10-03-2024 22:00

O Άθλος «έσβησε» την Κηφισιά με 3-0

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις την εφετινή σεζόν ο Άθλος Ορεστιάδας νίκησε με 3-0 την Κηφισιά στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ για τις θέσεις 5-7 του πρωταθλήματος Volley League 2023-24.

O Άθλος με το τρίποντο «έσβησε» το πλεονέκτημα των 3 βαθμών που είχε η Κηφισιά και με το σκορ που νίκησε απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξη. Ο Άθλος και η Κηφισιά έχουν από 16 βαθμούς και ο Πήγασος που είχε ρεπό έχει 13.

Ο Άθλος στα δύο πρώτα σετ ήταν καταιγιστικός με ιδανική υποδοχή και γρήγορη ανάπτυξη. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Άθλος πήρε 6 άσσους και 14 μπλοκ ενώ η Κηφισιά με αναιμικό σερβίς δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι παραμόνο στο 3ο σετ που παρακολούθησε στο σκορ τους γηπεδούχους.

Ο Χάτσεσον και ο Μπουιάτι ήταν ο πρώτοι σκόρερ με τον πρώτο να αγγίξει το 68% αποτελεσματικότητα στην επίθεση με 11/19 τελειωμένες επιθέσεις. Η Κηφισιά έκανε ίσως την χειρότερη εφετινή της εμφάνιση και ο μόνος που... διασώθηκε ήταν ο Ρέγκο Ρικάρντο που ήταν και ο μόνος που είχε διψήφιο αριθμό πόντων (12π.).

Στο 1ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 10-6 με τον Ρέγκο Ρικάρντο αλλά το σερβίς του Χάτσεσον ο Άθλος μπήκε στο ματς και ισοφάρισε 13-13 με τον Μπέικ. Ο Χάτσεσον με επίθεση και ο Ράμος Πέρεζ με μπλοκ έδωσαν προβάδισμα στον Άθλο 20-17, ο Οκοσάνοβιτς μείωσε 20-18 και από εκεί και πέρα ο Άθλος έκανε σερί 5-0 με το σερβίς του Μπουιάτι. Μάλιστα ο Βραζιλιάνος τελείωσε με άσσο το σετ για το 25-18. Το 2ο σετ ήταν μονόλογος του Άθλου, ενώ στο 3ο σετ η ομάδα της Ορεστιάδας ξέφυγε 18-11.

Με πρωταγωνιστή τον Σπυριούνη η Κηφισιά έκανε σερί 6-0 και μείωσε 18-17 και ισοφάρισε με τον Ρέγκο Ρικάρντο 22-22 και τον Χασμπάλα 23-23. Το χαμένο σερβίς του Χασμπάλα και το μπλοκ του Κέιν στον Μπόγιτς έκαναν το 25-23 και έκλεισαν τον αγώνα με το πολύτιμο 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τονονίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-18

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-14

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 14 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 0 άσσοι, 31 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 34%), 5 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-14, 25-23) σε 77΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 15π. (11/26επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράμος Πέρεζ 7 (2/3επ., 5 μπλοκ), Μπέικ 13 (11/22επ., 2 μπλοκ, 18%υπ., 9%αρ.), Κέιν 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης 4 (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χάτσεσον 16 (13/19επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 53%υπ., 12%αρ.) / Συναδινός (λ. - 53%υπ., 32%αρ.), Μποζίδης Π.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Γκλαντστόουν 3π. (3/8επ.), Στιβαχτής, Ρέγκο Ρικάρντο 12 (11/23επ., 1 μπλοκ, 38%υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης, Σπυριούνης 9 (8/25επ., 1 μπλοκ, 64%υπ., 14%αρ.), Οκοσάνοβιτς 7 (4/17επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 74%υπ., 32%αρ.), Παπαγεωργίου 1 (1/4επ.), Μπόγιτς 3 (3/11επ., 43%υπ.), Χασμπάλα 1 (1/1επ.).