24-01-2015 12:08

Η Ομόνοια έριξε τέταρτο τον Καζάζη

Η πρωτοπόρος Papa John's Ομόνοια τα χρειάστηκε στο πρώτο σετ απέναντι στον Ravel Παφιακό αλλά στο τέλος πανηγύρισε μια καθαρή νίκη με 3-0 και συνεχίζει να προηγείται στην βαθμολογία με 2 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Pokka ΑΕ Καραβά.

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε με 16-10 αλλά ο Ravel Παφιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 21-21 μετατρέποντας το σετ σε ντέρμπυ. Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική και η Ομόνοια κατάφερε να κερδίσει το σετ με 31-29. Η συνέχεια ήταν εύκολη για την Ομόνοια που κέρδισε τα άλλα δύο σετ με 25-18. Ο Ravel Παφιακός μετά την νέα του ήττα υποχώρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Pokka ΑΕ Καραβά χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία επικράτησε εύκολα της Ε.Ν.Παραλιμνίου στο Παραλίμνι με 3-0 σετ. Η Pokka ΑΕ Καραβά που συνεχίζει να βρίσκεται στην δεύτερη θέση πήρε τα σετ με 25-14, 25-11 και 25-17.

Η Ανόρθωσις επικράτησε 3-0 το ΑΠΟΕΛ και σε συνδυασμό με την ήττα του Ravel Παφιακού ανέβηκε τώρα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Το ΑΠΟΕΛ στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο σετ αλλά όταν η Ανόρθωση ανέβασε στροφές πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε τη νίκη. Τα σετ 25-22, 25-18 και 25-21.

Η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν η νικήτρια στον αγώνα με την Νέα Σαλαμίνα. Εγινε ένα αρκετά καλό παιγνίδι με συνεχή εναλλαγή στην πρωτοπορία του σκορ αλλά πάντα στα τελικά στάδια του σετ η Αναγέννηση ήταν πιο αποτελεσματική κερδίζοντας και τα τρία σετ με 25-19, 26-24, 25-16. Με τους τρείς βαθμούς που πήρε ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

1. Ομόνοια 35 (37-7)
2. ΑΕ Καραβά 33 (36-11)
3. Ανόρθωσιςς 25 (31-21)
4. Παφιακός 24 (28-18)
5. Αναγέννηση 16 (18-28)
6. Νέα Σαλαμίνα 12 (17-31)
7. ΑΠΟΕΛ 10 (17-32)
8. ΕΝ Παραλιμνίου 1 (3-39)