07-03-2015 10:56

Εύκολα η Ομόνοια πριν τη στέψη

H PapaJohns Ομόνοια νίκησε εύκολα την Ανόρθωση με 3-0 σετ και περιμένει τώρα την ερχόμενη Παρασκευή να στεφθεί πρωταθλήτρια Κύπρου στην πετόσφαιρα για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η Ομόνοια έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει μια νίκη με 3-0 σετ και συ συνδιασμό με την νίκη 3-2 της Pokka ΑΕΚ Καραβά αύξησε σε 9 βαθμούς τη διαφορά από την κύρια αντίπαλό της στο φετινό πρωτάθλημα. Η Ομόνοια πήρε το πρώτο σετ με 25-14, το δεύτερο με 25-15 και το τρίτο με 25-16. Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-14
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-11, 25-16
3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15

Ομόνοια(Σάββα): Αλβες, Μοντόγια, Ρεϊνάλντο, Αλεξίου, Σ.Πετρακίδης, Α.Πετρακίδης (λίμπερο Αντωνίου) (Αντωνιάδης, Αναστασιάδης)
Ανόρθωσις(Μ.Κοντός): Σέϊφερντ, Αγγελόπουλος, Κολάς, Παναγιωτίδης, Γεωργίου, Ράμμα (λίμπερο Παρλάς) (Παναγιωτίδης, Π.Χρυσοστόμου)

Στον άλλο αγώνα για τον όμιλο του πρωταθλήματος ο Rabel Παφιακός παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0 σετ, η ΑΕ Καραβά βρήκε τις δυνάμεις και ανέτρεψε το σκορ κερδίζοντας τελικά τον αγώνα μέσα στην Πάφο με 3-2. Τα σετ 19-25, 20-25, 25-22, 28-26, 15-13.

Στους άλλους αγώνες για τον όμιλο της διαβάθμισης η Αναγέννηση Δερυνειας νίκησε στο γήπεδό της το ΑΠΟΕΛ με 3-0 και με το ίδιο σκορ η Νέα Σαλαμίνα νίκησε εκτός έδρας την Ε.Ν.Παραλιμνίου.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – θέσεις 1-4 (19η αγωνιστική)