20-12-2014 22:33

Με σούπερ Ασπιώτη βύθισε κι άλλο τη Λαμία

Ο Παμβοχαϊκός υποχρέωσε τη Λαμία σε άλλη μια ήττα καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 για την 9η αγωνιστική της Volleyleague. Η ομάδα του Μίχαελ Μέρτεν είχε σε καλή μέρα τον Άκη Ασπιώτη που πήρε 20 πόντους.  Η Λαμία έφτασε κοντά στην ανατροπή και στα τρία σετ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάποιο από αυτά. Γιάροσλαβ Λεχ και Τεσέιρα αγωνίστηκαν βασικοί, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά.

Ο Γερμανός κόουτς είδε τον θηριώση Βούλιν να τίθεται εκτός μάχης, αλλά τους Κανέλλο και Παπαδόπουλο να κάνουν δουλειά στο μπλοκ. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη εκτός έδρας για το Βραχάτι, μετά το διπλό στην Κυψέλη. Παρελθόν αποτελεί ο Κροάτης διαγώνιος Αντέλκο Τσουκ που την Πέμπτη αναχώρησε για την πατρίδα του.

Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε με προβάδισμα 7-5 και 10-9 αλλά η Λαμία ισοφάρισε 10-10. Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε πάλι 16-13 αλλά και πάλι η Λαμία ισοφάρισε 18-18 και 21-21. Με σερί 4-0 από μπλοκ και κόντρα επιθέσεις από Ασπιώτη ο Παμβοχαϊκός έκανε το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 7-3 και 13-8, ενώ έφτασε τη διαφορά και στο +6 (19-13). Η Λαμία μείωσε τη διαφορά στον πόντο 21-20 αλλά ο Παμβοχαϊκός πάλι με μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις κράτησε το προβάδισμα, πήρε το σετ 25-21 και έκανε το 2-0.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε πάλι από την αρχή 10-5, κράτησε τη διαφορά μέχρι το 21-16 αλλά και πάλι η Λαμία με σερί 4-0 μείωσε 21-20 αλλά η ομάδα του Βραχατίου άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη 25-23.

Tα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 23-25)

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Ντε Σόουζα 6π. (2/2, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκιμαράες 8 (7/14, 1 μπλοκ, 61% υπ., 44% άριστες), Μαδούρας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Γιάροσλαβ Λεχ 8 (8/27), Τεσέιρα 7 (7/22, 64% υπ., 55% άριστες), Γκιρτζίκης 6 (5/10, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ. - 61% υπ., 30% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (2/4, 1 μπλοκ), Καβαδάς 1 (1/1), Καρβούνης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3π. (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 20 (18/26, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζορτζ 8 (5/6, 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (3/8, 1 μπλοκ, 1 άσσο), Νέμεθ 11 (8/22, 2 μπλοκ, 1 άσσο, 46% υπ., 31% άριστες), Σαρικεϊσογλου / Ζήσης (λ. - 55% υπ., 36% άριστες), Στεβάνοβιτς 2 (2/5, 58% υπ., 21% άριστες), Δρογκάρης, Βούλιν, Γεωργίου.