Αυτή ήταν η 5η νίκη των Ατζούρι απέναντι στους Βέλγους σε Παγκόσμια πρωταθλήματα. Με αυτό τον τρόπο η Ιταλία πήρε την εκδίκησή της για την ήττα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2013 όταν το Βέλγιο είχε πάρει το ματς στο τάι μπρέικ.
Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ, όπου το Βέλγιο έμεινε σε επαφή με το σκόρ αλλά στο 27-26 λύγισε και με λάθος στην επίθεση από τον Βαν Ντεν Ντρίες έχασε την ευκαιρία για τάι μπρέικ
Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-15, 25-16, 28-26)
ΙΤΑΛΙΑ (Μπερούτο): Κόβαρ 20, Ζάιτσεφ 17, Λάνζα 17, Μπούτι 10, Μπιραρέλι 9, Μπαράνοβιτς 4 / Ροσίνι (λ), Κολάτσι (λ), Παρόντι, Βετόρι, Τράβιτσα, Ανζάνι 1
ΒΕΛΓΙΟ (Μπάγενς): Βαν Ντεν Ντρίες 8, Ντερό 16, Ντεπεστέλ, Κλινκενμπεργκ 3, Βέρχες 5, Βεν Ντε Βόορντε 11 / Ντερκόνινγκεν (λ), Κολμαν 2, Κλάες 3, Βεράνεμαν 2, Βαν Βα΄λε 6, Βάλκιερς
Α OMIΛΟΣ (Βαρσοβία - Κρακοβία)
1η αγωνιστική
30/8 21.15 Πολωνία - Σερβία 3-0 (25-19, 25-18, 25-18)
31/8 17.30 Βενεζουέλα - Αργεντινή 0-3 (23-25, 17-25, 19-25)
31/8 21.15 Καμερούν - Αυστραλία 0-3 (22-25, 15-25, 18-25)
2η αγωνιστική
2/9 14.00 Αργεντινή - Σερβία 1-3 (17-25, 25-20, 21-25, 21-25)
2/9 17.30 Βενεζουέλα - Καμερούν 3-1 (25-22, 25-21, 31-33, 25-14)
2/9 21.15 Αυστραλία - Πολωνία 0-3 (17-25, 19-25, 22-25)
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Καμερούν - Αργεντινή 0-3 (17-25, 18-25, 23-25)
4/9 17.30 Σερβία - Αυστραλία 3-1 (25-23, 25-22, 22-25, 25-17)
4/9 21.15 Πολωνία - Βενέζουέλα 3-0 (25-20, 25-13, 25-14)
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 3 | 9 | (9-0) |
2. | Αργεντινή | 3 | 6 | (7-3) |
3. | Σερβία | 3 | 6 | (6-5) |
4. | Αυστραλία | 3 | 3 | (4-6) |
5. | Βενεζουέλα | 3 | 3 | (3-7) |
6. | Καμερούν | 3 | 0 | (1-9) |
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Αργεντινή - Αυστραλία
6/9 17.30 Βενεζουέλα - Σερβία
6/9 21.15 Καμερούν - Πολωνία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αυστραλία - Βενεζουέλα
7/9 17.30 Πολωνία - Αργεντινή
7/9 21.15 Σερβία - Καμερούν
Β OMIΛΟΣ (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Βραζιλία - Γερμανία 3-0 (25-21, 25-19, 25-17)
1/9 17.30 Φινλανδία - Κούβα 3-2 (18-25, 21-25, 27-25, 25-23, 15-12)
1/9 21.15 Κορέα - Τυνησία 3-1 (24-26, 26-24, 25-21, 25-18)
3/9 17.30: Φινλανδία - Κορέα 3-0 (25-22, 26-24, 25-15)
3/9 21.15: Τυνησία - Βραζιλία 0-3 (18-25, 10-25, 17-25)
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 2 | 6 | (6-0) |
2. | Φινλανδία | 2 | 5 | (6-2) |
3. | Γερμανία | 2 | 3 | (3-3) |
4. | Κορέα | 2 | 3 | (3-4) |
5. | Κούβα | 2 | 1 | (2-6) |
6. | Τυνησία | 2 | 0 | (1-6) |
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Κούβα - Τυνησία
6/9 17.30 Φινλανδία - Γερμανία
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Τυνησία - Φινλανδία
7/9 17.30 Γερμανία - Κορέα
7/9 21.15 Βραζιλία - Κούβα
C OMIΛΟΣ (Γκντανσκ)
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Ρωσία - Καναδάς 3-0 (25-21, 25-19, 25-21)
1/9 17.30 Μεξικό - Βουλγαρία 0-3 (16-25, 17-25, 21-25)
1/9 21.15 Κίνα - Αίγυπτος 3-1 (25-20, 25-20, 23-25, 33-31)
3/9 17.30: Μεξικό - Κίνα 1-3 (25-20, 19-25, 20-25, 20-25)
3/9 21.15: Αίγυπτος - Ρωσία 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 2 | 6 | (6-0) |
2. | Κίνα | 2 | 6 | (6-2) |
3. | Βουλγαρία | 2 | 4 | (5-3) |
4. | Καναδάς | 2 | 2 | (3-5) |
5. | Αίγυπτος | 2 | 0 | (1-6) |
6. | Μεξικό | 2 | 0 | (1-6) |
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κίνα - Βουλγαρία
5/9 17.30 Καναδάς - Αίγυπτος
5/9 21.15 Ρωσία - Μεξικό
4η αγωνιστική
5/9 14.00 Βουλγαρία - Αίγυπτος
5/9 17.30 Μεξικό - Καναδάς
5/9 21.15 Κίνα - Ρωσία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αίγυπτος - Μεξικό
7/9 17.30 Καναδάς - Κίνα
7/9 21.15 Ρωσία - Βουλγαρία
D OMIΛΟΣ (Βρότσλαβ)
1η αγωνιστική
31/8 14.00 Ιταλία - Ιράν 1-3 (16-25, 25-23, 21-25, 22-25)
31/8 17.30 Βέλγιο - ΗΠΑ 2-3 (21-25, 25-17, 16-25, 25-21, 11-15)
31/8 21.15 Πουέτρο Ρίκο - Γαλλία 0-3 (23-25, 22-25, 24-26)
2η αγωνιστική
2/9 14.00 ΗΠΑ - Ιράν 2-3 (23-25, 19-25, 25-19, 25-18, 15-17)
2/9 17.30 Βέλγιο - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-17, 25-20)
2/9 21.15 Γαλλία - Ιταλία 2-3 (25-20, 25-20, 23-25, 13-25, 12-15
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Πουέρτο Ρίκο - ΗΠΑ 0-3 (15-25, 08-25, 20-25)
4/9 17.30 Ιράν - Γαλλία 1-3 (18-25, 25-14, 19-25, 27-29)
4/9 21.15 Ιταλία - Βέλγιο 3-1 (26-28, 25-15, 25-16, 28-26)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 3 | 7 | (8-4) |
2. | ΗΠΑ | 3 | 6 | (8-5) |
3. | Ιταλία | 3 | 5 | (7-6) |
4. | Ιράν | 3 | 5 | (7-6) |
5. | Βέλγιο | 3 | 4 | (6-6) |
6. | Πουέρτο Ρίκο | 3 | 0 | (0-9) |
4η αγωνιστική
6/9 14.00 ΗΠΑ - Γαλλία
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία
5η αγωνιστική
7/9, 14.00 Γαλλία - Βέλγιο
7/9, 17.30 Ιράν - Πουέρτο Ρίκο
7/9, 21.15 Ιταλία - ΗΠΑ
Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | |||||
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |