14-05-2013 17:40

Στην Αναγέννηση Άρτας το σούπερ ντέρμπι της ΕΣΠΕΔΕ

Σε αναβληθέν παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Παμπαίδων, η Αναγέννηση νίκησε την Φ.Ε. Ιωαννίνων 3-2 (25-15, 16-25, 26-24, 23-25, 15-08) και είναι στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από την πρωταθλήτρια Πρέβεζα που έχει ολοκληρώσει τους αγώνες.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, είχε αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ με την ομάδα τουΑποστόλη Πορτοβάρα να έχει εντυπωσιακό ξεκίνημα, αλλά και εντυπωσιακό τέλος.

Το 1ο σετ το κέρδισε η Αναγέννηση 25-15 με την μπλοκ να δίνει πολλούς πόντους. Στο 2ο σετ η Φ.Ε.Ι.προηγήθηκε 9-0 με συνεχόμενους άσους του Σιάμπαλη και το κατέκτησε σχετικά εύκολα 16-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Τα επόμενα δύο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, η Αναγέννηση έκανε το 2-1, κερδίζοντάς το 26-24και η Φ.Ε.Ι. ισοφάρισε σε 2-2 με 23-25.
Στο 5ο σετ το μπλοκ της ομάδος του Αποστόλη Πορτοβάρα ήταν απροσπέλαστο, ειδικά με τους Καραμπά, Ζαχάρο, Κομζιά, όπως και οι πολλοί επιτυχημένοι πρώτοι χρόνοι και αφού προηγήθηκε 8-2, το κατέκτησε εύκολα15-08 και συνάμα τον αγώνα με 3-2 σετ.

Πολύ καλή η διαιτησία των αθλητών της Αναγέννησης Κουσούμπα Διονύση, Αθανασίου Λάμπρο, που εισέπραξαν συγχαρητήρια και από τις δύο πλευρές.

Τα σετ: 25-15, 16-25, 26-24, 23-25, 15-08

Αναγέννηση Άρτας (Αποστόλης Πορτοβάρας): Καραμπάς, Ζαχάρος, Κομζιάς, Αθανασίου, Πάλλας, Δραγασάκης, Στόγιας, Ρίζος.

Φ.Ε. Ιωαννίνων (Δημήτρης Καλογήρου): Σιάμπαλης, Καλογήρου, Αποστολίδης, Πασιάς, Ανδρώνης, Κολιός, Βακαλόπουλος.