• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
03-01-2015 21:40

Με «όπλο» το σέρβις η Ορεστιάδα, ούτε τώρα η ΑΕΚ

Παρόλο που προηγήθηκε 1-0 (22-25) η ΑΕΚ, δεν κατάφερε να αντέξει την πίεση της Ορεστιάδας και ηττήθηκε σε άλλο ένα παιχνίδι. Η ΑΕΚ αγωνιζόταν χωρίς τον βασικό της λίμπερο, Κόνραντ Γκούζντα και αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή, ενώ δέχτηκε 11 άσσους. Η Ορεστιάδα έφτασε τους 15 βαθμούς και περιμένει τη ΜΕΝΤ αλλά και τον Παμβοχαϊκό για να δει την κατάταξη της, ενώ η Ένωση παραμένει μία θέση πριν το τέλος. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Λούνα με 19 πόντους
Η Ορεστιάδα μπήκε καλά στον αγώνα και από την αρχή είχε προβάδισμα στο σκορ με 5-2, 10-7 και 16-11. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Ραντούνοβιτς κατάφερε να με δύο μίνι σερί 3-0 να μειώσει 18-17 και 21-20. Με καλές άμυνες και δύο άουτ επιθέσεις από τους παίκτες της Ορεστιάδας η ΑΕΚ έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 23-21 μέχρι που πήρε το σετ 25-22 «παγώνοντας» το «Νίκος Σαμαράς».

Από το 2ο σετ η Ορεστιάδα πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Πίεσε πιο πολύ στο σερβίς και με δύο σερί 3-0 ξέφυγε 9-5 και 16-11 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-21.

Πιο εύκολη ήταν η επικράτηση της Ορεστάδας στο 3ο και στο 4ο σετ παρότι τα ποσοστά της στην επίθεση δεν ήταν ιδανικά. Με καλή απόδοση από το Μανώλη Δημητριάδη η Ορεστιάδα ξέφυγε με 11-7 και 16-9, ενώ το σετ τελείωσε εύκολα 25-15.

Η επικράτηση της Ορεστιάδας σφραγίστηκε στο 4ο σετ όπου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, το σερβίς ήταν αποτελεσματικό και η ΑΕΚ δε μπορούσε να βγάλει καλή υποδοχή. Αξίζει να σημειωθεί πως πασαδόρος της ΑΕΚ ήταν ο Γιάννης Δημητρούδης που ξεκίνησε από την Ορεστιάδα. Οι ακρίτες ξέφυγαν 8-6, 13-8 και 16-10 και πήραν το σετ 25-16.Διαιτητές: Κουτσούλας, Τσεπκινλής

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 22-25

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-13, 25-15

4ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-16

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 11 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 0 άσσους, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-15, 25-16)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ), Λούνα 19 (13/34 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τόμσον 15 (8/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκιγιέρμε 15 (12/24 επ, 3 άσσοι, 67% υπ - 44% άριστες), Ποτολίδης 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (10/22 επ, 3 άσσοι, 71% υπ - 54% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 62% υπ - 41% άριστες), Βλασακίδης.

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρολογάς 12 (12/25 επ, 65% υπ - 50% άριστες), Οικονόμου 3 (3/8 επ), Ίλιτς 14 (13/30 επ, 1 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 17 (15/34 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ - 19% άριστες), Δημητρούδης, Ανδρεάδης 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ) / Μιχαλόπουλος (λ, 40% υπ - 23% άριστες), Καραγιώργος