17-10-2015 22:35

Άρης να... γουστάρεις, 3-1 τον ΑΟ Θήρας

Τη νίκη της αγωνιστικής σημείωσε ο Άρης στην πρεμιέρα της Α1 γυναικών. Είναι νεοφώτιστος αλλά δεν φοβήθηκε τον ΑΟ Θήρας που ονειρεύεται 4αδα και επικράτησε με 3-1 στο ΔΑΚ Πυλαίας.
Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, όπου η Σαντορίνη ξεκίνησε καλύτερα, αλλά ο Άρης ισοφάρισε και τελικά πήρε το σετ με 29-27 για να επικρατήσει πιο εύκολα (με τον ΑΟΘ να έχει στα δύο πρώτα σετ 21 λάθη).

Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν στο τρίτο σετ το οποίο κατέκτησαν εύκολα, αλλά στο δ’ μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ ο Άρης ξέφυγε με τρεις πόντους (18-15) και στο 20-17 με ένα σερί 3-0 έκανε το 23-17 κλειδώνοντας την νίκη.

Δημήτρης Σολκίδης: «Νομίζω ότι τους αιφνιδιάσαμε, αλλά σε γενικές γραμμές παίξαμε καλά. Είχαμε πολύ ενέργεια κι όλοι περιμέναμε με ανυπομονησία την έναρξη του πρωταθλήματος. Κάθε ματς είναι πρόκληση για εμάς και θα δίνουμε το 100%. Δεν πετάμε στα σύννεφα κι ο στόχος μας παραμένει η παραμονή, αλλά εντός έδρας θα είμαστε ανταγωνιστικοί με όλους».

Απόστολος Οικονόμου «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη του. Στα δύο πρώτα σετ κάναμε πολλά λάθη κι ενώ είχαμε καλή υποδοχή δεν είχαμε ρυθμό σε επίθεση και μπλοκ. Στο τρίτο σετ δείξαμε τις πραγματικές μας δυνατότητες, αλλά στο δ’ επανήλθαμε στην προβληματική εικόνα της αρχής., Η ομάδα πρέπει να δείξει πιο σταθερό πρόσωπο στη συνέχεια κι αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε»

Τα σετ: 3-1 (29-27, 25-21, 14-25, 25-18)

ΑΡΗΣ(Σολκίδης): Πεσόα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώτη 7 (2/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καετάνο 21 (18/49 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 29% άριστες), Γκάνο 9 (7/26 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (11/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 43% άριστες), Τσομπανίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ)/ Ιακωβίδου -λ (43% υπ. - 35% άριστες), Κούση, Πίττα, Γουγούση, Πλουμή
ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδη 17 (13/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 12 (9/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 39% άριστες), Οικονομίδου 8 (6/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 48% άριστες), Βίντοβιτς 22 (18/42 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ)/ Αρτακιανού -λ (52% υπ. - 29% άριστες), Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Μουντάκη 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βουβούλη