26-12-2020 01:41

Ρωσία κύπελλο: Μονομαχία Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης και Ντιναμό Μόσχας, μετά απο ημι-τελικούς θρίλερ με Καζάν και Λοκομοτίβ

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης και Ντιναμό Μόσχας θα είναι το ζευγάρι του σημερινού τελικού του final-4 του κυπέλλου ανδρών, που διεξάγεται στην Αγ. Πετρούπολη.Μετά από πολύ μεγάλους ημι-τελικούς, η Ντιναμό Μόσχας επικράτησε 3-2 της Λοκομοτιβ Νοβοσιμπίρσκ ενώ και στο τάι μπρέικ η Ζενίτ της Πετρούπολης, απέκλεισε την συνονόματη του Καζάν και πρωτοπόρο του Ρωσικού πρωταθλήματος.

Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ- Ντιναμό Μόσχας 2-3 ( 25-19, 25-14, 23-25, 19-25, 8-15)

Επική ανατροπή για την ομάδα της πρωτεύουσας, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 και 15-19, κατάφερε να αντιδράσει και με μπροστάρη τον Σοκόλοφ που τελείωσε το ματς με 23 πόντους και συμπαραστάτη τον Πλοντέσκιν που πέτυχε 15, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20, πέρασε μπροστά 22-23, 23-24 και πήρε το σετ στις λεπτομέρειες με 23-25. Η μείωση του σκορ άλλαξε την ψυχολογία των παικτών του Μπριάνσκι που πίστεψαν στην ανατροπή και το πέτυχαν.

Από την άλλη η ομάδα του γνώριμου μας από την θητεία του στην Ελλάδα ως παίκτη, του Βούλγαρου Πλάμεν Κονσταντίνοφ, κατέρρευσε, έχασε εύκολα το τέταρτο σετ με 19-25 και ακόμα ευκολότερα το τάϊ μπρέϊκ με 8-15.

Λοκομοτίβ (Κονσταντίνοφ): Αμπάεφ 5, Ίβοβιτς 12, Κουρκάεφ 11, Λιούμπιριτς 15, Σαβίν 15, Λούζικ 6, Μάρτινιουκ (λ), Γκολιούμπεφ (λ), Ρόντιτσεφ, Κρουγκλοβ, Μπράζανιουκ, Βορομπάεβ

Ντιναμό Μόσχας (Μπριάνσκι): Πάνκοφ 6, Σέμιτσεφ 13, Λιχοστέρτοφ 3, Σοκόλοβ 23, Πλοντέσνικ 15, Βλάσοφ 11, Μπαράνοφ (λ), Ντερό 1, Σβεντίσκι 1, Μπελογκόρτσεβ 2

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης-Ζενίτ Καζάν 3-2 (20-25, 25-22, 25-22, 21-25, 17-15)

«Έπεσαν κορμιά» και στον δεύτερο ημιτελικό (φωτό) που ήταν μια μονομαχία των δύο…Ζενίτ αλλα και του πρωτοπόρου με τον τρίτο της βαθμολογίας.

Αν και η ομάδα του Καζάν προηγήθηκε 0-1, η Αγία Πετρούπολη με ανατροπή πέρασε μπροστά με 2-1, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 και επικράτησαν στο θρίλερ του τάι μπρέικ με 17-15. Σε αυτό το σημείο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς ισόπαλες, 7-7, 10-10, 11-11, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 13-11 και έφτασαν σε ματς μπόλ με 14-12, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15 και τελικά το θρίλερ τελείωσε με 17-15 και 3-2

.Μορφή των νικητών ο Κλιούκα με 25, ενώ από το Καζάν συγκλονιστικός ήταν ο Μιχαήλοφ με 26 ενώ ο Νγκαμπέ έμεινε στους 14.

Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης ( Σαμελβούο): Μπρίζαρντ 1, Κλιούκα 25, Φιλίπποφ 6, Πολατάεφ 12, Γιακόβλεφ 15, Μελκοζέροφ (λ), Ντιάτσκοφ.

Ζενιτ Καζάν (Αλέκνο): Μπουτκο 5, Ενγκαπέ 14, Βολκόφ 6, Μιχαήλοφ 26, Μπετνόρζ 18, Βόλβιτς 8, Γκολιομπούεφ (λ), Κρότκοφ (λ), Ζεμτσένοφ 1, Σαμασκαεβ.