21-19 επίθεση του Πρωτοψάλτη, 22-19 άσσος του Πρωτοψάλτη και στο +3 για πρώτη φορά η Ελλάδα (τάιμ άουτ Κατάρ), 22-20 Ιμπραχίμ σε πρώτο χρόνο, 22-21 μπλοκ στον Κουμεντάκη, 22-22 ο Τσίνγκμπο ισοφαρίζει, (3-0 σερί για το Κατάρ), 23-22 άουτ σερβίς Ιμπραχίμ, 23-23, 24-23 Κουμεντάκης και σετ μπολ για την Ελλάδα, 24-24 μπλοκ στον Φράγκο, 24-25 Ντζούκιτς και ματς μπολ για το Κατάρ, 24-26 άουτ επίθεση του Κουμεντάκη και δυστυχώς η Ελλάδα γνωρίζει την ήττα με 3-0