• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1201
14-06-2014 15:30

Έσπασε το σερί της Γαλλίας η Γερμανία

Παρά το ρεκόρ των έξι νικών στο Παγκόσμιο Λιγκ, και την υποστήριξη του κόσμου της, η Γαλλία δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί, και «παραδόθηκε» στην Γερμανία για το 3-1.

Οι Γερμανοί, οι οποίοι ηττήθηκαν στα δύο προηγούμενα παιχνίδια στην έδρα τους από τους Γάλλους, έδειξαν την πραγματική τους δύναμη από το πρώτο σετ. Παρά την ήττα βέβαια οι Γάλλοι εξακολουθούν να είναι στην κορυφή του ομίλου και θα προσπαθήσουν να «εκδικηθούν» τους Γερμανούς την Κυριακή.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο ώσπου η Γαλλία πήρε το προβάδισμα με 9-7. Η Γερμανία «ψαλίδισε» τη διαφορά, βρέθηκε μπροστά, αλλά η ομάδα του Τιλιέ πήρε το σετ. Στο δεύτερο και τέταρτο σετ η φιλοξενούμενη χώρα επιβλήθηκε ολοκληρωτικά, ενώ η οικοδέσποινα άντεξε και πάλεψε μόνο στο τρίτο.

Πολυτιμότερος παίκτης στην επίθεση της Γερμανίας ήταν ο Φρομ με 20 πόντους, ενώ της Γαλλίας ο Σίντιπ με 15.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-15, 25-21, 25-18)

ΓΑΛΛΙΑ (Τιλιέ): Ρουζιέρ 4, Τονιούτι, Τιλιέ 10, Λε Ρουξ 7, Λε Γκοφ 2, Μαρεσάλ 11 / Γκρεμπένικοβ (λ), Ζιλέρ, Τουιά 6, Λαφίτ 3, Σιντίμπ 15, Τακάνικο 1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέινεν): Φρομ 20, Καλιμπέρντα 16, Κάμπα 3, Στρόμπαχ 9, Αντρέι 14, Κόλιν 10 / Τίλε (λ), Στόρβαλντ, Μπομπ, Ζίμερμαν, Χιρς, Χον.