• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
16-05-2015 16:40

Πάει για πρωτιά η Κύπρος

Πλησιάζει την κατάκτηση της πρώτης θέσης και του χρυσού μεταλλίου η Κύπρος μετά τη νίκη με 3-2 σετ (19-25, 25-21, 25-16, 22-25, 15-9) επί της Σκωτίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μικρών κρατών.
Η Κύπρος βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ 19-25, αλλά η αντίδραση ήταν και πάλι αποτελεσματική αφού κέρδισε τα επόμενα δύο σετ με 25-21. 25-16. Η Σκωτία ισοφάρισε σε 2-2 παίρνοντας το τέταρτο με 25-22 αλλά η Κύπρος ήθελε πιο πολύ τη νίκη και στο τάι μπρέϊκ καθάρισε με 15-9 παίρνοντας έτσι τη νίκη με 3-2 φτάνοντας τους 5 βαθμούς έναντι 3 της Σκωτίας.

Στα ομαδικά στατιστικά η Κύπρος είχε 63/145 επιθέσεις (43%), 11 μπλοκ και 4 άσσους. Η Σκωτία είχε 50/172 (29%) επιθέσεις, 10 μπλοκ και 9 άσσους. η Κύπρος παραχώρησε 27 πόντους από λάθη, ενώ η Σκωτία 28.

Με 22 πόντους η Ζώγια Κωνσταντοπούλου πρώτη σκόρερ του αγώνα. Δέκα έξι πόντους είχε η Κατερίνα Ζακχαίου και από 15 η Έρρικα Ζεμπύλα και η Βασιλική Χατζηκωνστάντα.

Κύπρος: Κωνσταντοπούλου, Ζεμπύλα, Δ.Κωνσταντίνου, Ζακχαίου, Ιορδάνους, Χατζηκωστάντα (λίμπερο Μοσφιλιώτη, Στ.Κωνσταντίνου) (Λεωνίδου, Δημητρίου, Χατζηχριστοδούλου, Μ.Κωνσταντίνου)

Ο Μανώλης Ρουμελιώτης δήλωσε: «Πετύχαμε μια δύσκολη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή και δουλεμένη ομάδα. Κατά διαστήματα είχαμε πολύ καλύτερη απόδοση σε σχέση με χθες. Σίγουρα αυτή η νίκη είναι υπερπολύτιμη, αλλά πρέπει να συγκεντρωθούμε στο αποψινό παιγνίδι, που είναι επίσης καθοριστικό για τη συνέχεια».

Η Κύπρος στις 9.00μ.μ. απόψε (16/05) αντιμετωπίζει τα νησιά Φερόε στοχεύοντας μια νέα νίκη. Νωρίτερα το Λουξεμβούργο θα αντιμετωπίσει την Σκωτία.