14-11-2023 01:40

Ζιράτ Μπάνκ: Η αντίπαλος του Ολυμπιακού των Μαάτ, Αντερσον πήρε το Σούπερ Καπ Τουρκίας

Eκτός από τη ZAKSA Κέντζιερτζιν που κατέκτησε το Σούπερ Καπ στην Πολωνία και μία ακόμα αντίπαλος του Ολυμπιακού στον Α όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ είναι υπερ πρωταθλήτρια.

Πρόκειται για την πρωταθλήτρια Τουρκίας Ζιράτ Μπάνκ η οποία στο Σούπερ Καπ Τουρκίας νίκησε 3-1 (22-25, 31-29, 25-19, 25-23) τη Χαλκμπάνκ του Νγκμπεθ και του Αμπντέλ Αζίζ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα και MVP της Ζιράτ Μπάνκ ήταν ο Τερ Μαατ που σημείωσε 26 πόντους και είχε 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Τον ακολούθησε ο Άντερσον με 18 πόντους.

Ο Νγκμπεθ και ο Αμπντέλ Αζίζ πήραν από 21 πόντους για τη Χάλκμπανκ η οποία προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια η Ζιράτ ήταν πιο αποτελεσματική στην κόντρα επίθεση και στα τελειώματα των κρίσιμων σετ (2ο και 4ο).