23-06-2017 17:01

Πρώτο βήμα για την Κύπρο

Παίζοντας ψυχωμένα η Εθνική ομάδα Γυναικών της Κύπρου κέρδισε στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μικρών Κρατών Ευρώπης που γίνεται στη σάλα Hall d’Coque Gymnase του Λουξεμβούργου, τα Νησιά Φαρόε με 3-0 σετ. Η νίκη αποτελεί το πρώτο βήμα για το χρυσό ενώ ακολουθεί στις 20:00 ο αγώνας με τις Λουξεμβούργιες.
Πολύ δυνατά μπήκε η Κύπρος στην πρεμιέρα της και αποδίδοντας ωραίο βόλεϊ προηγήθηκε με 8-3 αφού κατόρθωσε να κερδίσει τις μάχες στο φιλέ. Τα κορίτσια συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στη συνέχεια με αποτέλεσμα να αυξήσουν το υπέρ τους σκορ σε 16-6, αφού το μπλοκ δούλεψε αποτελεσματικά, ενώ οι παίκτριες των Νησιών Φαρόε δεν είχαν λύσεις.

Η ομάδα των Νησιών Φαρόε κατόρθωσε να γίνει ανταγωνιστική μειώνοντας σε 16-11 αναγκάζοντας τον Π. Πατσιά να πάρει τάιμ – άουτ. Το τάιμ – άουτ ξύπνησε τις διεθνείς της Κύπρου που παίζοντας όσο χρειαζόταν κέρδισαν με 25-12 το πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 1-0 σε 25 λεπτά.

Η Εθνική Κύπρου δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της στο δεύτερο σετ άνκαι υπερτερούσε της ομάδας των Φαρόε. Στα αρχικά στάδια του σετ το μικρό προβάδισμα που εξασφαλίζε εξανεμίζονταν με συνέπεια οι αντίπαλες να είναι μέσα στο σετ (8-7, 13-13).

Μετά τα μέσα του σετ όμως η Κύπρος ξεμπλόκαρε και με τις Άντρεα Χαραλάμπους, Ερ. Ζεμπύλα να τελειώνουν φάσεις προηγήθηκε 22-15 δείχνοντας και την ανωτερότητά της. Τελικά, η κέρδισε με 25-17 σε 23 λεπτά και προηγήθηκε 2-0 σετ.

Το 2-0 χαλάρωσε τις διεθνείς της Κύπρου που δεν μπήκαν καθόλου καλά στο τρίτο σετ με συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ με 2-7. Οι φωνές του Ομοσπονδιακού Πέτρου Πατσιά έπιασαν τόπο με συνέπεια οι κοπέλες να μειώσουν σε 4-7. Ωστόσο, οι παίκτριες της ομάδας των Νησιών Φαρόε διατηρούσαν το προβάδισμα 04-09, αφού είχαμε επιθετικό πρόβλημα.

Οι νησιώτισσες ξέφυγαν επικίνδυνα 5-12 δυσκολεύοντας το έργο κατάκτησης του τρίτου σετ. Στο σημείο όμως αυτό η Εθνική Κύπρου με μπροστάρη την αρχηγό Άνδρη Ιορδάνους ανέκαμψε και άρχισε να μειώνει. Η επίθεση όμως ήταν άλυτο πρόβλημα με την ομάδα των Φαρόε να προηγείται 9-16.

Η Κύπρος αντιπαρέταξε ψυχή και αρνούμενη να παραδοθεί με επιμέρους 9-1 προηγήθηκε με 18-17 δείχνοντας να ανακτά το πάνω χέρι στο σετ. Τρεις κακές άμυνες όμως έδωσαν το προβάδισμα 18-20 στις αντίπαλες αλλά σχεδόν αμέσως η Εθνική ανέκτησε το προβάδισδμα 21-20. Το σετ πήρε άγρια ομορφιά με την Εθνική να κερδίζει το σετ στους εξτρά πόντους με 26-24 σε 31 λεπτά και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-17, 26-24)

ΚΥΠΡΟΣ: Ιωάννου 1, Χαραλάμπου 6, Χατζηκωνσταντά 12, Ιορδάνους 11, Σταυρίδη 6, Ζεμπυλά 12 / Δαυίδ (λ, 63 υπ), Μοσφυλιώτη, Χατζηχριστοδούλου, Ζακχαίου Άντρι

ΝΗΣΙΑ ΦΑΡΟΕ: Γιάκομπσεν, Πόουλσεν 5, Γένσεν 1, Σόνεντοτίρ 11, Πούρκους 14, Χενρικσεν / Ράσμουσεν Μαρί (λ, 13% υπ), Χανσεν, Ράσμουσεν Έσθερ 2, Μορ 2