15-12-2016 00:15

«Λύγισε« την Κηφισιά με... σούπερ Γκονζάλες, Μεργκαρέχο

Σε ένα σούπερ ντέρμπι στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός πήρε πολύτιμο τρίποντο που τον κρατά μόνο στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη VolleyLeague.  Οι πράσινοι επικράτησαν της Κηφισιάς με 3-1, μετά από μια σκληρή μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Αυτή ήταν η 7η νίκη για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα που σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλή τον φέρνει μόνο δεύτερο στη βαθμολογία 5 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ την επόμενη αγωνιστική οι «πράσινοι» θα δοκιμαστούν στην έδρα του «γηραιού».

Η Κηφισιά πάλεψε και τα τρία σετ που έχασε, είχε κορυφαίο τον Γιορντάνοφ, ενώ στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη και στο 23-22 ο Νώντας Γεροθόδωρος χρέωσε από μία κόκκινη κάρτα στον Ρανγκέλ και στον Γιορντάνοφ που διαπληκτίστηκαν και το σκορ έγινε 24-23.  Το ματς μπολ για το τριφύλλι αξιοποίησε ο Μελγκαρέχο δίνοντας στον Παναθηναϊκό το τρίποντο εν μέσω πανηγυρισμών από τους οπαδούς του.

Βεβαίως προηγήθηκε μια σκληρή μάχη με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί στα σημεία.

Από την αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 19-15 με ένα μπλοκ πάνω στον Πούλκο. Τότε τη θέση του πήρε ο Λάππας και η Κηφισιά μείωσε σε 22-20 με τους πόντους των Παπαγγελόπουλου και Χριστοφιδέλη. Μάλιστα ο τελευταίος με μια επίθεση και έναν  άσσο μείωσε σε 24-23 πριν ο Μεργκαρέχο πάρει τον τελευταίο πόντο για να τελειώσει το σετ.

Το δεύτερο σετ είχε ακόμα μεγαλύτερο σασπένς. Ο Γιορντάνοφ διαμόρφωσε το 9-13, αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 12-14 με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Λάππα. Ένα άλλο μπλοκ του Μουρούτη στο Ρανγκέλ (15-18) έδωσε ξανά αέρα τριών πόντων στην Κηφισιά (15-18), αλλά ο Βραζιλιάνος κεντρικός του Παναθηναϊκού πήρε το αίμα του πίσω και με άσσο πάνω στον Χριστοφιδέλη ισοφάρισε σε 18-18, ενώ στον επόμενο χρόνο ο Γκονζάλες έκανε το 19-18. Ωστόσο η Κηφισιά ήταν αυτή που έφτασε στο σετ μπολ για να εκμεταλλευτεί την τρίτη ευκαιρία της και με ένα.. δώρο του Παναθηναϊκού (τράκαραν ο Μαρούλης με τον Μελγκαρέχο) ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ήταν πιο αποτελεσματικός στη συνέχεια. Ένα λάθος του Χριστοφιδέλη έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στους πράσινους στο 11-7.  Η Κηφισιά επέστρεψε εντυπωσιακά στο ματς (2 μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Γκονζάλες) για το 17-16, αλλά με νέα λάθη στην επίθεση έχασε εκ νέου έδαφος, για να πάρει τελικά ο Παναθηναϊκός το τρίτο σετ.

Στο τέταρτο και πιο κρίσιμο σετ ο Παναθηναϊκός φάνηκε να έχει το πάνω χέρι (8-7, 16-12). Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν. Στο 18-15 ο Γιορντάνοφ  έκανε τα πάντα, με σερβις και επίθεση, έφερε το ματς στα ίσια (18-18), αλλά στο 23-22 έγινε η φάση του αγώνα. Ο Νώντας Γεροθόδωρος χρέωσε από μία κόκκινη κάρτα στον Ρανγκέλ και στον Γιορντάνοφ που διαπληκτίστηκαν και το σκορ έγινε 24-23. Τότε ο Ανδρεόπουλος ζήτητσε τάιμ άουτ που δεν δικαιούταν για να δεχθεί την κίτρινη κάρτα και στην επιτροφή ο Μεργκαρέχο τελείωσε το ματς.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23
2ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 25-27
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-20, 25-23

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-27, 25-21, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/1επ), Μεργκαρέχο 17 (17/26 επ, 71% υπ -42% άριστες), Χαραλαμπίδης 8 (4/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσίροβιτς 10 (7/26 επ, 3 μπλοκ, 62% υπ - 43% άριστες), Γκονζάλες 27 (27/40 επ), Ρανγκέλ 12 (7/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ)/ Δαρίδης (λ, 82% υπ ΄- 56% άριστες), Μπέλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (μπλοκ), Χριστοφιδέλης 12 (9/21 επ 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ -41% άριστες), Μουρούτης 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 12 (10/14 επ, 2 μπλοκ), Πούλκο 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -14% άριστες), Γιορντάνοφ 26 (24/49 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ - 48% άριστες),Καρατζάς, Λάππας 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 17% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/3 επ, 80% υπ -20% άριστες)