28-04-2013 21:45

Κυπελλούχος Ρουμανίας η Τόμις Κονστάντα

Κυπελλούχος Ρουμανίας η Τόμις Κονστάντα ©cev.lu
Η Τόμις Κονστάντα ολοκληρώνει ιδανικά μια σεζόν με την κατάκτηση του έβδομου Κυπέλλου Ρουμανίας στην ιστορία της. Μετα το ντεμπούτο της στο Champions League και την κατάκτηση του τέταρτου πρωταθλήματος Ρουμανίας στην ιστορία του συλλόγου η Τόμις κατέκτησε και το Κύπελλο.

Στον τελικό που πραγματοποιήθηκε στο Κράιοβα Τόμις νίκησε την Ρεμάτ Ζαλάου με 3-0 (25-16, 25-22, 28-26) σετ κατακτώντας το έβδομο Κύπελλο στην ιστορία μετά την καθολική κατάκτηση του για έξι συνεχόμενα έτη από το 2005 έως το 2010.

Επίσης είναι η τέταρτη φορά, μετά το 2007, 2008 και 2009-, που η Τόμις «καθαρίζει» όλους τους εγχώριους τίτλους, συνδυάζοντας πρωτάθλημα και κύπελλο.

Προηγήθηκε η καθαρή νίκη 3-0 (25-23, 25-16, 25-17) σετ επί της Ουνιρέα στα ημιτελικά, όπου στο άλλο ματς η Ρεμάτ νίκησε επίσης με 3-0 (25-19, 25-18, 25-23) σετ την Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Στον τελικό οι δυο ομάδες που εκπροσώπησαν την Ρουμανία στο φετινό ChampionsLeagueπάλεψαν για τον τίτλο με την Τόμις να καθαρίζει εύκολα το πρώτο σετ και την Ρεμάτ να ανεβάζει ρυθμό στο δεύτερο αλλά μετά την ισοφάριση στους 21 πόντους, η Τόμις πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 2-0 στα σετ.

Η Ρεμάτ δεν εγκατέλειψε εύκολα τον αγώνα καθώς προηγήθηκε με 22-19 στο τρίτο σετ και ο αρχηγός της Τόμις, Χαβιέρ Γκονζάλεζ, σέρβιρε δυο άσους ισοφαρίζοντας σε 22-22. Η Ρεμάτ έφτασε στο σετ μπολ με 24-22 αλλά ο Άντριαν Γκοντάριου έφερε την ηρεμία και πάλι στην Τόμις και έτσι φτάσαμε στην κατάκτηση του Κυπέλλου με 28-26.

ΜVP των τελικών αναδείχθηκε ο Μίλος Τέρζιτς σημειώνοντας με 21 πόντους.