24-05-2014 12:18

Μπορούν και χωρίς Γκρόζερ οι Γερμανοί

Στο ντέρμπι του 4ου γκρουπ, η Γερμανία, και παρά την απουσία του Γκρόζερ, «σκούπισε» σε μόλις 88 λεπτά την Ιαπωνία, επικρατώντας με 3-0, μπροστά σε 1.500 φίλους της «Νασιοναλμάνσαφτ».

Οι Ιάπωνες μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ, κι ήταν το μόνο στο οποίο ήταν ανταγωνιστικοί, σε ένα σετ που σημαδεύτηκε από μεγάλα ράλι και φοβερές άμυνες. Παρά το προβάδισμα τους με 8-4 και 16-13, οι Γερμανοί διατηρήθηκαν στο ματς. Παρόλα αυτά, η Ιαπωνία βρέθηκε με τρία σετ μπολ στα χέρια της (24-21), χωρίς να μπορέσει ωστόσο να εκμεταλευτεί κάποια εξ αυτών. Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση και τελικά οι Γερμανοί κατάφεραν να το κατακτήσουν με 28-26.

Στο δεύτερο σετ ουσιαστικά κρίθηκε στην αλλαγή του Ντίρκ Βέστφαλ, ο οποίος μπήκε στο ματς και πήρε 7 πόντους στο σετ, και έδωσε την άνετη επικράτησε στους Γερμανούς, με 25-19, ενώ και στο τρίτο οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 16-9, καθαρίζοντας ουσιαστικά νωρίς τη νίκη.

Τα σετ: (28-26, 25-19, 25-16)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέυνεν): Φρομ 15, Σοπς 11, Κάμπα 3, Μπρόσογκ 7, Χόνε 1, Κόλιν 6 / Στοϊερβάλντ (λ), Βέστφαλ 10

ΙΑΠΩΝΙΑ (Νάμπου): Σιμίζου 13, Κοσικάουα 9, Φουκάτσου 1, Φουκουζάουα 15, Φουσίμι 2, Γιαμαούτσι 3