19-03-2014 16:44

AΘΛΕΣΗ - Αρκάδι στον τελικό των κορασίδων

Ακόμα μία σπουδαία νίκη-πρόκριση πέτυχαν οι κορασίδες του ΟΚΑ Αρκάδι στο βόλεϊ και πλέον γεύονται τη χαρά της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό του παγκρητίου πρωταθλήματος της εν λόγω κατηγορίας. Οι Ρεθυμνιώτισσες επικράτησαν του Κύδωνα στα Χανιά με 1-3 σετ (25-23, 13-25, 19-25, 18-25) και θα διεκδικήσουν τον τίτλο κόντρα στην Άθλεση, που με τη σειρά της έκαμψε την αντίσταση της Μεσσαράς με 3-0 σετ.

Ο Τελικός Αγώνας θα γίνει το Σάββατο 22/03/2014 και ώρα 17:00 στο Κλ. Λίντο.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα στο 1ο σετ και προηγήθηκαν με 18-12. Ένα σερί, όμως, 0-5 από τις φιλοξενούμενες που μείωσαν σε 18-17 και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 21-21. Μάλιστα πήραν προβάδισμα με 22-23, αλλά ο Κύδωνα ήταν περισσότερο συγκεντρωμένος στις λεπτομέρειες και έκανε το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αρκαδίου ήταν αυτή που κυριάρχησε πλήρως, αποδεικνύοντας την ανωτερότητά της. Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 7-16 και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στο 13-25 και στο 1-1 στα σετ. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στη συνέχεια, η ψυχολογία είχε περάσει στη ρεθυμνιώτικη πλευρά και όλα έγιναν ευκολότερα. Αρχικά ήρθε το 19-25 για το 1-2 σετ και το 18-25 για το 1-3 σετ και την μεγάλη πρόκριση του Αρκαδίου.

Αυτή ήταν η δεύτερη σημαντική νίκη για τις Ρεθυμνιώτισσες κόντρα σε ομάδες των Χανίων, καθώς στα προημιτελικά είχαν επικρατήσει με 0-3 σετ της Σούδας. Συνεπώς, τα Χανιά δεν θα έχουν εκπροσώπηση στον τελικό μετά από 3 χρόνια, στα οποία ο ΣΦΠΧ είχε κερδίσει ισάριθμες φορές τον τίτλο.

Ο προπονητής των κορασίδων του Αρκαδίου, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», τόνισε πως η ομάδα του ανταμείφθηκε για τις προσπάθειες που είχε καταβάλει καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Χαρακτηριστικά τόνισε: «Σαφώς και είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών και από τη νίκη που πετύχαμε. Μία νίκη που μας δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε τον τίτλο. Εδώ και αρκετό καιρό κάνουμε μία μεγάλη προσπάθεια, που μας βγήκε σε δύο κρίσιμα ματς και ελπίζω να γίνει το ίδιο και στον τελικό».

Διαιτητές: Γιαννόπουλος, Μπρέλλας.

Τα σετ: 25-23, 13-25, 19-25, 18-25.
ΚΥΔΩΝ (Ν. Ζιώγας): Τζαγκαράκη, Χαριτάκη, Μαθιουδάκη, Ποντικάκη, Μπολέτη, Κυρικλάκη Κορομηλά Βιριράκη, Γεωργιουδάκη, Κατριτζιδάκη.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Άντζελα Πάπα, Ελένη Πετρακάκη, Δέσποινα Μπεμπή, Χρυσούλα Ντεμάι, Σοφία Κλαψινού, Χριστίνα Παυλάκη, Βούλα Κιαγιά, Γεωργία Βερβερίδη, Ελένη Βουλουμπασάκη, Γεωργία Καραμούζη.

Πηγή: rethnea.gr