Συνολικά ο Μίλων σε Πανελλήνιους τίτλους έχει κατακτήσει τα Πανελλήνια πρωταθλήματα ανδρών του 1962 και του 1964, ενώ έχει πάρει και το πρωτάθλημα στην Α2 ανδρών το 1995. Σε Πανελλήνια πρωταθλήματα υποδομής είναι ο πρώτος του τίτλος.
Ο αγώνας με το Κολλέγιο κρίθηκε στο τέταρτο σετ που έγινε της... ανατροπής.
Ο Μίλωνας προηγήθηκε με 8-11, το Κολλέγιο προσπέρασε με 4 (15-11), για να δεχθεί σερί 7-0 και να προηγηθεί ο ΑΟΝΣ με 15-18. Η ομάδα του Δημήτρη Μαρκάκη είχε την ευκαιρία να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, αλλά δεν εκμεταλεύτηκε το σετ μπολ (25-24), με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί και εν τέλει να χάσει το σετ με 27-29.
Τα σετ: 1-3 (25-23, 23-25, 28-30, 27-29)
ΚΟΛΛΕΓΙΟ (Μαρκάκης): Αρμόνης Αντ., Παπαδήμας, Γάζης, Αρμόνης Παναγ., Μωησής, Σφυρίδης / Χαλκούσης (λ), Θεοχαρόπουλος, Παπαναστασίου, Σταμπούλογλου, Λειβαδάς
ΜΙΛΩΝΑΣ (Γεωργούντζος): Παπασταματάτος, Θεοδωρίδης, Ανδρεόπουλος, Σπυριούνης, Παπαδόπουλος, Κοτοματάς / Παπαδημητρίου (λ), Καρατζάς, Χατζάτογλου, Φιλίππου.
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ(Γαϊδατζής): Πετρίδης, Ριζόγλου, Κολτσιάκης, Σταυρίδης, Ιωαννίδης, Χρηστάκος / Τζιαβάρας (λ), Μωυσίδης, Σταυρίδης,
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πάτρας): Κουκουμάκας, Τσατσούλας, Τζιουμάκας, Φωτιάδης, Γραμμενούδης, Σταυρακάκης / Μπουράκης (λ), Στεφανίδης, Καπετανίδης
Καλύτερος επιθετικός: Σπυριούνης Κυριάκος (Μίλωνας)
Καλύτερος μπλοκερ: Ιωαννίδης Θεόδωρος (Επίκουρος)
Καλύτερος πασαδόρος: Γραμμενούδης Αλέξανδρος (Ηρακλής)
Καλύτερος σέρβερ: Τζιουμάκας Στέλιος (Ηρακλής)
Καλύτερο λίμπερο: Χαλκούσης Γιάννης (Κολλέγιο)
ΕΣΟΠ Επίκουρος - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών 1-3 (25-23, 21-25, 21-25, 23-25)
AΟΝΣ Μίλων - ΓΣ Ηρακλής 3-2 (25-17, 25-17, 27-29, 23-25, 15-13)
Σάββατο 26/7/2014
ΑΟΝΣ Μίλων - ΕΣΟΠ Επίκουρος 3-1 (25-20, 25-15, 23-25, 25-14)
Γ.Σ.Ηρακλής - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών 3-2(25-14, 22-25, 25-22, 22-25, 15-11)
Κυριακή 27/7/2014
ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών - ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (25-23, 23-25, 28-30, 27-29)
Επίκουρος Πολίχνης - Γ.Σ.Ηρακλής 3-2 (23-25, 26-24, 18-25, 27-25, 15-11)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | ΑΟΝΣ Μίλων | 3 | 6 | (9-4) |
2. | Κολλέγιο Αθηνών | 3 | 4 | (6-7) |
3. | Γ.Σ.Ηρακλής | 3 | 4 | (7-8) |
4. | Επίκουρος Πολίχνης | 3 | 3 | (5-8) |
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ | |||||
Έτος | Πόλη | Πρωταθλήτρια ομάδα | 2η θέση | 3η θέση | 4η θέση |
2014 | Νέα Σμύρνη | Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων | |||
2013 | Αργυρούπολη | Γ.Σ.Ηρακλής | Επίκουρος Π. | Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων | Ολυμπιακός |
2012 | Νεάπολη | Γ.Σ.Ηρακλής | Ολυμπιακός | Επίκουρος Π. | Α.Σ.Πανερυθραϊκός |
2011 | Πτολεμαΐδα | Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης | Γ.Σ.Ηρακλής | Ολυμπιακός | Α.Σ.Πανερυθραϊκός |
2010 | Ρέντης | Γ.Σ.Ηρακλής | |||
2009 | Μίκρα | Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. | |||
2008 | Αλεξ/πολη & Φέρρες | Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης | |||
2007 | Νέα Φιλαδέλφεια | Γ.Σ.Ηρακλής | |||
2006 | Δραπετσώνα | Γ.Σ.Ηρακλής | |||
2005 | Μίκρα | Γ.Σ.Ηρακλής | |||
2004 | Γουδή | Γ.Σ.Ηρακλής | |||
2003 | Ικόνιο (Πέραμα) | Γ.Σ.Ηρακλής | |||
2002 | Κάλυμνος | Γ.Σ.Ηρακλής | |||
2001 | Μετς | Γ.Σ.Ηρακλής | |||
2000 | Ρέντης | Α.Ο.Ορεστιάδας | |||
1999 | Σέρρες | Ορφέας Ηλιούπολης | |||
1998 | Γουδή | Άρης Νικαίας | |||
1997 | Κυψέλη | Άρης Νικαίας | |||
1996 | Ν.Ηράκλειο (Αττική) | Άρης Νικαίας | |||
1995 | Πειραιάς | Α.Ο.Κηφισιάς | |||
1994 | Κηφισιά (Ζηρίνειο) | Φιλία Ηλιούπολης | |||
1993 | Ιωάννινα | Α.Ο.Ορεστιάδας | |||
1992 | Βέροια | Α.Ο.Ορεστιάδας | |||
1991 | Αμαλιάδα | Α.Ο.Ορεστιάδας | |||
1990 | Καβάλα | Γ.Α.Σ.Έδεσσας | |||
1989 | Καλαμάτα | Α.Ο.Ορεστιάδας | |||
1988 | Λαμία | Άρης Α.Σ. | |||
1987 | Βόλος | Φιλία Ηλιούπολης | |||
1986 | Σταυρούπολη | Ν.Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης | |||
1985 | Πάτρα | Πανελλήνιος Γ.Σ. | |||
1984 | Λάρισα | Άρης Νικαίας |