09-12-2016 00:56

Ήττα της Ομόνοιας στη Σερβία

H Ομόνοια δεν κατάφερε να σταθεί στο μακρινό και «αφιλόξενο» Novi Pazar στη Σερβία. Οι «πράσινοι» του Σάββα Σάββα έχασαν μάλλον εύκολα με 3-0 σετ από την τοπική ομάδα στο πλαίσιο του CEV CUP Ανδρών την Πέμπτη 08 Δεκεμβρίου στην Sportska Dvorana Pendik και ο επαναληπτικός της Λευκωσίας δυσκολεύει.

Οι «τριφυλλοφόροι» για να προκριθούν χρειάζονται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσουν τον αγώνα στο χρυσό σετ. Θυμίζουμε ότι όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν ανοικτό μέχρι τα μέσα του σετ, (16-11), αλλά οι Σέρβοι ξέφυγαν με 21 -12 για να κερδίσουν τελικά με 25-16 σε 24 λεπτά. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ούτε στο τρίτο σετ. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα των σετ . Στο δεύτερο οι Σέρβοι προηγήθηκαν 16 -10 για να ξεφύγουν με 21 -13 και στην ουσία να «καθαρίσουν» το σετ με 25 -17 σε 26 λεπτά.

Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν ούτε στο τρίτο σετ. Η Ομόνοια προσπάθησε να διεκδικήσει το σετ, αλλά Οι Σέρβοι μετά το αρχικό «ντέρμπι» και αγώνα πόντο – πόντο, επέβαλαν τον ρυθμό τους. Οι «γαλανόλευκοι» του Νovi Pazar προηγήθηκαν με 16- 12 και 21-14 για να κερδίσουν τελικά με 21-17 σε 25 λεπτά, κατακτώντας τη νίκη με 3-0.

Τον αγώνα στην Sportska Dvorana Pendik του Novi Pazar παρακολούθησαν 1300 θεατές και διαιτήτευσαν οι Κονάλσι Τζόκα από την Αλβανία και ο Αντναν Κολός από τη Βοσνία /Ερζεγοβίνη.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-17)

ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ (Στεφάνοβιτς): Λόπαρ 11, Μπάτσα 10, Σορμάζ 2, Ζάτριτς 6, Ραντοσάβλιεβιτς 7, Χαμζάγκιτς 21 / Ζούκοβιτς (λ, 70% υπ), Ζάτριτς, Μπόζοβιτς 1 (1/1 επ), Σιμιτς 1 (1/1επ)

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σάββα): Πετρακίδης Αχ 9, Πετρακίδης Σ 1, Λαμπ 1, Ονόριο 7, Αλεξίου 4, Φερέιρα 3 / Παπαχριστοδούλου (λ, 38% υπ), Αποστόλου 1, Παφίτης 4.