10-05-2024 22:38

Πανελλήνιο αγοριών Κ21 (Τελική φάση): Με εκπληκτικό Νανόπουλο (34π.), ο Μίλωνας πήρε δραματική νίκη κόντρα στον Πήγασο

Ο ΑΟΝΣ Μίλων  με διαστημικό Νανόπουλο που τελείωσε το ματς με 34 πόντους, έκανε το 2χ2 στο Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών, επικρατώντας με 3-2 του Πήγασου Πολίχνης μετά από φοβερή μάχη που διήρκησε 122 λεπτά.

Ο Μίλων στο πρώτο σετ έχανε ως το 13-10 για να απαντήσει με επιμέρους σκορ 4-13 για το 17-23 και το 0-1 με 20-25. Στο δεύτερο οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με 2-10, αλλά ο Πήγασος ροκάνισε τη διαφορά (7-10), ισοφάρισε στο 20-20 και μετέτρεψε το 21-22 σε 25-22, με την ομάδα της Πολίχνης να κάνει πολύ εύκολα το 2-1. Εξίσου εύκολα όμως έγινε το 2-2 για να ακολουθήσει ένα δραματικό τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο, με τον Πήγασο να μετατρέπει το 7-8 σε 10-8 και λίγο αργότερα το 11-11 έγινε 13-11 (χαμένο σερβίς και μπλοκ). Εκει όμως τρία λάθη κι ένα μπλοκ έφεραν την ανατροπή και τη νίκη για τον Μίλωνα.

Τα σενάρια για τον τίτλο

1.Με νίκη του Μίλωνα επί του Πανερυθραϊκού ή ακόμα και ήττα με 3-2 σετ ο Μίλων θα πάρει τον τίτλο.

2.Με νίκη του Πανερυθραϊκού επί του Μίλωνα με 3-0 σετ ο Πανερυθραϊκός θα στεφθεί πρωταθλητής ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του Ηρακλή.

3.Με νίκη του Ηρακλή μόνο με 3-0 επί του Πηγάσου Πολίχνης έχει ελπίδες για τον τίτλο εφόσον ο Πανερυθραϊκός νικήσει 3-1 τον Μίλωνα.

Σε αυτή την περίπτωση θα έχουμε ισοβαθμία στους 6 βαθμούς μεταξύ του Ηρακλή και του Πανερυθραϊκού με σετ 6-4 και 7-5 αντίστοιχα, αλλά σύμφωνα με την προκήρυξη το 6-4 έχει συντελεστή 1,5 ενώ το 7-4 έχει συντελεστή 7,4.
Υπενθυμίζουμε πως τα κριτήρια στην ισοβαθμία έχουν ως εξής:

1. Συνολικές νίκες.
2. Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες.

3. Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες.

4. Το αποτέλεσμα στους μεταξύ τους αγώνες.

Διαιτητές: Βουδούρης, Χουλιαρόπουλος.

*Οι πόντοι του Πήγασου προήλθαν από 12 άσσους, 36 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-22, 25-17, 14-25, 13-15) σε 122'.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Νατάσα Καλαϊτζίδου): Αδάμος 6 (2/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αυγερινίδης 13 (9/37 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 19% άριστες), Καρδούλιας 16 (8/26 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ, 55% υπ. - 18% άριστες), Τζιούτζιας 12 (6/12 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) Διονάς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Αδαμίδης 5 (3/14 επ., 2 άσσοι) / Παλαιοχωρινός (λ, 61% υπ. - 36% άριστες), Τουραμάνογλου (λ), Λεϊλεκτσόγλου, Παπαλάμπρου 7 (7/12 επ.), Ουτζούνης, Θάνος, Παπαθανασίου.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Μαντελίδης 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ, 33% υπ. - 20% άριστες), Σουσουρίδης 10 (2/3 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουβαράς 1 (1/11 επ.), Βελλίνης 1 (1 μπλοκ), Νανόπουλος 34 (28/57 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Κοντοστάθης 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. - 12% άριστες) / Μηλιώνης (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Παπαδόπουλος Β. 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Γεωργούντζος, Παπαδόπουλος Λ., Μαστροσταμάτης.