26-02-2016 00:31

Με το δεξί η Ελπίδα και η ΕΑΛ

Η ΕΑ Λάρισας και η Ελπίδα Αμπελοκήπων ξεκίνησαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους (και μάλιστα με το ίδιο σκορ 3-1) στον Α όμιλο της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, που διεξάγεται στη Λάρισα.

Η γηπεδούχος ΕΑΛ, έχοντας τη στήριξη αρκετών φίλων της, ήταν καταιγιστική στα δύο πρώτα σετ απέναντι στον Ερμή και με όπλο το σέρβις κατάφερε να φτάσει εύκολα στο 2-0. Στο τρίτο σετ η εικόνα άλλαξε, καθώς ο Ερμής προηγήθηκε με 13-8 και 23-20, η ΕΑΛ ισοφάρισε και είχε ματς μπολ στο 24-23, αλλά οι Δραμινές κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1. Στη συνέχεια η θεσσαλική ομάδα ξαναβρήκε την αυπεποίθησή της και πήρε εύκολα και το τέταρτο σετ.

Τα σετ: 3-1
 (25-12, 25-12, 24-26, 25-11)

ΕΑΛ (Πνάκας):
 Τάση, Eξάρχου, Κοντονάσιου, Σταυροθεοδώρου, Δούρου, Παπακώστα, Μανδραβέλη (λ) – Αλβίζου, Παπαθανασίου, Γεροκώστα, Ζιάγγα,
Κωνσταντούλα.
ΕΡΜΗΣ (Κυριαζίδης): Λαμπράκη, Μιχαηλίδου, Παλλικάρη, Γαϊτανίδου, Παπαϊωάννου, Νταλιάνη, Στόικου (λ) – Ιωαννίδου (λ), Κάππα, Λασκαρίδου, Βροχίδου, Πασπαλά, Παπαποστόλου.

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων νίκησε με 3-1 τον μαχητικό Αρχέλαο, που λίγο έλειψε να στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ο Αρχέλαος ισοφάρισε χάρη στο καλό του σέρβις. Η Ελπίδα έκανε το 2-1 και φάνηκε να «καθαρίζει» το παιχνίδι όταν προηγήθηκε στο τέταρτο σετ με 20-12, αλλά η ομάδα της Κατερίνης ισοφάρισε 23-23 και λύγισε στο τέλος.