25-02-2015 22:42

Ο Πανναξιακός έκλεισε θέση για το Αγρίνιο (video)

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Πανναξιακός πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών. Η ομάδα του Ατάνας Πετρόφ νίκησε με 3-1 το Μαρκόπουλο στο κλειστό των Μεσογείων και επιστρέφει στην Νάξο με τσεκαρισμένο εισιτήριο για το Αγρίνιο, όπου θα πραγματοποιηθεί η τελική φάση του θεσμού.

Με πρωταγωνίστρια την Γκαμπριέλα Τσβετάνοβα που πήρε το 45% των επιθέσεων ο Πανναξιακός κατάφερε να πάρει δίκαια τη νίκη την οποία πανηγύρισαν περίπου 20 οπαδοί του που ταξίδεψαν από τη Νάξο και συμπαραστάθηκαν στην ομάδα. Η ομάδα της Νάξου είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση, ήταν πιο αποτελεσματική στις «κόντρα» επιθέσεις αλλά έκανε και αρκετά λάθη στην υποδοχή.

Το Μαρκόπουλο παρά την ήττα του ήταν για άλλη μια φορά ανταγωνιστικό και στις λεπτομέρειες έχασε την ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο 5ο σετ. Εάν η Κάρπεντερ ήταν πιο ψύχραιμη μετά το 15-14 του 4ου σετ κι αν ο Ονόπας δεν έκανε δύο χοντρά λάθη. Δεν έδωσε τέσσερις μπαλιές σε βάρος του Πανναξιακού στο 17-19 και σα να μην έφτανε αυτό χρέωσε με κόκκινη κάρτα τον προπονητή του Μαρκόπουλου Βέσκο Ιβάνοβιτς επειδή τον χειροκρότησε επιδεικτικά. Ο Σέρβος διαμαρτυρήθηκε για τις τέσσερις μπαλιές, ο Ονόπας του έδωσε κίτρινη και όταν ο Σέρβος τον χειροκρότησε του έδειξε κόκκινη και το σκορ έγινε 21-17. Από εκεί και πέρα ο Πανναξιακός «κλείδωσε» τον αγώνα και έφτασε στη νίκη με Εμμανουηλίδου και Τοτσίδου να κάνουν τη διαφορά.

Στο 1ο σετ ο Πανναξιακός ξέφυγε με μεγάλη διαφορά στο σκορ την οποία διατήρησε σε όλο το σετ. Στο 2ο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, το Μαρκόπουλο με τη νεανική ομάδα πήρε από την αρχή προβάδισμα 4-6 πόντων και τη διατήρησε σε όλο το σετ. Στο 3ο σετ το Μαρκόπουλο ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ αουτ (8-7), αλλά η υπεροχή του Πανναξιακού στο μπλοκ και στις κόντρα επιθέσεις έκαναν τη διαφορά.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου το Μαρκόπουλο με τα δύο καλά σερβίς της Γιαννέλου ξέφυγε 11-9. Το προβάδισμα για τα κορίτσια του Ιβάνοβιτς κράτησε μέχρι το 15-14 αλλά εκεί έγιναν δύο λάθος της Κάρπεντερ και δύο της Γιάνκοβα που εκμεταλεύτηκε άριστα ο Πανναξιακός και με μία επίθεση της Τσβετάνοβα έκανε συνολικό σερί 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 19-15. Το Μαρκόπουλο απάντησε με την Λιάγκη και με το αουτ της Τοτσίδου το σκορ έγινε 19-17 κι εκεί έγινε η φάση με τις τέσσερις μπαλιές που έκρινε και τον αγώνα.