17-05-2013 12:09

Πρώτη... κούπα στους Παμπαίδες για τον Μίλωνα

Για πρώτη φορά στο θεσμό, ο Μίλωνας κατακτά το πρωτάθλημα Παμπαίδων της ΕΣΠΕΔΑ. Με πρωταγωνιστή τον Σπυριούνη, που έχει παραστάσεις Βόλεϊ Λιγκ, η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε στον τελικό, με 3-1 τον γηπεδούχο ΓΣ Πετρούπολης.

Ο Μίλωνας ήταν καταιγιστικός σta πρώτα δύο σετ, ενώ οι διοργανωτές προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 3ο. Μείωσαν σε 2-1 σετ, αλλά στο 4ο η ομάδα του Γεωργούντζου ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία.

Τα σετ: 3-1 (25-14,25-18,23-25,25-22)

Διαιτητές: Δευτερίγος – Κολτσίδας - Μπίτσικα

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Γεωργούντζος): Φωστέρης, Παπαδόπουλος, Κοτοματάς, Σπυριούνης, Θεοδωρίδης, Χατζατόγλου, Γεωργίου, Μπάκος, Φιλίππου
ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τσιόκας) : Περζανόφσκι, Ρέμπης, Σπυρόπουλος, Δημούλης, Μούζης, Διαμαντόπουλος, Σκουφούλας, Ντάγκας, Οικονομίδης

Ο ΑΣ Ακάδημος κατέκτησε την 3η θέση νικώντας τον ΔΑΣ Δραπετσώνας με 3-2 σετ (25-17,25-17,23-25,23-25,15-12).

Μετά τη λήξη του τελικού, απονεμήθηκαν από την ΄Ενωση κύπελλα και μετάλλια στις ομάδες, ενώ αναμνηστικά στους διαιτητές των αγώνων δόθηκαν από τον οικοδεσπότη και συνδιοργανωτή ΓΣ Πετρούπολης. Η Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. θέλοντας να ευχαριστήσει τον σύλλογο Πετρούπολης και τον δήμο Πετρούπολης για την συνεισφορά τους στη διοργάνωση τους τίμησε με αναμνηστικές πλακέτες.

Τζανετουλάκος MVP

Επίσης μετά από ψηφοφορία βραβεύτηκαν οι καλύτεροι αθλητές των τελικών :

ΠΑΣΑΔΟΡΟΣ: Παππάς Γρηγόρης (ΑΣ Ακάδημος)
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ: Σπυριούνης Κυριάκος (ΑΟΝΣ Μίλων)
ΥΠΟΔΟΧΕΑΣ: Σπυρόπουλος Χάρης (ΓΣ Πετρούπολης)
ΜΠΛΟΚΕΡ: Θεοδωρίδης Αριστομένης (ΑΟΝΣ Μίλων)

MVP : Τζανετουλάκος Γιώργος (ΔΑΣ Δραπετσώνας)

Στο γήπεδο παρέστησαν ο Πρόεδρος της ΕΣΠΕΔΑ Γιώργος Κογκαλίδης, ο γεν.γραμματέας ΕΣΠΕΔΑ Τάσος Νικολάκης, και ο Α΄ αντιπρόεδρος Δημήτρης Μεταξάς. Τους αγώνες παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Πετρούπολης Κος Θωμάς Κοτσαμπάς καθώς και ο Περιφερειακός Ομοσπονδιακός Προπονητής της ΕΣΠΕΔΑ κος Μπογιατζόγλου Γιάννης .