• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
06-06-2015 17:29

Ασταμάτητη Αμερική, 3-1 την Ρωσία

Άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αμερική, νικώντας την Ρωσία με 3-1 για τον Β όμιλο και κατακτώντας έστω και προσωρινά την κορυφή αυτού, στο Παγκόσμιο Λιγκ.
Ο Μέρφι Τρόι ήταν ο πρώτος σκόρερ για τις Ηνωμένες Πολιτείες με 16 πόντους ενώ οι Άντερσον και Χολτ πέτυχαν από 15 έκαστος. Για τους αντιπάλους ο Πάβελ Μορόζ ολοκλήρωσε την παρουσία του με 14.

Η Αμερική πήρε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στις λεπτομέρειες έχασε το δεύτερο. Σε αυτό οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί με σκορ 4-4, ο Σπιριντόνοφ και ο Μορόζ έδωσαν το προβάδισμα στην Ρωσία και πέρασε μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Αμερική έκανε ένα σερί και έγινε το 10-8, ενώ στη συνέχεια έγινε και το 16-16 δείχνοντας ότι θα έχει πολύ ψωμί το σετ. Οι Αμερικάνοι έκαναν το 24-23, αλλά ένας πόντος από τον Ιλινίκ, ένας άσσος αό τον Μορόζ κι ένα λάθος των γηπεδούχων, ήταν αρκετά για το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν...παιχνιδάκι για τις ΗΠΑ, που έκαναν ένα σύντομο 25-15, ενώ το τέταρτο ήταν ξανά ένας αγώνας δρόμου. Η Ρωσία βρέθηκε μπροστά όπως και στο δεύτερο με 8-7, αλλά οι ΗΠΑ έκαναν το 16-13. Τον τελευταίο πόντο πήρε ο Άντερσον.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 24-26, 25-15, 28-26)