07-06-2015 21:24

Δύο ήττες η Σλοβακία πριν το Μεξικό

Δύο ήττες από τη Γερμανία μετράει η Σλοβακία (αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στο Παγκόσμιο Λιγκ) σε ισάριθμα φιλικά που έγιναν στο Μίνστερ και στο Μπόχουμ αντίστοιχα. Το Σάββατο στο δεύτερο φιλικό στο Μπόχουμ η Γερμανία νίκησε τη Σλοβακία 3-1 (23-25, 27-25, 25-18, 25-21).

Η Σλοβακία παρά την ήττα της έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ στα δύο πρώτα σετ ικανοποιώντας τον Φλάβιο Γκουλινέλι. Η Σλοβακία ετοιμάζεται για τους αγώνες του G ομίλου που θα γίνουν στο Μεξικό, ενώ η Γερμανία θα αγωνιστεί στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες.

Την Παρασκευή στο πρώτο φιλικό με τους Γερμανούς η Σλοβακία γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-18, 25-22, 25-16), ενώ παίχτηκε και 4ο σετ που νίκησαν και πάλι οι Γερμανοί με 37-35. Οι συνθέσεις από αυτόν τον αγώνα:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέινεν): Στρόμπαχ 13π., Αντρέ 7, Σοπς 14, Φρομ 12, Μπέμε 5, Κάμπα 3 / Καλιμπέρτα (λ), Κούνερ 5, Βέστφαλ 7, Ζίμερμαν, Στέινκε 4, Πόμπε, Χόνε.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Γκουλινέλι): Μάσνι 1π., Μπενς 11, Ογκουρτσακ 6, Τσερβέν 7, Πάτακ 13, Κόχουτ 10 / Κουμπς (λ), Σκλαντάνι 1, Χόρνικ 14, Μ.Σόπκο 4, Παλγκούτ, Οντροβιτς 1.