29-11-2017 23:10

«Χρυσή» πρόκριση για τον Ολυμπιακό

Πολύ πιο δύσκολα από απ’ ό,τι φανταζόμασταν, ο Ολυμπιακός κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στους «32» του Τσαλεντζ Καπ ανδρών και η ευρωπαϊκή πορεία του συνεχίζεται. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 3-1 από την τουρκική Ινεγκόλ, αλλά πήραν το χρυσό σετ που τους χάρισε την πρόκριση.

Μετά από τη νίκη με 3-0 στον πρώτο αγώνα, πολύ πίστεψαν ότι η ρεβάνς στο «Μελίνα Μερκούρη» θα εξελισσόταν σε… πάρτι για τον Ολυμπιακό. Ωστόσο η πραγματικότητα ήταν διαφορετική με του κυπελλούχους Ελλάδος να κερδίζουν το χρυσό σετ με 15-13 και να παίρνουν την πρόκριση για την επόμενη φάση όπου θα συναντήσουν την γαλλική Τουρ.  Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στη σεζόν για τον Ολυμπιακό, που πήρε την πρώτη πρόκριση στο χρυσό σετ στην ευρωπαϊκή ιστορία του.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε πίεση από το σερβίς των Τούρκων και από την άλλη δεν απείλησε με το σερβίς του. Το αποτέλεσμα ήταν η τουρκική ομάδα να υπερισχύσει στο φιλέ και να πάρει καθοριστικούς από το μπλοκ αλλά και να αυξήσει τα ποσοστά της στην επίθεση μέσα από το μπλοκ - άμυνα.

Με 23 πόντους ο Μίκο Οϊβάνεν ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και ο άνθρωπος που σημείωσε τον 15ο πόντο της ομάδας του στο φινάλε του αγώνα. Καθοριστικό μπλοκ του Γιώργου Πετρέα στο 13-11 του χρυσού σετ, δίνοντας «αέρα» δύο πόντων στην ομάδα του. Από κοντά στο σκοράρισμα και οι Αλεξίεφ (20π.), Ράουβερντινκ (16π.).

Διαιτητές: Σγκρό (Σαν Μαρίνο) – Λόπες Πίντο (Πορτογαλία)

1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 24-26
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-17
3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 21-25
Χρυσό σετ: 5-3, 10-8, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ινεγκόλ προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-17, 20-25, 21-25), Χρυσό σετ: 15-13 σε 122'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 23 (21/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. -21% άριστες), Ράουβερντινκ 16 (14/20 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 46% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. - 31% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Χριστοφιδέλης.

ΙΝΕΓΚΟΛ (Ζορόγλου): Κάταλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/22 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. - 39% άριστες), Αλμάζ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Χατσιμπεκίρογλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 32% άριστες), Κλάπβαϊκ 23 (19/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντενγκίν (λ, 60% υπ. - 44% άριστες), Μπασαράν 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τοκάτ, Τσίναρ, Αϊχάν.