Η CEV έδωσε πρόκριση και στην 6η δεύτερη ομάδα των ομίλων και έτσι η 7η χειρότερη δεύτερη μαζί με τις τρεις καλύτερες τρίτες θα συνεχίσουν στα πλέι οφ του CEV Cup, δηλαδή, τις τέσσερις ομάδες που θα προκύψουν από τα προημιτελικά (15 και 22 Ιανουαρίου 2014) όπου συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ.
Aκόμα και μετά την απόφαση της CEV να περάσει και η καλύτερη τρίτη ο Ολυμπιακός «κυνηγούσε» δύο «απίθανα» αποτελέσματα με την προϋπόθεση πως θα κέρδιζε και την Οστράβα 3-0. Το καθήκον του το έπραξε με τους Τσέχους και μετά περίμενε...
Αρχικά ήθελε να νικήσει η τουρκική Γαλατασαράι την πολωνική Κιέντζιερτζιν του Ζαγκούμνι. Οι Τούρκοι δεν είχαν κάνει ούτε νίκη, ούτε είχαν πάρει βαθμό στον όμιλο τους αλλά κατάφεραν να νικήσουν του Πολωνούς με 3-2 ύστερα από συναρπαστικό αγώνα καθώς η Κιέντζιερτζιν ήταν από τα φαβορί του ομίλου και έμεινε και εκτός CEV Cup!
Ο αγώνας, όμως, που έκρινε όλη την κατάταξη και τελικά την πρόκριση του Ολυμπιακού ήταν η ανέλπιστη νίκη της αυστριακής Ποσολίγνιτσα επί της ρωσικής Νοβοσιμπίρσκ με 3-2 σετ. Η Ποσολίγνιτσα (όπως και η Γαλατά) δεν είχε ούτε νίκη αλλά ούτε και βαθμό στον Ε΄όμιλο αλλά κατάφερε να νικήσει τη Νοβοσιμπίρσκ η οποία μάλιστα προηγήθηκε με 2-1 σετ και με 13-10 στο τάι μπρέικ!
Όλα συνηγόρησαν για την πρόκριση του Ολυμπιακού που πλέον ελπίζει σε διάκριση στο CEV Cup με διπλές αναμετρήσεις που θα γίνουν με μία από τις ομάδες που θα προκύψει από τα προημιτελικά με πιθανό σενάριο να είναι και ο ΠΑΟΚ!
H Ροζελάρε πήρε στην 12αδα τη Νόλικο!
Μεγάλη βελγογερμανική μάχη έγινε και στον αγώνα του G ομίλου μεταξύ της πρώτης και αδιάφορης Νακ Ροζελάρε με την γερμανική Φριντρισχάφεν. Η Νακ Ροζελάρε τα έδωσε όλα για να κερδίσει την Φριντρισχάφεν στη Γερμανία και τα κατάφερε τελικά με 3-2 σετ αφήνοντας την Φριντρισχάφεν εκτός 12αδας και το τελευταίο εισιτήριο πήγε στη Νόλικο Μαασέικ που ισοβάθμισε με τον Ολυμπιακό!
Το αναλυτικό πρόγραμμα των ομίλων των ανδρών
Α ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
23/10 Πιατσέντζα (Ιταλία) - Λουμπλιάνα (Σλοβενία) 3-1 (25-18, 24-26, 25-14, 25-23)
24/10 Ντούμπνιτσα (Βουλγαρία) - Τουρ (Γαλλία) 0-3 (23-25, 21-25, 23-25)
2η αγωνιστική
30/10/2013 Τουρ (Γαλλία) - Πιατσέντσα (Ιταλία) 3-2 (25-19, 27-29, 25-13, 22-25, 15-10)
29/10/2013 Λουμπλιάνα (Σλοβενία) - Ντουμπνιτσα (Σερβία) 3-0 (27-25, 25-18, 25-17)
05/11/2013 Λουμπλιάνα (Σλοβενία) - Τουρ (Γαλλία) 1-3 (25-23, 26-28, 21-25, 17-25)
05/12/2013, 21.00: Ντουμπνιτσα (Σερβία) - Πιατσέντσα (Ιταλία) 0-3 (24-26, 19-25, 14-25)
12/12/2103 Ντουμπνιτσα (Σερβία) - Λουμπλιάνα (Σλοβενία) 3-0 (25-22, 25-21, 25-23)
12/12/2103 Πιατσέντσα (Ιταλία) - Τουρ (Γαλλία) 3-0 (25-14, 25-22, 25-23)
18/12/2013, 21.30: Τουρ (Γαλλία) - Ντούμπνιτσα (Σερβία) 3-0 (25-17, 25-15, 25-22)
18/12/2013, 21.30: Λουμπλιάνα (Σλοβενία) - Πιατσέντσα (Ιταλία) 1-3 (25-22, 21-25, 15-25, 22-25)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Πιατσέντσα | 6 | 16 | (17-5) | 12αδα Champions League |
2. | Τουρ | 6 | 13 | (15-8) | 12αδα Champions League |
3. | Λουμπλιάνα | 6 | 4 | (8-15) | |
4. | Ντουμπνιτσα | 6 | 3 | (3-15) |
Β ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
22/10 Οστράβα (Τσεχία) - Ολυμπιακός 1-3 (25-22, 22-25, 22-25, 20-25)
23/10 Μπελογκόριε Μπελγκορόντ (Ρωσία) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 3-0 (25-22, 25-11, 25-18)
2η αγωνιστική
29/10/2013 Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) - Οστράβα (Τσεχία) 3-0 (25-10, 25-20, 25-15)
30/10/2013 Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (19-25, 21-25, 25-27)
3η αγωνιστική
05/11/2013 Οστράβα (Τσεχία) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (19-25, 27-29, 18-25)
06/11/2013 Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 3-1 (28-26, 25-23-25, 25-23)
03/12/2013, 21.30: Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-18, 31-29, 25-18)
03/12/2013, 18.00: Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) - Οστράβα (Τσεχία) 3-0 (25-15, 25-20, 25-16)
11/12/2103, 17.00: Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-15, 25-23, 25-18)
10/12/2103, 21.00: Οστράβα (Τσεχία) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) 0-3 (18-25, 18-25, 23-25)
18/12/2013, 18.00: Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Οστράβα (Τσεχία) 3-0 (25-20, 25-21, 26-24)
18/12/2013, 21.30: Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (22-25, 21-25, 18-25)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Μπελογκόριε | 6 | 18 | (18-0) | 12αδα Champions League |
2. | Nόλικο Μαασέικ | 6 | 9 | (10-9) | 12αδα Champions League |
3. | Ολυμπιακός | 6 | 9 | (9-11) | CEV Cup |
4. | Οστράβα | 6 | 0 | (1-18) |
C' ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
24/10 Παρί (Γαλλία) - Ρεσόβια (Πολωνία) 0-3 (20-25, 26-28, 12-25)
24/10 Μπουντβάνσκα (Μαυροβούνιο) - Μπουντεγόβιτσε (Τσεχία) 3-0 (25-18, 25-18, 25-15)
2η αγωνιστική
29/10/2013 Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) - Παρί (Γαλλία) 1-3 (18-25, 23-25, 25-21, 29-31)
30/10/2013 Ρεσόβια Ρεσζοφ (Πολωνία) - Μπουντβα (Μαυροβούνιο) 2-3 (23-25, 26-28, 25-23, 25-20, 12-15)
4η αγωνιστική
05/12/2013, 21.00: Μπούντβα (Μαυροβούνιο) - Παρί (Γαλλία) 2-3 (26-28, 22-25, 25-12, 27-25, 12-15)
04/12/2013, 19.00: Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) - Ρεσόβια Ρεσζοφ (Πολωνία) 0-3 (18-25, 24-26, 19-25)
5η αγωνιστική
12/12/2103 Παρί (Γαλλία) - Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) 3-0 (25-13, 25-19, 26-24)
11/12/2103 Μπουντβα (Μαυροβούνιο) - Ρεσόβια Ρεσζοφ (Πολωνία) 3-0 (25-22, 25-21, 25-22)
6η αγωνιστική
18/12/2013, 19.00: Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) - Μπούντβα (Μαυροβούνιο) 1-3 (20-25, 25-22, 16-25, 18-25)
18/12/2013, 21.30: Ρεσόβια Ρεσζοφ (Πολωνία) - Παρί (Γαλλία) 3-0 (25-20, 25-23, 25-23)
C΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Ρεσζόβια | 6 | 13 |
(14-7) | 12αδα Champions League |
2. | Μπούντβα Ριβιέρα | 6 | 12 |
(14-9) | 12αδα Champions League |
3. | Παρί | 6 | 11 | (12-9) | CEV Cup |
4. | Μπουντεγόβιτσε | 6 | 0 | (3-18) |
D OMIΛΟΣ
1η αγωνιστική
23/10 Λουγκάνο (Ελβετία) - Αρκάς (Τουρκία) 3-2 (18-25, 25-20, 25-21, 20-25, 15-09)
24/10 Τρεντίνο (Ιταλία) - Μπερλίν (Γερμανία) 3-1 (25-20, 21-25, 19-27, 25-21)
2η αγωνιστική
30/10/2013 Τρεντίνο (Ιταλία) - Λουγκάνο (Ελβετία) 3-0 (25-16, 25-15, 25-23)
29/10/2013 Αρκάς (Τουρκία) - Μπερλίν (Γερμανία) 1-3 (25-23, 15-25, 20-25, 21-25)
5η αγωνιστική
10/12/2103 Μπερλίν (Γερμανία) - Αρκάς (Τουρκία) 3-0 (25-20, 25-23, 25-14)
10/12/2103 Λουγκάνο (Ελβετία) - Τρεντίνο (Ιταλία) 0-3 (16-25, 12-25, 15-25)
6η αγωνιστική
24/10/2013, 20.30: Τρεντίνο (Ιταλία) - Μπερλίν (Γερμανία) - Τρεντίνο (Ιταλία) 3-0 (25-16, 25-18, 25-19)
18/12/2013, 20.30: Αρκάς (Τουρκία) - Λουγκάνο (Ελβετία) 2-3 (25-16, 25-20, 23-25, 17-25, 13-15)
D΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Tρεντίνο | 6 | 15 | (15-4) | 12αδα Champions League |
2. | Μπερλίν | 6 | 15 | (16-5) | 12αδα Champions League |
3. | Λουγκάνο | 6 | 4 | (7-16) | |
4. | Αρκάς | 6 | 2 | (5-18) |
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
22/10 Ματσεράτα (Ιταλία) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 3-0 (27-25, 25-21, 25-22)
24/10 Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) - Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)
5η αγωνιστική
10/12/2103: Ματσεράτα (Ιταλία) - Ποζογιλνιτσα (Αυστρία) 3-0 (25-19, 25-16, 25-19)
10/12/2103: Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 1-3 (23-25, 24-26, 25-21, 19-25)
6η αγωνιστική
18/12/2013, 17.00: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Ματσεράτα (Ιταλία) 3-2 (21-25, 24-26, 25-22, 25-23, 15-08)
18/12/2013, 21.25: Ποζογίλνιτσα (Αυστρία) - Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 3-2 (25-21, 22-25, 23-25, 25-23, 15-13)
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Ζενίτ Καζάν | 6 | 14 | (15-9) | 12αδα Champions League |
2. | Ματσεράτα | 6 | 12 | (15-8) | 12αδα Champions League |
3. | Νοβοσιμπίρσκ | 6 | 8 | (12-13) | |
4. | Ποσογίλνιτσα | 6 | 2 | (5-17) |
F΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
23/10 Ινσμπρουκ (Αυστρία) - Τόμις Κονστάντα (Ρουμανία) 1-3 (14-15, 21-25, 25-22, 16-25)
22/10 Χάλκμπανκ (Τουρκία) - Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 3-1 (34-36, 25-16, 25-17, 25-20)
2η αγωνιστική
29/10/2013 Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) - Ινσμπρουκ (Αυστρία) 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
30/10/2013 Τομις Κονστάντα (Ρουμανία) - Χάλκμπανκ (Τουρκία) 1-3 (23-25, 25-19, 23-25, 15-25)
06/11/2013 Τομις Κονστάντα (Ρουμανία) - Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 1-3 (25-22, 19-25, 15-25, 20-25)
18/12/2013, 18.00: Τομις Κονστάντα (Ρουμανία) - Ινσμπρουκ (Αυστρία) 3-1 (25-12, 25-15, 26-28, 25-20)
F΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Γιαστρέμπσκι | 6 | 14 |
(16-8) | 12αδα Champions League |
2. | Χάλκμπανκ | 6 | 13 | (15-8) | 12αδα Champions League |
3. | Τόμις Κονστάντα | 6 | 9 | (12-12) | CEV Cup |
4. | Ινσμπρουκ | 6 | 0 | (3-18) |
G' ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
22/10 Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 3-1 (20-25, 31-29, 25-17, 25-23)
12/10 Κεντζιέρζιν (Πολωνία) - Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 3-0 (25-13, 25-18, 25-22)
30/10/2013 Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 2-3 (22-25, 25-15, 18-25, 25-19, 20-22)
3η αγωνιστική
05/11/2013 Νακ Ροζελάρε (Βελγιο) - Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 3-1 (25-22, 20-25, 25-20, 25-23)
06/11/2013 Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Γαλατάσαράι(Τουρκία) 3-0 (25-16, 25-20, 25-17)
03/12/2013, 19.00: Κεντζιέρζιν (Πολωνία) - Νακ Ροζελάρε (Βελγιο) 1-3 (26-28, 15-25, 25-17, 23-25)
18/12/2013, 20.00: Γαλατάσαράι (Τουρκία) - Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 3-2 (21-25, 25-23, 20-25, 26-24, 15-10)
G΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Νακ Ροζελάρε | 6 | 17 | (18-6) | 12αδα Champions League |
2. | Φριντρισχάφεν | 6 | 9 | (13-13) | CEV Cup |
3. | Κέντζιερζιν | 6 | 8 | (13-13) | |
4. | Γαλατάσαράι | 6 | 2 | (5-17) |