Η σκουάντρα ατζούρα αν και ήταν αδιάφορη βαθμολογικά έπαιξε για το γόητρο και το αήττητο και έτσι παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από την Σλοβενία πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στον Α΄όμιλο στη Φλωρεντία. Η Σλοβεντία ήθελε ένα ακόμα σετ για να πάρει τη 2η θέση αλλά δεν τα κατάφερε.
Η Αργεντινή έπαιξε κορώνα γράμματα την πρόκριση στους «16» απέναντι στη μαχητική Ιαπωνία και παρότι έχασε με 3-2 σετ πήρε την πρόκριση από τους ασιάτες. Ολα πάντως κρίθηκαν στο 3ο σετ όπου η Αργεντινή επικράτησε με 32-30.
Την πρόκριση από τον Α΄ όμιλο πήραν κατά σειρά η Ιταλία, το Βέλγιο, η Σλοβενία και η Αργεντινή, ενώ σπίτι τους επιστρέφουν Ιαπωνία και Αγιος Δομήνικος του Τάπια.
Α’ όμιλος (Φλωρεντία – Ιταλία)
Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)
Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
Άγιος Δομίνικος - Σλοβενία 1-3 (25-22, 13-25, 13-25, 17-25)
Βέλγιο - Αργεντινή 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-19)
Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
Άγιος Δομίνικος - Ιαπωνία 0-3 (20-25, 16-25, 16-25)
Ιταλία - Βέλγιο 3-0 (25-20, 25-17, 25-16)
Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
Ιαπωνία - Σλοβενία 1-3 (20-25, 25-22, 20-25, 13-25)
Αργεντινή - Άγιος Δομίνικος 3-0 (26-24, 25-15, 25-15)
Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο - Σλοβενία 2-3 (25-22, 25-21, 19-25, 23-25, 13-15)
Ιταλία - Αργεντινή 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26)
Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
Ιαπωνία - Βέλγιο 1-3 (25-14, 23-25, 14-25, 19-25)
Άγιος Δομίνικος - Ιταλία 0-3 (12-25, 18-25, 15-25)
Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο - Άγιος Δομίνικος 3-0 (25-18, 25-13, 25-17)
Αργεντινή - Σλοβενία 3-2 (25-18, 22-25, 27-29, 25-17, 15-13)
Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου
Ιαπωνία - Αργεντινή 3-2 (26-24, 20-25, 30-32, 25-20, 15-13)
Ιταλία - Σλοβενία 3-1 (23-25, 25-19, 25-13, 25-18)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Ν | Η | ΣΕΤ | Β. |
1. | Ιταλία | 5 | 5 | 0 | 15-2 | 15 |
2. | Bέλγιο | 5 | 3 | 2 | 11-8 | 10 |
3. | Σλοβενία | 5 | 3 | 2 | 12-10 | 9 |
4. | Αργεντινή | 5 | 2 | 3 | 10-11 | 6 |
5. | Ιαπωνία | 5 | 2 | 3 | 8-11 | 5 |
6. | Δομινικανή Δημοκρατία | 5 | 0 | 5 | 1-15 | 0 |
Το Format της διοργάνωσης
Στον πρώτο γύρο, οι 24 ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους των 6 και θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε τουρνουά ενός γύρου.Οι 4 πρώτοι της βαθμολογίας θα προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο (φάση των «16») και αναλόγως την κατάταξη στους αρχικούς ομίλους, θα χωριστούν σε 4 νέους ομίλους των 4 ομάδων.Οι 4 πρώτοι και οι 2 καλύτεροι δεύτεροι προκρίνονται στο final-6 και θα χωριστούν εκ νέου σε 2 ομίλους των 3 ομάδων.Οι 2 πρώτοι θα προκριθούν στα ημιτελικά.