16-05-2014 23:33

Δύσκολα 3-2 για Φινλανδία και Σλοβενία, 3-0 η Κροατία την Ολλανδία με Γκάλιτς (το πανόραμα)

Η Ευρώπη παίζει βόλεϊ από σήμερα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών. Οι τέσσερις από τους έξι ομίλους ξεκίνησαν τους αγώνες τους, ενώ το επόμενο σαββατοκύριακο θα αρχίσουν ο C όμιλος που αγωνίζεται και η Εθνική Ελλάδας αλλά και ο F όμιλος.

Στον Α΄όμιλο η οικοδέσποινα Πολωνία του Στεφάν Αντιγκά έκανε επίδειξη δύναμης και νίκησε 3-0 την Λετονία του Ραιμόν Βίλντε με την οποία η ελληνική ομάδα έδωσε τρία φιλικά. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βλάσλι με 16 πόντους. Η Σλοβενία με 21 πόντους του Τσέμπουλι και 20 του Γκασπαρίνι δυσκολεύτηκε για να κάμψει την αντίσταση της ΠΓΔΜ και νίκησε 3-2 σετ.

Ο Γκασπάρ και ο Τσας

Στον Β΄όμιλο η γηπεδούχος Πορτογαλία με 17 πόντους του Γκασπάρ νίκησε 3-0 την Αυστρία του «συριανού» Τσας (14 πόντοι), ενώ η Φινλανδία του Τόμας Σαμουέλβο παραλίγο να πέσει θύμα έκπληξης απέναντι στη Μολδαβία που για πρώτη φορά παρουσίασε ανταγωνιστική ομάδα δικαιώνοντας τη δήλωση του Σωτήρη Δρίκου πως «δεν υπάρχουν πλέον αδύναμες εθνικές ομάδες». Ο Σιβούλα με 30 και ο Σιλτάλα με 27 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Φινανδίας, ενώ τα αστέρια της Μολδαβίας ήταν ο Ντμίτρι Μπάχοφ (28 πόντοι) και Ντένις Σίντοφ (18 πόντοι).

Σούπερ Βιλένα με 78%!

Στον D΄όμιλο η Ισπανία με εκπληκτικό τον Αντρές Βιλένα που είχε το εκπληκτικό 78% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (25/32 τελειωμένες) νίκησε 3-1 την Ουκρανία η οποία παρουσιάστηκε με προπονητή τον Ιγκόρ Ζαμπλίτσεφ και όχι τον Γιούρι Φιλίποφ. Στον άλλο αγώνα η Τσεχία με τον Μιχάλη Κρίσκο να έχει 14/24 τελειωμένες επιθέσεις επικράτησε εύκολα της Νορβηγίας με 3-0 σετ.

Επιστρατευση Όμρσεν

Στον Ε όμιλο η Κροτία επιστράτευσε τον Όμρσεν για να πάρει την πρόκριση και για χάρη του ο «ακρίτας» Ιβάν Ράιτς κάθισε στον πάγκο. Η Κροατία νίκησε την Ολλανδία 3-0 σετ με τον Όμρσεν να σημειώνει 18 πόντους και ο Γκάλιτς 6 με 73% υποδοχή. Στο ντέρμπι η Ρουμανία με πρωταγωνιστή τον Λίκα επικράτησε 3-2 του Μαυροβουνίου του Σλόμπονταν όπου δεύτερος διαιτητής ήταν ο Κώστας Βουδούρης. Από το 3ο σετ πασαδόρος του Μαυροβουνίου ήταν ο Σίμος Ντάμποβιτς, ενώ ο πρώην ακραίος της Παναχαίκής Μπάλσα Ραντούνοβιτς είχε 11 πόντους αλλά έδωσε 5 άσσους.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 2015
*Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών του 2015 θα γίνει 9-18 Οκτωβρίου 2015 στην Ιταλία και την Βουλγαρία.
*Προκρίνονται οι πρώτες ομάδες των έξι ομίλων. Οι έξι δεύτερες θα παίξουν μπαράζ για τρεις θέσεις.
*Απ΄ευθείας έχουν προκριθεί Ρωσία, Ιταλία, Σερβία, Βουλγαρία, Γερμανία, Σερβία, Βέλγιο.