16-03-2013 02:26

Πρωταθλήτρια η Νέα Σαλαμίνα για 9η φορά στην ιστορία της και τίτλος αφιερωμένος στην Αμμόχωστο

H Energy Standard Νέα Σαλαμίνα στα 65 της χρόνια κατέκτησε για 9η φορά στην ιστορία της το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄Κατηγορίας ανδρών. Όλη η οικογένεια του πετοσφαιρικού τμήματος της Νέας Σαλαμίνας αφιερώνει το πρωτάθλημα στα 65χρονα του συλλόγου αλλά και στην κατεχόμενη Αμμόχωστο.
Στο αγώνα με την Αναγέννηση η ερυθρόλευκη ομάδα του Ζάρκο Ριστόσκι παρουσιάστηκε δυνατή και σταθερή σε απόδοση και κόντραρε τη εξίσου δυνατή ομάδα της Αναγέννησης. Στα δύο πρώτα σετ η Αναγέννηση πίεσε πολύ την Σαλαμίνα μόνο όμως μέχρι τους πρώτους 16 πόντους . Από εκεί και μετά η Νέα Σαλαμίνα ανέβαζε στροφές και κέρδισε τα σετ με 25-19 και 25-16.
Αντεπίθεση της Αναγέννησης στο τρίτο σετ με στόχο την ανατροπή και έφθασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ , προηγείτο συνεχώς ως το τέλος αλλά η Νέα Σαλαμίνα έδειξε ότι ήθελε πολύ τη νίκη και αφού ισοφάρισε σε 23-23 κατάφερε και πήρε το σετ με 25-23 και γνώρισε την αποθέωση.

Δηλώσεις έκαναν οι Νιανγκάου (καλύτερος παίκτης του πρωταθλήματος) και Νίκος Χρίστου ο οποίος έγραψε την δική του ιστορία κατακτώντας και τα 9 πρωταθλήματα που κέρδισε η Νέα Σαλαμίνα.
Μεγάλη απώλεια για την Αναγέννηση η μη συμμετοχή του λίμπερο Ζάνη ο οποίος έχει τραυματιστεί στον προηγούμενο αγώνα.

Νιανγκάου: "Ευχαριστώ το Θεό για την κατάκτηση αυτού του πρωταθλήματος. Δίκαια το κερδίζουμε και το χαρίζουμε στον υπέροχο κόσμο μας. Νιώθω υπέροχα, φέτος δείξαμε ότι είμαστε η καλύτερη αλλά και η πιο σταθερή ομάδα. Κερδίζουμε πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια. Δέθηκα πολύ με την ομάδα, θέλω να παραμείνω και να κερδίσουμε κι άλλους τίτλους. Συνέχεια τώρα με το κύπελλο."

Χρίστου
«Μετά από μια δεκαετία χωρίς πρωτάθλημα νομίζω είχαμε την καλύτερη ομάδα φέτος και το αποδείξαμε ειδικά στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος με 5 συνεχόμενες νίκες κι αυτά μιλά από μόνο του. Θέλω να ευχαριστήσω την ηγεσία του βόλεϊ της Νέας Σαλαμίνας που με στήριξε να είμαι φέτος βασικός λίμπερο. Θέλω να ευχαριστήσω τους συμαπίκτες μου και τον προπονητή μου που στα 40 μου χρόνια με βοήθησαν να πάρω ένα τίτλο και πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον υπέροχο κόσμο της Σαλαμίνας.
Είμαι ιδιαίτερα ευτυχής αφού πανηγυρίζω τον 9ο τίτλο πρωταθλήματος της Νέας Σαλαμίνας και αυτός συμπίπτει με τα 65 χρόνια της ιστορίας του συλλόγου μας.»

Διακύμανση του σκορ (Δερύνεια)
1ο σετ: 8-7, 14-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 23-25

Αναγέννηση (Αντώνης Κωνσταντίνου): Λιάφτοφ, Τόμιτς, Γκουαρντιάνο, Παμπακάς, Χρυσοστόμου, Στέκας (λίμπερο) Ράφτης
Νέα Σαλαμίνα (Ζάρκο Ριστόσκι): Αντονιτς, Τοντόροβιτς, Νιανγκάου, Παφίτης, Δημητρίου, Α.Πετρακίδης (Λίμπερο) Χρίστου

Μεγάλη νίκη της
Pokka AE Kαραβά μέσα στο Θεμιστόκλειο με 3-2 σετ επί της Ανόρθωσης και την έπιασε στην δεύτερη θέση όμως η Ανόρθωση έχει πολύ καλύτερη διαφορά στα σετ. Η φιλοξενούμενη ομάδα της ΑΕ Καραβά προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά η Ανόρθωσις αντέδρασε ισοφάρισε σε 2-2 και στο τάί μπρείκ έγινε μεγάλη μάχη ως το τέλος στην οποία επικράτησε η ΑΕ Καραβά με 19-17 και πήρε τον αγώνα με 3-2 σετ. (25-19, 25-17, 17-25, 16-25, 19-17)
Διακύμανση του σκορ (Θεμιστόκλειο)
1ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 8-3, 16-08, 21-13, 25-17
4ο σετ: 8-3, 16-09, 21-13, 25-16
5ο σετ: 8-6, 11-10, 17-19

Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός): Γεωργίου, Κοντός, Σμιθ, Βέρντι, Μοντόγια, Οικονομίδης (λίμπερο) Χαραλαμπίδης
ΑΕ Καραβά (Χόρχε Καννεστράτσι): Χατζηφιλίππου, Καράσκο, Μπαρέττο, Ροντόλφο, Ευσταθίου, Σπηλιόπουλος (λίμπερο) Μιχαήλ. Χατζηδαμιανού

Στους άλλους αγώνες για τις θέσεις 5-8 η Ολυμπιάς Φρενάρους πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-2 σετ επί της Ομόνοιας ενώ την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ολυμπιάδα Νεάπολης με 3-1 επί του Planet Adventure Παφιακού αποδεικνύοντας για μια ακόμα φορά ότι παλεύει όλα της τα παιγνίδια και αποχαιρετά την Α΄Κατηγορία με το κεφάλι ψηλά.

Στη φωτογραφία οι παίκτες της Νέας Σαλαμίνας πανηγυρίζουν έξαλλα την κατάκτηση του τίτλου δευτερόλεπτα μετά την επίτευξη και του τελευταίου πόντου.