09-12-2016 22:27

Έμεινε όρθιος στη Πάτρα ο Παμβοχαϊκός με σερβίς Ζιβάνοβιτς και μπλοκ Γκράχαμ

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι από πλευράς θεάματος, ο Παμβοχαϊκός έφυγε νικητής από την Πάτρα, επικρατώντας με 3-1 της Παναχαϊκής στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League.

Αν και οι δύο ομάδες είχαν τα ίδια λάθη, σε όλες τις υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες ο Παμβοχαϊκός υπερτερούσε πολύ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι 6 άσσοι του Νίκολα Ζιβάνοβιτς που είχε διπλάσιους από όλη την Παναχαϊκή, ενώ και ο Μπο Γκράχαμ είχε 5 μπλοκ και η ομάδα της Πάτρας μόλις 4.

Αυτή είναι η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον Παμβοχαϊκό που έφτασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται έστω και προσωρινά στην τετράδα.

Η Παναχαϊκή κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τρίτο σετ, όπου βρέθηκε πίσω με 21-17, για να πάρει το σετ με 26-24. Οι πατρινοί ήταν μπροστά και στο τέταρτο σετ αλλά λύγισαν στην υποδοχή. Παρέμειναν στους 9 βαθμούς, ωστόσο βρίσκονται ακόμα μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Προβάδισμα 2-0 ο Παμβοχαϊκός

O Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τα σερβίς του Τζελάτι έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 13-9. Λίγο αργότερα με δύο μπλοκ του Ζιβάνοβιτς ο Παμβοχαϊκός άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στο +7 (20-13) και η ομάδα της Βόχας πήρε το σετ 25-18 με νέο άσσο του Τζελάτι.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-9 αλλά με μπλοκ από Γκραχαμ, Πελεκούδα και κυρίως καλό σερβίς που χάλασε την ποιότητα της υποδοχής των γηπεδούχων ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 13-11, ενώ λίγο αργότερα τα σερβίς του Ζινοβάνοβιτς έκαναν σερί 3-0 και η ομάδα του Βραχατίου πήρε διαφορά +5 (18-13) που όπως αποδείχτηκε ήταν ικανή να του δώσει και το 2ο σετ με 25-19.

Το γύρισε η Παναχαϊκή

Από το 3ο σετ ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά με πολλές ανατροπές. Ο Ζιβάνοβιτς έκανε τη διαφορά σε σερβίς και ανάπτυξη και ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 10-8 και αύξησε τη διαφορά μέχρι και +4 (21-17). Κι εκεί που όλα φαίνονταν πως είχαν κριθεί ο Νίκος Ρουμελιώτης πήρε το... όπλο του και με επίθεση και στη συνέχεια με σερβίς έκανε συνολικό σερί 5-0 φέρνοντας την ομάδα του μπροστά με 22-21 και 23-22. Ο Πέτι ισοφάρισε και ο Πέτι με μονό μπλοκ έφερε το πρώτο ματς μπολ (24-23). Ο Βλαχοστάθης ισοφάρισε, ο Ρουμελιώτης έκανε το 25-24 και ο Πελεκούδας κάρφωσε άουτ σε γρήγορο πρώτο χρόνο για το 26-24 και το 2-1 σετ.

Ανατροπή του Παμβοχαϊκού

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε δυνατά στο 4ο σετ και με προβάδισμα 9-6 έδειχνε αποφασισμένη να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με καλό μπλοκ και τον Ρουμελιώτη με τον Σορμάζ να έχουν βρει ρυθμό η Παναχαϊκή προηγήθηκε 18-14. Ο Παμβοχαϊκός πίεσε, ροκάνισε τη διαφορά και με πρωταγωνιστές τους Πέτι, Τζελάτι έκανε σερί 6-0 ανατρέποντας πλήρως την εικόνα του σετ. Το 20-18 για την Παναχαϊκή έγινε 24-20 για τον Παμβοχαϊκό που πήρε και τη νίκη με επίθεση του Πέτι.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικολόπουλος

1ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25
2ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 26-24
4ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 21-25

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 19-25, 26-24, 21-25) σε 100'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 6 (6/7 επ), Σορμάζ 14 (14/22 επ, 57% υπ - 33% άριστες), Μπαράχας 11 (9/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ - 30% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν. 17 (15/42 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 44% υπ - 20% άριστες), Μουσλία (λ), Κοτσιλιάνος, Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 8 (1/1 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 10 (5/13 επ, 5 μπλοκ), Πέτι 18 (16/27 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ - 20% άριστες), Πελεκούδας 12 (8/14 επ, 4 μπλοκ), Τζελάτι 10 (7/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 14 (14/30 επ, 74% υπ - 21% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 93% υπ - 53% άριστες), Ιωαννίδης 1 (άσσος), Γεωργίου