20-02-2016 13:15

Πρώτη και αήττητη η Ομόνοια

Με την Ομόνοια πρώτη και αήττητη ολοκληρώθηκε η Α Φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Πετόσφαιρας Ανδρών. Μετά από 14 αγώνες οι «πράσινοι» συγκέντρωσαν 41 βαθμούς έναντι  31 των Παφιακού και Pokka AE Kαραβά. Στην τετράδα  ενόψει των πλέι –οφς κατάφερε και μπήκε η Ανόρθωσις παρά την ήττα της από τον Παφιακό με 3-1. Αναλυτικά, οι αγώνες της 14ης αγωνιστικής:

Αφροδίτη: Παφιακός – Ανόρθωσις 3-1 (25-22,19-25,26-24,25-23)

Ο Παφιακός κατέλαβε τη δεύτερη θέση με τη λήξη της Α Φάσης του πρωταθλήματος αφού κέρδισε στην έδρα του την Ανόρθωση με 3-1. Οι Παφίτες στις 14 αγωνιστικές συγκέντρωσαν 31 βαθμούς όσους και η Pokka ΑΕ Καραβά. Η Ανόρθωση παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της κατάφερε να μπει στην τετράδα συγκεντρώνοντας 22 βαθμούς.

Ωραίο θέαμα πρόσφεραν οι δυο ομάδες στο πρώτο σετ με τον Παφιακό να εκμεταλλεύεται τα λάθη της Ανόρθωσης στα τελευταία στάδια και να κερδίζει με 25-22.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο σετ. Η Ανόρθωσις μπήκε πολύ δυνατά στο σετ ελέγχοντας τον ρυθμό με συνέπεια η «Μεγάλη Κυρία» να κερδίσει με 19-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Ο Παφιακός σε αυτό το σετ δεν έδειξε την ίδια συνέπεια με το πρώτο σετ.

Το τρίτο σετ ήταν αμφίρροπο και οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για να το κερδίσουν. Ο Παφιακός ήταν καλύτερος στα σημεία και μετά από ένα σετ που κράτησε σε αγωνία κέρδισε με 26-24 και πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα του 2-1.

Η εξέλιξη του τρίτου σετ έδωσε ώθηση στον Παφιακό ο οποίος κατάφερε να κερδίσει το τέταρτο με 25-23 μετά από ισοδύναμο αγώνα και να κερδίζει με 3-1 σετ.

Παφιακός(Σπ. Πρωτοψάλτης):Μπουρκόφσκι, Οικονομίδης, Ιβάνκοβιτς, Ανδρέου, Ευσταθίου, Κωνσταντινίδης.
Ανόρθωσις(M. Κοντός):Γ.Χρυσοστόμου, Γκιουλέ, Γ.Κοντός, Κολάς, Τσιάρτσκι, Μιχαϊλοβιτς.

Σπ. Κυπριανού: Νέα Σαλαμίνα – Ομόνοια 0-3 (21-25,22-25,21-25)

Η Ομόνοια πέρασε και από το «Σπύρος Κυπριανού» κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 0-3 σετ και με 41 βαθμούς ολοκλήρωσε στην πρώτη θέση την Α Φάση του πρωταθλήματος. Με την ήττα της αυτή η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 20 βαθμούς και θα αγωνιστεί στον όμιλο 5-8 στα πλέι-οφς.

Η Ομόνοια παίζοντας σοβαρά κατάφερε να αντιμετωπίσει τους κραδασμούς των «ερυθρολεύκων» και κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με 21-25 παίρνοντας προβάδισμα με 0-1 σετ.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στο δεύτερο σετ. Πάνω – κάτω η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια με την Ομόνοια να εκμεταλλεύεται τις περισσότερες λύσεις που είχε κερδίζοντας το σετ με 22-25 και έκανε το 0-2 σετ.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με τους «πράσινους» να κερδίζουν 21-25 και να κερδίζουν τον αγώνα 0-3.

Νέα Σαλαμίνα(Λ. Ρέινολτς): Προδρόμου, Ιαντόλο, Χάντ, Ζηκάκης, Μπαγιάν, Αυγ. Σαββίδης, Λίμπερο: Ανδρ. Σαββίδης. Αλλαγές: Σοφοκλέους, Καλαφάτης, Χρυσοστόμου.
Ομόνοια(Σ.Σάββα):Ρεϊνάλντο, Παφίτης,Άλβες, Τούλιο, Αλεξίου, Α. Πετρακκίδης. Λίμπερο: Αντωνίου.

Λευκόθεο: ΑΠΟΕΛ –Pokka ΑΕ Καραβά 0-3 (18-25,21-25,17-25)

H Pokka ΑΕΚ Καραβά επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κέρδισε το ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο με 0-3 σετ. Η προσφυγική ήταν ανώτερη και πήρε δίκαια τη νίκη τερματίζοντας στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς ισόβαθμη με το δεύτερο Παφιακό. Το ΑΠΟΕΛ παίζοντας με Κύπριους έδειξε ανταγωνιστικό και ολοκλήρωσε την Α Φάση στην 6η θέση με 13 βαθμούς.
Στο πρώτο σετ το φαβορί της αναμέτρησης η Pokka ΑΕ Καραβά έπαιξε όσο χρειαζόταν και κέρδισε 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν ντέρμπι αφού το ΑΠΟΕΛ έπαιξε πολύ καλά και με κινητήριους μοχλούς τους Χαλουμή και Γεωργίου ήταν μέσα στο παιχνίδι. Οι διάφορες που έκτιζε η Pokka ΑΕΚ εξανεμίζονταν λόγω των λαθών των φιλοξενουμένων. Μετά το 16-16 όμως στα μέσα του σετ η Pokka ΑΕΚ ανέβασε στροφές και κέρδισε το σετ με 21-25 κάνοντας το 0-2.

Το ΑΠΟΕΛ δεν άντεξε στο τρίτο σετ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Pokka ΑΕΚ με συνέπεια να προηγηθεί 09-16. Τα επιθετικά σέρβις των Χαλουμή και Γεωργίου προβλημάτισαν κάπου την Pokka ΑΕΚ αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν σε 15-20. Τελικά, η Pokka ΑΕΚ είχε λύσεις και κέρδισε το σετ με 17-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Μ. Παμπακάς):Χαλουμής, Πέτρου, Χάσικος, Χ’’Παύλου,Γεωργίου, Αβερκίου. Λίμπερο: Παντελή. Αλλαγές: Φαρχάν, Κυπριανού.
Pokka ΑΕ Καραβά (Χ.Καννεστράτσι):Αντωνιάδης, Χριστοφή, Κνέζεβιτς, Ροντόλφο, Ράμμα, Σάντσεθ. Λίμπερο: Χ’’Δαμιανού. Αλλαγές: Κοσιάρης, Μιτσής, Χ’’Βασίλη, Αχιλλέως.

Λυκ. Λατσιών: Καποδίστριας Εθνικός Λ.- Αναγέννηση Δ. 1-3 (25-23,18-25,16-25,13-25)

Τη δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά και επί του Καποδίστριας Εθνικού Λατσιών πέτυχε η Αναγέννηση που κέρδισε στα Λατσιά με 1-3. Οι «πράσινοι» με τη λήξη της Α Φάσης τερμάτισαν στην 7η θέση με 10 βαθμούς και ο Καποδίστριας Εθνικός Λατσιών που τη 14η αγωνιστική «έγραψε» και το πρώτο του σετ τερμάτισε όγδοος χωρίς βαθμό και η αποστολή του στα πλεί-άουτ για την αποφυγή της διαβάθμισης θα είναι δύσκολη.

Αποφασισμένος για όλα μπήκε στο γήπεδο ο Καποδίστριας Εθνικός Λατσιών και παίζοντας ωραίο βόλεϊ κατάφερε να κερδίσει το πρώτο του σετ στο πρωτάθλημα. Μετά από ωραίο παιχνίδι κέρδισε με 25-23. Η Αναγέννηση παρουσιάστηκε με αμιγώς κυπριακή εξάδα.

Τα όσα έγιναν στο πρώτο σετ αφύπνισαν την Αναγέννηση, ενώ οι φωνές του κόουτς Αντώνη Κωνσταντίνου έπιασαν τόπο. Οι Δερυνειώτες κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 1-1 κερδίζοντας το σετ με 18-25. Η ισοφάριση στα σετ άλλαξε την ψυχολογία στις δυο ομάδες και η Αναγέννηση κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ με 16-25 και το τέταρτο πιο εύκολα με 13-25 για να κερδίσει τον αγώνα με 1-3 σετ.

Καποδίστριας Εθνικός Λ.:Aθανασίου, Προύσσαλης, Βραχίμης, Χαριδήμου, Τοφής, Μιχαήλ. Λίμπερο: Νικηφόρου. Αλλαγές: Μάτσας, Γερασίμου.
Αναγέννηση Δ.(Α.Κωνσταντίνου):Ανδρ. Χρυσοστόμου, Καραγιάννης, Χρ. Χρυσοστόμου, Ττόφιας. Λίμπερο: Σωτηρίου