17-03-2014 18:04

Στο τάι μπρέικ ο ΣΠΑΚ, πέρασε από τη Λάρισα

Θετικά έκλεισε η χρονιά για τα κορίτσια του ΣΠΑΚ, που επικράτησαν σε εξ'αναβολής αγωνιστική του Φοίνικα Λάρισας με 2-3 σετ. Η εκτός έδρας νίκη ήρθε να κλείσει τη χρονιά με τον καλύτερο τρόπο, καθώς οι παίχτριες της Μαρία Σκανίκα έχασαν στις λεπτομέρειες την είσοδο στα play-off ανόδου.
Το παιχνίδι είχε συναρπαστική τροπή και ο ΣΠΑΚ πήρε τελικά τη νίκη αγωνιζόμενος με αρκετές αλλαγές και με απουσίες (Γόρδιου πρόβλημα στη μέση, Φώτα ίωση, Αντωνίου πρόβλημα στο γόνατο).

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας επικράτησε με 25-17, ενώ οι ερυθρόλευκες απάντησαν κατακτώντας το 2ο σετ με 22-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ έγινε η ανατροπή καθώς οι παίχτριες της Σκανίκα βελτίωσαν την απόδοσή τους και έφτασαν σε ένα εύκολο 15-25.
Ο Φοίνικας δεν παρέδωσε τα όπλα και ισοφάρισε σε 2-2, παίρνοντας το 4ο σετ με 25-22 κι ενώ ο ΣΠΑΚ είχε φτάσει μία ανάσα από τη νίκη καθώς προηγήθηκε μέχρι και 5 πόντους λίγο πριν τη λήξη.

Στο τάι μπρέικ η Καρδιτσιώτικη ομάδα έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη με 10-15, φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Λάρισα.

Τα σετ: 25-17. 22-25, 15-25, 25-22, 10-15

Η σύνθεση του ΣΠΑΚ:

Μ. Σκανίκα: Καρακαξά, Κακλητζιώτη, Κωστή, Κλ. Αντωνάκη, Ραπτοπούλου, Ποριώτη, Κοτέ (λ), Μπέλτσιου, Καραμπέρη, Παπασακελλαρίου, Μπενέκη (λ), Ν. Αντωνάκη.